Српске НВО: Полиција на КиМ у служби промовисања албанске националистичке идеје
Група невладиних организација се севера Косова и Метохије указала је на годинама распрострањену праксу ширења и промовисања албанске националистичке идеје кроз полицију, истичући да се тиме руше основе те грађанске и мултиетничке институције.
У последње три године на Косову и Метохији, уочен је тренд на друштвеним мрежама, а посебно на Тик-Току, да припадници косовске полиције шире албански етнонационализам, у супротности са уставом и законодавством на снази
У публикацији "Етнизација Косовске полиције: рушење Ахтисаријевих темеља грађанске и мултиетничке институције", група НВО је анализом законодавства установила да, понашањем на друштвеним мрежама, припадници полиције крше најмање 13 чланова подзаконског акта о дисциплини, као и сам Устав на КиМ и законе који уређују институције као грађанске и мултиетничке.
Анализом садржаја на Тик-Току, с почетка новембра 2024. године, која је подразумевала кумулативну претрагу хештегова везаних за косовску полицију, установљено је да постоји преко 14.000 објава у вези са истом.
На пример, само са хештегом #njesiaspecialekosoves (специјалне јединице Косова) има преко 4000 објава које су генерисале преко 270 милиона прегледа.
“Етнонационалистичка музичка подлога која се користи за објаве већине проблематичног садржаја, који се мери у хиљадама, карактерише безбедносни апарат као спроводиоца албанских националистичких циљева, а не спроводиоца Ахтисаријеве визије Косова", указује се у публикацији.
Приложено више од 140 фотографија
Као доказ ове нелегалне и националистичке праксе, која урушава мултиетнички и грађански карактер безбедносног апарата, аутори су приложили преко 140 фотографија на којима преко 300 полицајаца, користећи нелегалне амблеме и симболе, заставе или гестове јасно идентификује своју етничку припадност и истичу своје националистичке политичке ставове или величају концепт вансудске "правде".
Иако је тренд на који се овде указује општеприсутан на КиМ, изостају јавно признање штетности ове праксе, осуде и санкције таквог понашања.
Институције највише позване да спречавају овакве појаве, полицијски инспекторат и међународне мисије са мониторинг статусом, попут Мисије Европске уније за владавину права – Еулекс, у последње три године од када је почела експанзија овог тренда, нису реаговале.
Анализу су спровеле Нова друштвена иницијатива, Центар за афирмативне друштвене акције, Институт за територијални економски развој, Актив и Центар за заступање демократске културе.
Коментари