Читај ми!

Вулетић: Први пут јасан и отворен позив власти да се разговара

Обраћање државног врха је покушај смиривања тензија и први пут јасан и отворен позив, па чак и жеља власти да се разговара, рекао је за РТС професор Филозофског факултета Владимир Вулетић.

Створити климу у којој је разговор једини и најбољи начин да се решавају проблеми, ако желимо добро и себи и друштву, најважнија је порука обраћања председника, премијера и председнице Народне скупштине, сматра професор Владимир Вулетић.

Како каже, стекао је утисак да су четири захтева студената сада испуњена, али и да није требало да се толико чега са испостављањем тих захтева.

"Мене је обраћање председника уверило да су она четири захтева, која су постојала од 1. децембра, и око којих је било највише речи испуњена. Оно што је мени упитно је зашто се тако дуго чекало да се та листа захтева на тај начин испостави и оно што је сигурно требало да се уради од стране власти да се иде и да се не чека да та листа буде на овај начин представљена и достављена, већ је морала и раније и да се покуша да се оствари контакт са студентима који су у блокади", рекао је Вулетић.

Када имате велике друштвене догађаје и протесте, имате различите групе људи који у томе учествују и не заступају сви исте ставове, напомиње професор Филозофског факултета, и додаје да проблем у комуникацији настаје када друга страна препозна неке групе као доминантне. 

"Ову климу треба искористити да се подстакну они којима није циљ да се оваква ситуација настави. Имате у свакој групи оне који су милитантни и којима није ни стало да дође до прекида протеста, којима из разних разлога одговара да у томе учествују, пре свега, јер имају осећај моћи и желе да то што дуже траје", каже Вулетић.

Каже да је његов утисак да су студентски захтеви на формалном новоу испуњени, али и да је суштински захтев студената да живимо у бољем друштву.

"Синоћње обраћање државног врха је и најава да ће се политика убудуће водити на другачији начин. Заједнички интерес студената, управе факултета и државе је да се академска година настави. Има и оних којима то не иде у прилог и којима грађанска непослушност у најширем смислу одговара, ради остварења неких других циљева", каже Вулетић.

Верује да су они који би сада требало да начине прве кораке – ректори универзитета и декани факултета.

"Биће свакако оних који ће хтети да релативизују оно што је јуче презентовано од стране власти, али сада нам је потребан мање набуситог става свих 'узми или остави' и покушати разумети шта је оно што друга страна жели", рекао је за РТС професор Филозофског факултета Владимир Вулетић.

понедељак, 22. јун 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом