Пицула представио нацрт извештаја о Србији: ЕП забринут због системских проблема који се истичу на студентским протестима
Европски парамент је дубоко забринут због системских проблема које су истакли студентски протести у Србији, везаних за грађанске слободе, финансијску и институционалну транспарентност и одговорност, наводи се у Нацрту годишњег извештаја о Србији који је данас представљен на седници Одбора за спољну политику.
У документу који је припремио известилац за Србију Тонино Пицула осуђују се насилни напади против демонстраната и "неутемељене тврдње власти" да су земље ЕУ укључене у организцију протеста.
У нацрту извштаја, у који је имао увид РТС, Европски парламент позива власти у Србији да поправе изборне услове и потпуно примене препоруке ОДИХР-а.
Текст о којем су данас расправљали посланици Одбора за спољну политику оцењује да Србија није напредовала у испуњавању критеријума за чланство, али поздравља кораке на испуњавању економских мерила.
У наредним недељама амандмани
После данашње расправе, европски посланици ће у наредним недељама моћи да достављају своје амандмане, а коначни текст би у форми резолуције требало да буде усвојен на пленарној седници парламента у априлу или мају.
Претходни редовни годишњи извештај је усвојен у мају 2023. године, када је известилац био словачки посланик Владимир Билчик.
ЕП изражава саучешће породицама жртава несреће на железничкој станици у Новом Саду и позива на “транспарентне законске процедуре, након спроведене истраге”.
Осуда насилних напада против мирних демонстраната
Извештај наглашава и важност слободе говора и окупљања, најснажније осуђује насилне нападе против мирних демонстраната.
Наводи се и забринутост због поступака покренутих против неких од њих, а дипломатске мисије ЕУ и земаља чланица позивају да прате ове случајеве.
"Снажно осуђујемо неутемељене тврдње српских власти да су земље чланице ЕУ уплетене у организацију студентских протеста како би покренули 'обојену револуцију'. Оштро осуђујемо и незаконито хапшење и протеривање држављана ЕУ и јавно објављивање личних података од стране осуђеног ратног злочинца", стоји у нацрту документа у који је РТС имао увид.
Пицула: Узрок стагнације је у комбинацији унутрашњих и спољнополитичких питања
Главни разлози за застој на европском путу Србије су у комбинацији унутрашњих проблема са владавином права и нејасне спољнополитичке оријентације земље, изјавио је известилац за Србију Тонино Пицула, након што је представио нацрт годишњег извештаја о Србији.
Пицула је рекао да је задовољан реакцијама главних политичких група на нацрт годишњег извештаја и најавио да ће следеће недеље посетити Србију.
У наредним недељама европски посланици имаће прилику да доставе амандмане на извештај, који у коначном облику треба да буде усвојен у априлу или мају.
Известилац за Србију наводи да је извештај концентрисан на разлоге за "евидентни застој" на европском путу Србије, која о чланству преговара од 2014. године.
"Узрок стагнације је у комбинацији унутрашњих и спољнополитичких питања. Приметни су проблеми у области владавине права, борбе против корупције и организованог криминала, али исто тако постоји и потреба за аутентичном слободом изражавања у Србији", сматра Пицула.
Пицула истиче да постоје и значајне дилеме о спољнополитичкој оријентацији Србије. Како наводи, иако је земља кандидат за чланство у ЕУ, везе Србије са директним ривалима ЕУ, као што су Русија и Кина, отварају дилеме шта је прави циљ такве спољне политике Србије.
Извештај се осврће на студентске протесте, за које Пицула оцењује да су у међувремену постали "грађански протести на којима се траже корените промене у друштву".
У нацрту се критикује и однос према држављанима земаља ЕУ, који су ухапшени и протерани из Србије "без јасно наведених разлога".
Говорећи о односу ЕУ према политичкој ситуацији у Србији, Пицула је оценио да ЕУ нема уједначену позицију и да би требало да се више усредсреди на вредносну и политичку димензију, а не само економске индикаторе.
"Европски парламент као политичко тело је врло јасан у својим ставовима, док Европска комисија и Европски савет имају потребу за унутрашњим консензусом и договором пре него што изађу у јавност", а тај консензус није увек лако постићи.
Известилац за Србију се нада да ће се у Србији састати са "многим људима који имају утицаја на обликовање политике Србије" у темама којима се бави извештај. "Спреман сам да разговарам са свима", рекао је Пицула, додајући да сви састанци које је затражио још увек нису потврђени.
Коментари