уторак, 08.04.2025, 08:30 -> 08:41
Извор: РТС
Дрецун о притварању Срба у Ђаковици: Куртијев покушај спиновања и измишљања завера против СПЦ на КиМ
Четворици Срба одређен је притвор у Ђаковици, који су пре хапшења били у обиласку православних манастира на Косову и Метохији. Председник одбора скупштине Србије за одбрану и унутрашњу безбедност Милован Дрецун изјавио је за РТС да је ово још један покушај Аљбина Куртија да спинује јавност, као и да се међународна заједница увери да је Приштина на удару агресивних планова Београда.
Од шеснаест Срба које је 6. априла такозвана косовска полиција ухапсила док су били на ходочасничком путовању, четворица су задржана у притвору.
Милован Дрецун, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао је да се Срби на КиМ углавном хапсе када желе да врате своју узурпирану и отету имовину, па их оптуже да су наводно починили ратне злочине, што је, сматра, легализација одузимања имовине.
Дрецун, међутим, објашњава да је хапшење шеснаест Срба у режији Аљбина Куртија, у тренутку када му, каже, не иде да уз помоћ свих манипулација формира већину на власти у Приштини.
"Понавља се наводна опасност од стране Београда који наводно шаље терористичку, диверзантску групу. Неко од њих је наводно имао секирче и два ножа у пртљажнику. Неки од тих људи живе на КиМ, други су пореклом и кренули су да обиђу светиње. Искористили су прилику, што показује колико је њихова обавештајна служба активна", истиче Дрецун.
"Покушај спиновања"
Према његовим речима, њихова полиција тако брзо ради, као ниједна у свету, да је одмах знала да су ухапшени Срби наводно имали обавештајну мисију и да су ишли да прикупљају информације о метама напада, што ни тужилаштво није прихватило.
"Ово је још један покушај да се спинује јавност, да се међународна заједница увери како је Приштина на удару некаквих агресивних планова Београда. То је континуирана прича на коју многи више не наседају, измишљају завере, али им је то потребно, а Куртију посебно због домаће јавности", сматра Дрецун.
Напомиње, такође, да је СПЦ дуго на удару по два основа: како би им се одузела што више имовине да је претворе у албанско верско наслеђе, а други да се дезавуише да верници не би могли у цркве да долазе.
"У ситуацији када ходочаснике ухапсите и лажно оптужите, свако ће да се запита ако крене у Пећку патријаршију шта ће да му се деси. То је застрашивање и наношење штете СПЦ, јер ако верници не могу да иду у цркву, поставља се питање да ли је то наше, али не можемо да идемо, па се маргинализује СПЦ", наводи Дрецун.
"Курти охрабрен да уцењује Београд"
Коментаришући најаву да ће се за Ускрс формирати албанска православна митрополија, Дрецун сматра да је то покушај да се направи паралелна православна црква, као и да се СПЦ што више удаљи са КиМ.
"СПЦ им смета јер чува национални идентитет, културу и традицију код српског народа на КиМ. Темељни је стуб опстанка српског народа, па желе да је компромитују, као да је чинилац дестабилизације. То је почетак пута за забрану или увођење рестриктивних мера када је реч о деловању и боравку свештенства у објектима СПЦ", указује Дрецун.
Дрецун истиче и проблем што ЕУ и европски званичници не виде где је проблем и зашто нема дијалог Београда и Приштине, те упорно намећу француско-немачки предлог споразума, према којем се Косово третира као држава.
"То је за Београд неприхватљиво. Курти је видео то као шансу и условио наставак било каквог договора у дијалогу признавањем од стране Београда, де факто и де јуре, па ће онда да разговара о другим стварима. Колико год ЕУ инсистира на томе, Курти ће бити охрабрен да уцењује Београд. Надам се да ће Трампова администрација увидети да је то проблем", закључио је Дрецун.
Коментари