недеља, 29.09.2024, 05:50 -> 06:58
Извор: РТС
Аутор: Јована Вулиновић
Срби на северу КиМ се рађају, венчавају, умиру, али месец дана не могу до папира да то и докажу
Пре месец дана, јаке снаге специјалних јединица такозване косовске полиције заузеле су у четири општине на северу Косова и Метохије објекте у којима раде институције Србије. Осим што запошљавају више хиљада Срба и других неалбанаца, пружају и услуге за неколико десетина хиљада наших грађана.
Оно што је било уобичајено за грађане севера Косова и Метохије постало је недостижно. Месец дана не могу да изваде или овере документа, да се венчају, или узму потврде. Разлог - заузимање општинских органа од стране такозване косовске полиције.
"Пре месец и по дана сам се по други пут породила. Моје дете нема здравствену књижицу, родитељски додатак не остварујем, заправо питам се хоће ли моје дете моћи да прими било коју вакцину", наводи једна од анкетираних.
Њена суграђанка каже да се старији људи једва сналазе, да моле некога да их превезе до Рашке како би извадили неки документ.
"Не видим излаз из ове ситуације", додаје она.
Више од 30.000 људи ускраћено за услуге ПИО фонда
Излаз не види ни више хиљада запослених у четири општине, Канцеларији за Косово и Метохију и покрајинском ПИО Фонду који од почетка блокаде институција, не могу на радна места. Тако је више од 30.000 људи ускраћено за услуге ПИО фонда.
"Ми смо кроз једнократне новчане помоћи плаћали одласке на лечење у веће здравствене центре, плаћали скенере, тумор маркере... Све је то од 30. августа онемогућено грађанима са територије општине Северна Митровица и све три општине на северу Косова. Заиста ово ако се настави, првих месец дана је прошло, бојим се да ће са аспекта хуманих права, социјалних права ово заиста попримити облике једне катастрофе", указује Саша Петровић, начелник Општинске управе Северна Митровица.
У међувремену Београд је представио мере за излазак из кризе којима су предвиђени и нови избори на којима би учествовали и Срби. Истовремено Приштина најављује да ће укинути институције које сматра паралелним и у општинама на југу.
"Сад имамо један институционални вакуум када су те институције угашене. Грађани једноставно немају алтернативу у косовском систему за добијање услуга које су пружале те институције. То значи да те институције не могу бити паралелне јер оне једноставно немају свој пандан у косовском систему", каже Александар Шљука, сарадник НВО "Нова друштвена иницијатива".
Граовац: Курти шаље поруку да за Србе нема места на КиМ
Пре него што су укинуте институције, укинут је динар, платни промет, а пре годину дана Приштина је забранила и улазак српске робе на Косово и Метохију. Познаваоци прилика, једностране потезе Аљбина Куртија, тумаче једногласно.
"Поруку коју шаље Београду је пре свега да, што се њега тиче, за Србе нема места на Косову и Метохији. То је једна порука коју шаље да утицај Београда на КиМ мора апсолутно да се елиминише, то је друга порука. Трећа порука и најважнија да је ово све у служби терора над српским становништвом", наводи Срђан Граовац, сарадник Центра за друштвену стабилност.
Све институције Србије, али и Фонд за пензијско и инвалидско осигурање, Центар за социјални рад, и просторије Канцеларије за Косово и Метохију у северном делу Косовске Митровице након што су ух заузели, чувају косовски полицајци.
Коментари