Читај ми!

Суђење у Новом Саду – студенткиња препознала окривљеног, активисти СНС-а негирали оптужбе; објављен крај блокаде суда

Главни претрес против четворице активиста СНС-а, окривљених за напад на студенте, настављен је у Новом Саду. Сви окривљени негирали оптужбе. Повређена студенткиња рекла да препознаје једног од окривљених. Истовремено, студенти у блокади организовали су испред суда скуп подршке студенткињи којој су нападачи крајем јануара поломили вилицу. После одлуке о одређивању кућног притвора тројици активиста ПСГ-а, студенти који су 14 дана блокирали суд захтевајући њихово пуштање, објавили су крај блокаде.

Скуп под слоганом "Наша Ана заслужује правду", почео је у 8.30, док је рочиште, односно наставак главног претреса против четворице окривљених за напад на студенте, почео у девет сати у Великој сали Вишег суда. Нешто пре девет, у зграду је ушла и нападнута студенткиња.

Сва четворица окривљених негирали су кривицу. Одбили су да одговарају на питања тужиоца, пуномоћника оштећених и суда.

Само је окривљени Д. Р. признао да је био присутан код школе "Петефи Шандор" када су студенти претучени, али је рекао да није излазио из аутомобила.

Остали су негирали да су били на лицу места те ноћи, рекли су да су напустили просторије СНС-а пре инцидента.

У својству сведока оштећене саслушана је студенткиња која је теже повређена и која је као нападача препознала једног од окривљених.

Повређена је навела да и даље има болове у зубима и вилици.

Скуп подршке и објава краја блокаде

На скупу подршке испред суда, обратила се једна од студенткињâ у име групе и поручила да је Ани те ноћи сломљена вилица, али не и њен дух или дух и воља њених колега да стану у њену одбрану и одбрану свих оних који су постали мета због својих ставова и храбрости.

"Она је симбол сваког слободног грађанина и студента који одбија да се покори сили, зато ћемо бити ту уз Ану до краја, јер морамо бити савест друштва и не смемо дозволити да ово прође некажњено", поручила је она.

Студенти који су претходне две недеље блокирали зграду суда у Новом Саду, тражећи да буду пуштени из притвора тројица активиста ПСГ-а и организације "Став", после одлуке да им уместо затворског буде одређен кућни притвор, објавили су крај блокаде.

Зграду суда у Новом Саду блокирали су од 15. маја, а од 20. маја дозвољавали су запосленима да уђу у зграду до 11 часова.

Саопштење декана Православног богословског факултета

Декан Православног богословског факултета Зоран Ранковић осврнуо се саопштењем на, како је навео, актуелне догађаје на том факултету.

"Догађаји су кулминирали у уторак, 27. маја 2025. године у вечерњим часовима, вербалним насиљем, угрожавањем људских и верских права и слободе кретања декана факултета и једног професора", наводи Ранковић. 

Истиче да је као декан факултета, месецима несметано и редовно, без посредника, комуницирао са свим својим студентима.

"У понедељак, 26. маја, обавештен сам да су студенти који чине већину пленума донели одлуку о укидању блокаде факултета, а потом су са професорима, у духу међусобног разумевања и одговорности, постигли договор да се јануарски и априлски испитни рок одрже у складу са предложеним распоредом. Истовремено, постигнут је договор да се остали испитни рокови одложе до даљег", саопштио је декан ПБФ-а.

Подсећа да се у згради факултета налази и студентски дом у којем студенти живе током целе академске године и да је за њихову личну безбедност одговорно лице декан факултета.

"Недопустиво је, и то се никада неће променити, да непозната лица улазе у њихов животни и радни простор. Испред факултета и у овом тренутку, налазе се лица која нису ни студенти ни професори, лица у војној опреми и униформама, као и појединци врло агресивног понашања", истиче Ранковић.

Подвлачи да је саставни део зграде и капела факултета, богослужбени простор и својеврсна учионица студената.

"У демократском друштву, и у академској заједници, протести и критичко мишљење су дозвољени и важни облици изражавања незадовољства грађана и корисни путокази доносиоцима одлука. Међутим, ма како племенит био циљ, он не оправдава поступке којима се угрожавају безбедност, људска права и слободе других, не оправдава спречавање рада установа и појединаца, и нарочито не оправдава уцењивање и постављање услова за 'деблокаду' као ни селекцију неподобних којима се онемогућава право на рад и образовање", закључује декан у свом саопштењу које је објављено на сајту ПБФ-а.

четвртак, 29. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом