петак, 29.11.2024, 11:31 -> 12:34
Извор: Танјуг
Жиофре: Србија на кључној раскрсници за улазак у ЕУ, битно цивилно друштво
Шеф Делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре изјавио је да се Србија налази на кључној раскрсници за интеграцију у ЕУ, као и да је цивилно друштво од изузетног значаја на путу уласка Србије у ту међународну организацију.
Емануеле Жиофре је, на састанку Заједничког консултативног одбора ЕУ - Србија, истакао да цивилно друштво представља катализатор демократског управљања и владавине права.
"Мора да постоји консензус грађана Србије када је реч о приступу Европској унији. Цивилно друштво је кључан партнер у очувању вредности Европске уније", рекао је Жиофре.
Жиофре наглашава да се процес проширења вратио на врх политичке агенде Европске уније што, према његовим речима, нашој земљи пружа шансу да убрза своје реформе и продуби свој ангажман у ЕУ.
"У том смислу желим да поздравим планирано убрзање реформи са циљем да се до краја 2026. године заврше све унутрашње реформе потребне за приступање ЕУ. То је амбициозан, али остварив циљ", навео је шеф Делегације Европске уније у Србији.
Како каже, за приступ Европској унији биће потребан консензус свих предузећа, политичких снага и цивилног друштва.
"У контексту позитивних дешавања у другим земљама проширења, ово је прилика која се не сме пропустити. Више него икада важно је да чланство у Европској унији постане стратешки избор ове земље", рекао је Жиофре, осврћући се на ратне сукобе између Русије и Украјине.
Подсетио је да се међу главним закључцима Извештаја Европске комсије за Србију 2024. налази напредак у реформама владавине права и нормализација односа са Приштином.
"Србија је испунила почетне стандарде за Кластер 3 и он је технички спреман за отварање", истакао је Жиофре.
Напредак је, како каже, постигнут и у погледу економских критеријума, а недавно добијени кредитни инвестициони рејтинг је доказ за то.
Цивилно друштво стожер демократије
Шеф Делегације Европске уније изразио је наду да ће Србија наставити да чини битне кораке на путу ка Европској унији и поручио да снажно цивилно друштво није претња моћи, него партнер у изградњи чврсте демократије.
Састанку су присуствовали и председник Европског економско-социјалног комитета Оливер Ропке, као и министарка за европске интеграције Тања Мишчевић.
Састанак је организован у Привредној комори Србије, а главне теме су актуелно стање у односима између Србије и Европске уније у процесу приступања и налазима Извештаја о Србији за 2024. годину.
Коментари