понедељак, 28.07.2025, 15:29 -> 15:46
Извор: МУП
Дачић: Никада нисам рекао да су нас преварили да потпишемо Бриселски споразум
Министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да никада није рекао, нити би рекао, да су Србија, председник Александар Вучић или он лично - били преварени да потпишу Бриселски споразум и нагласио да, када говори о превари, не мисли на то да руководство Србије није знало шта потписује већ на спровођење споразума и на то да Приштина није испунила своје обавезе уз прећутну подршку ЕУ и САД.
''Као неко ко је био непосредно и одговорно укључен у процес постизања Бриселског споразума 2013. године, желим да будем врло јасан и прецизан. Нисам никада рекао, нити бих рекао, да смо ми - Србија, Александар Вучић или ја лично, били преварени да потпишемо Бриселски споразум. Таква формулација би имплицирала да нисмо знали шта потписујемо, да нисмо разумели важност документа, или да смо неспособни да проценимо политичку реалност. То не само да није тачно, већ је дубоко увредљиво за сваког државника који је у том тренутку имао одговорност да доноси одлуке у име Србије'', навео је Дачић у саопштењу.
Нагласио је да је Бриселски споразум производ вишемесечних напорних и сложених преговора, које су надгледале и координисале највише институције Европске уније, уз активну и подржавајућу улогу Сједињених Америчких Држава.
Како је рекао, уверен је да је и са стране Београда и са стране међународних партнера, постојала искрена воља да се крене ка нормализацији односа Београда и Приштине, али уз стриктно поштовање свих обавеза - на обе стране.
''И зато, када данас кажем да смо преварени, не мислим на то да нисмо знали шта потписујемо. Мислим на то да су нас преварили у спровођењу споразума. Преварили су нас зато што оно што су тада представили као озбиљан међународни договор, са равноправним обавезама за обе стране и механизмима контроле, у пракси није спроведено. Преварили су нас не зато што нисмо разумели текст споразума, већ зато што нисмо могли ни да претпоставимо степен пасивности, селективности и политичког опортунизма који ће обележити његову имплементацију'', навео је Дачић.
О обавези формирања ЗСО
Указао је да је Бриселски споразум, између осталог, подразумевао формирање Заједнице српских општина (ЗСО), институције која би требало да буде основни гарант колективних права српског народа на КиМ, у складу са европским принципима децентрализације, локалне самоуправе и заштите људских права.
Дачић је навео да је та обавеза," врло прецизно и формално наведена, преузета од косовске стране" и да до данас, више од 12 година касније, није испуњена. ''Не само да није испуњена, већ је у више наврата отворено одбијана, понижавана, извргавала се руглу пред очима целе међународне заједнице. Србија, као озбиљна држава и одговоран партнер међународне заједнице испунила је свој део обавеза из тог споразума'', истакао је Дачић.
Навео је да ЕУ, као гарант и посредник, није показала исту одлучност и принципијелност када је дошло време да се Приштина обавеже на имплементацију споразума и испуњавање својих обавеза.
"Документ једностране имплементације"
''Уместо да користи свој политички и институционални ауторитет да инсистира на спровођењу споразума и формирању ЗСО, Брисел је бирао тишину, позиве на 'обострану уздржаност', и бескрајне 'техничке консултације', које никада нису довеле до резултата. Тако је споразум који је требало да буде инструмент нормализације, постао документ једностране имплементације, што је апсолутно неприхватљиво'', нагласио је Дачић.
Према његовим речима, исто такво било је понашање и америчких партнера. ''У тренутку када су САД пружале пуну политичку и дипломатску подршку дијалогу, изражавале разумевање за српске безбедносне и политичке бриге, и потврђивале значај компромиса, веровали смо да ће та подршка бити искрена и трајна. Али, на жалост, суочили смо се с праксом у којој су обе стране третиране различитим аршинима. У којој се од Србије очекивало и тражило, често под притисцима, да испуњава све, а косовска страна се награђивала и кад ништа не испуни'', навео је Дачић.
Навео је да има моралну и политичку обавезу да каже оно што велики део српске јавности осећа, а то је да је Бриселски споразум био шанса за мир и стабилност, али да су је срушили они који су га искористили као инструмент једностраног признања и политичке доминације. Дачић је додао да то није био смисао Бриселског споразума и да је зато и председник Србије Александар Вучић јасно рекао да нема даљих преговора док се не формира ЗСО.
''Данас, после више од деценије искуства, могу рећи следеће: Да, потписали смо Бриселски споразум јер смо веровали у мир и у европску реч. Али ако неко мисли да је наш потпис значио одрицање од истине, интереса српског народа или права на институционалну заштиту Срба на КиМ, дубоко се вара'', поручио је Дачић.
Истакао је да то није питање престижа, сујете или политичких поена већ питање поверења, а да се поверење у међународне гаранције не гради изјавама, већ доследношћу.
"У Бриселу и у Вашингтону треба да добро разумеју да Србија није колонија"
Дачић је навео да, ако и даље жели да буде посредник, ЕУ мора да буде неутралан и озбиљан гарант, а да САД, ако желе да буду партнер, морају да престану са двоструким стандардима. Нагласио је да Србија као држава не бежи од дијалога ни од компромиса, али да бежи од илузија и додао да и у Бриселу и у Вашингтону треба да добро разумеју да Србија није колонија.
''Нисмо народ којем се споразуми сервирају да би се после једнострано газили. Нисмо ту да испуњавамо туђе жеље, док се наши захтеви игноришу. Српски народ на КиМ је део нашег идентитета, наше историје и наше државне одговорности. Ако неко мисли да ће Србија ћутке гледати како се договори крше, како се Срби затварају, хапсе, пребијају и понижавају, вара се'', навео је Дачић. Додао је да постоји црвена линија и да она није географска већ морална, историјска и државна.
''А када се та линија пређе - одговорност неће бити на Србији, већ на онима који су нас до ње довели'', навео је Дачић. Он је у недељу, гостујући на РТС, говорећи о Бриселском споразуму, рекао да је међународна заједница дозволила да цео свет зависи од добре воље премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија, односно да ли ће се он понашати у складу са договорима који су постигнути или не.
"Сад ће неко нас убеђивати да не може да убеди Куртија, па нисмо ми блесави, нисмо ми луди. Према томе, они су, ако већ хоћемо искрено да кажемо, то је превара, зато што нам нису тако говорили када смо потписивали Бриселски споразум. Ми смо у доброј вери ушли у све те договоре искључиво због тога да бисмо остварили компромисе који би били у интересу свих на Косову и Метохији", навео је Дачић.
Коментари