Читај ми!

Основана Унија жена Српске листе: Насиље које жене на КиМ трпе мора да престане

Насиље које жене на Косову и Метохији свакодневно трпе од стране Албанаца коначно мора да престане, поручено је на трибини новоформиране Уније жена Српске листе, која је у Грачаници одржана поводом Међународног дана борбе против насиља над женама.

Председништво Српске листе је, на Међународни дан борбе против насиља над женама, одржало седницу у проширеном саставу у Грачаници и том приликом је формирана Унија жена Српске листе.

У Председништво Уније жена Српске листе једногласном одлуком изабране су чланице председништва Ивана Стоисављевић из Косовске Митровице, Јасмина Живковић из Штрпца, Виолета Трајковић из Гњилана, Соња Илић из Грачанице, Тања Алексић из Ранилуга и Марина Ракић из Лепосавића.

Председница представништва Уније жена Српске листе Слађана Рашић изјавила је да је свесна ситуације у којој се српски народ налази на КиМ и обећала да ће дати све од себе да српски народ опстане на овим просторима.

"Апсолутно сам уверена да ћу имати подршку свих ових дама, председништва наше странке и наше државе Србије на челу са председником Вучићем. Већ је речено како је тешко женама на КиМ и ја бирам да кажем да је то уједно и благослов. Подизати нове Обилиће, чувати Грачаницу, Дечане, Бањску или Љевишку. То је част која долази на овој нашој светој земљи. Српска листа није политичка партија, то је институција која представља пупчану врпцу између Београда и нас на овим просторима. Ми као жене имамо посебну судбину да спајамо и миримо, чак и оно што наизглед делује неспојиво", рекла је Слађана Рашић.

Председница општине Грачаница Љиљана Шубарић изразила је задовољство што је Председништво Српске листе одлучило да баш у Грачаници формира Унију жена Српске листе, додајући да је Српска листа једина која на простору  Косова и Метохије има две жене које су председнице својих општина.

Различити облици насиља

Додала је да у 21. веку поштовање права жена доживљава свој процват, али да жене на Косову и Метохији ипак трпе различите облике насиља.

"Пример наше Марије Живковић у свежем сећању је свима нама. Данас желим да говорим и о вербалном насиљу које има исти ефекат као и други облици насиља по жртве. Треба рећи да је вербално и психичко насиље према женама последица запаљиве реторике која долази из Приштине. Чак и када нисмо директно жртве насиља, наше жене осећају последице насиља које трпе њихова браћа, другови, мужеви, очеви. Колико је само Српкиња својим сузама натопило ову косовскометохијску земљу вековима уназад. Те сузе су натопиле и темељ наше заједничке куће на овим просторима", рекла је Шубарић.

Право време да се каже - "доста", рекла је студенткиња правног факултета у Косовској Митровици Ана Костић, која је у родном граду и била жртва вербалног насиља од стране Албанаца.

"Једна сам од Српкиња која сам доживела да у родном граду, Косовској Митровици док мирно шета са својим колегиницама трпим коментаре оних који из Приштине долазе на север Косова и Метохије добацујући, вређајући девојке и девојчице, жене. Једном речју Српкиње", истакла је Костићева.

Навела је и да јој васпитање не дозвољава да поновим речи које се упућују женама на Косову и Метохији.

"Част ми не дозвољава да прећутим, а образ не дозвољава да погнем главу. Док ово говорим, само молим све овде присутне да замисле да на мом месту то вербално узнемиравање трпе њихове жене, ћерке, мајке. Баш такав је осећај, и размишљам, шта ако мој друг одреагује, хоће ли га привести или можда ухапсити пошто оне који вређају, никада нису", истакла је поводом вређања са којим се сусрела.

Костићева је додала да увреде боле, али да их неће уплашити и да су Срби народ који је свој на своме.

Навела је и да ће штитити своје породице зато што свака жена има право на сигуран живот и достојанство.

"Нека овај дан буде симбол, нека буде дан када ћемо обећати да ћемо се борити за свет у којем ће жене, а и сви остали живети слободно", поручила је Костићева.

Елек: Жене на КиМ хероине 21. века

Председник Српске листе Златан Елек изјавио је да су жене на КиМ хероине 21.века и које у немогућим условима чувају све што је српско и Србију на простору Косова и Метохије.

Елек је истакао да репресију коју трпе сви грађани, највише осећају жене на шеталишту у Косовској Митровици када им добацују људи који су доведени на то шеталиште из Приштине, Вучитрна, Ђаковице, Урошевца и Гњилана.

"Не морам да вам објашњавам како се наше жене осећају када добијају сексистичке увреде од стране припадника Куртијеве полиције. Не смемо да заборавимо насиље којем је изложена наша Драгица Гашић, једина Српкиња која живи у градској средини јужно од Ибра, која трпи увреде, терор стални, како од невладиних организација, тако и од институција у самој Ђаковици", рекао је Елек.

Подсетио је да се многи Срби налазе у затворима широм КиМ.

"За то време, њихове супруге брину њима, брину о њиховим породицама, и никада их нећете чути да им је нешто тешко", рекао је Елек.

Навео је да су Српкиње на Косову и Метохији пример свима, а поготово мушкарцима, да нема места за изговор у борби за своје породице.

"Унија жена Српске листе у сваком српском месту на КиМ отвориће врата свим нашим женама, у нашој унији има места за све оне који желе да се боре за боље сутра наших девојчица, наших девојака и наших жена. Унија жена Српске листе биће њихова друга кућа где ће наићи на разумевање и испружену руку сарадње", рекао је Елек.

четвртак, 26. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње