петак, 09.05.2025, 08:42 -> 09:42
Извор: РТС
Жиофре за РТС: Новинарима мора да буде омогућено да раде слободно, то се односи и на запослене у РТС-у
Шеф делегације Европске уније у Београду Емануеле Жиофре, одговарајући на питање зашто није осудио нарушавање слободе кретања и права на рад запосленима Радио-телевизије Србије током двонедељне бесправне блокаде објеката Јавног сервиса, да су из ЕУ јасно изрекли да новинарима мора да буде омогућено да раде слободно и без притисака, као и да се то односи на све новинаре, укључујући и запослене у РТС-у. Тврди да у ЕУ постоји нови замах проширења и да би ту прилику требало искористити. Када је реч о статусу Београда на том путу, шеф делегације ЕУ у Србији наводи да су потребне реформе у кључним областима – правосуђу, медијима, енергетици...
Амбасадор и шеф делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре, одговарајући на питање зашто није осудио нарушавање слободе кретања и права на рад запосленима Радио-телевизије Србије током двонедељне бесправне блокаде објеката Јавног сервиса, наводи да су ставови ЕУ о важности новинарства увек били јасни.
"То је део основних вредности Европске уније. Слобода информисања и изражавања. Грађани би требало да имају могућност да добију адекватне информације и да новинари раде свој посао. И то је принцип на који стално позивамо. Укључујући и када је РТС био под блокадом, морамо да обезбедимо да сви новинари могу да раде свој посао, каже Жиофре за Јутарњи програм Радио-телевизије Србије.
Наглашава да је реформа медија један од битних аспеката сарадње Уније са Владом Србије.
"Зато што желимо да радимо много више на овој теми и влада Србије се посветила том послу. Тренутно се управо ревидира закон о јавним сервисима, дакле о РТС-у и РТВ-у, а како би они били јачи, аутономнији и независнији, и како би могли да интегришу стандарде ЕУ. Такође радимо на другим законима из медијске сфере и очекујемо и радујемо се новом Савету РЕМ-а, инклузивном и транспарентном процесу, који ће обезбедити да електронски медији у Србији имају одговарајући амбијент, медијски плурализам и високе стандарде", напомиње шеф делегације ЕУ у Србији.
Подвлачи да су током блокаде РТС-а из ЕУ јасно рекли "новинарима мора да буде омогућено да раде слободно и без притисака".
"То смо јасно изрекли, и то се односи на све новинаре у Србији, па и на новинаре РТС. Такође новинари имају обавезу да свим странама преносе адекватне информације", закључује Жиофре.
Слобода кретања и забрањени пут до Москве
Коментаришући забрану прелета појединим државницима који су кренули пут Москве на параду поводом Дана победе над фашизмом, што се коси са основним постулатима ЕУ о слободи кретања, истиче да се ради о националним прерогативима земаља чланица Уније.
"То је њихова одлука. Данас славимо Дан Европе и то је оно што је важно мени и милионима грађана Европе. Ми 75 година градимо пројекат мира, просперитета и демократије. Врло смо поносни на оно што смо постигли и сада имамо 27 земаља чланица чији грађани уживају високе стандарде живота и то славимо, посебно с обзиром на то да се након руске агресије на Украјину рат вратио на тло Европе", указује шеф делегације ЕУ у Србији.
Сматра да грађани ЕУ подржавају такав пројекат, односно, да истраживања јавног мњења међу државама чланицама потврђују да је поверење у институције Уније и даље високо.
"Грађани ЕУ морају да буду заштићени. Унија се заснива на кључним вредностима – слободи изражавања, демократији, независности правосуђа, људском достојанству. Стога, мора да буде способна да заштити и донесе просперитет својим грађанима. Данас имамо изазове и морамо да одговоримо, а много је боље ако то радимо заједно. Свака земља чланица, засебно, не може сама да се носи са свим актуелним изазовима, Америком, Кином, Русијом… Европа мора да уради више како би могла да се брани и зато смо покренули нову политику о европској одбрани", напомиње Жиофре.
ЕУ и партнери
Тврди да су односи Уније и Сједињених Америчких Држава компликовани, али да постоје многе земље које и даље желе трговинску размену са ЕУ, међу којима је и Србија.
"Партнери знају да смо ми предвидљиви у економској размени. Имамо 450 милиона становника и снажну економску моћ. И Србија има трговинску размену са Европском унијом, тачније, 60 одсто српског извоза је према земљама ЕУ. Такође, стране директне инвестиције су махом из Европске уније. То морамо да оснажимо и будемо спремни за свет данас, али и сутра. Не можемо заборавити прошлост, она је увек са нама, али морамо да будемо и у садашњости и да знамо које су нам мере потребне и којим правцем желимо да идемо", истиче Жиофре.
Говорећи о томе како ЕУ и он лично виде односе Београда и Европске уније у контексту посете председника Србије Александра Вучића Москви и паради поводом победе над фашизмом, Жиофре каже да свима треба да буде јасно да ЕУ нуди нови замах за проширење и да би такву прилику требало искористити.
"Видимо да неке земље врло брзо напредују у процесу приступања и овај тренутак би требало искористити. Пре свега, морате да спроведете реформе. Оне су оно што ће вас довести до ЕУ. Разговарамо о неопходним реформама у Србији, које су добре, пре свега, за грађане Србије. Један од кључних елемената који издвајају грађане Србије јесте достојанство. Људи желе достојанствен живот и поштовање. Друга важна ствар у овом геостратешком моменту јесте да можемо да рачунамо на поуздане пријатеље. Ми смо се пре 80 година ослободили нацизма. Многи млади људи су платили животом ову борбу. Црвена армија је ослободила Београд заједно са многим Украјинцима и не можемо то да заборавимо. Али, такође, морамо да разумемо шта се дешава данас. Имамо агресорски рат који уништава Украјину. То је реалност у којој живимо и мислим да данас треба бити у Украјини, а не у Москви", истиче Жиофре.
Теорија и пракса – кластер 3
Одговарајући на питање зашто још увек нема отварања кластера 3 у поступку напретка Србије у процесу евроинтеграција, шеф делегације ЕУ у Србији наглашава да је на земљама чланицама да одлуче када ће дозволити отварање, на основу ширег контекста и реформи кандидата у основним областима.
"Комисија је још 2021. години истакла да је кластер 3 технички спреман. Имамо списак реформи на које се Србија обавезала да ће их спровести, а тичу се медија, избора, енергетике… Очекујемо да је нова влада у могућности да спроведе ове реформе. Оног тренутка када се реформе спроведу, земље чланице ће одлучити о даљем напретку", закључује Жиофре.
Истиче да су поруке које долазе из Брисела за Београд јасне.
"Најпре, фокусирамо се на Западни Балкан, као и на Србију, и улажемо политички капитал и пажњу у Србију. Порука је да Србију желимо у Унији. Потребни су нам прави услови да би се то догодило, а то је реализација реформи. Видимо и да многи грађани из Србије такође захтевају промене и реформе на улицама Београда и Србије. Реформе су одговор на то", подвлачи Жиофре у разговору за Јутарњи програм.
Коментари