Истраживње на КиМ: Говор мржње у медијима доприноси сукобима између Срба и Албанаца
Политичке тензије између Београда и Приштине представљају кључни фактор продубљивања конлфикта између Срба и Албанаца на терену на Косову и Метохији, мишљење је већине припадника двају народа, исказано у истраживању НВО "CASA” из северног дела Косовске Митровице, објављеном претходних дана.
У истраживању се наводи да 72,2% Срба и 63,6% Албанаца верује да је говор мржње у медијима значајан фактор који доприноси сукобима.
Једнострани наративи политичких елита са обе стране додатно доприносе тензијама, сматра 79,3% Срба и 60,9% Албанаца, наводи се у истраживању “Индекс поверења”, спроведеног у периоду од 29. марта до 16. априла ове године на узорку од 500 грађана широм Косова и Метохије.
Из НВО “CASA” наводе да истраживање пружа детаљан увид у тренутну ситуацију међуетничких односа и кључне факторе које на њих утичу.
Када је реч о економској сарадњи, постоји висока сагласност међу испитаницима да она игра кључну улогу у процесу помирења, док се 69,2% Срба и 64,3% Албанаца слаже да је важно постићи помирење како би будуће генерације живеле боље на овим просторима.
Студија “Индекс поверења” је показала низак ниво поверења између етничких заједница на КиМ, што указује на дубоке изазове у међуетничким односима.
Велика већина испитаника истиче застој у преговорима као кључни фактор који доприноси расту етничких тензија.
Посебно је забрињавајуће да српска заједница показује висок степен неповерења према главним актерима дијалога, укључујући и Европску унију. Ипак, упркос лошим резултатима, код обе заједнице постоји свест да је важно наставити рад на унапређењу односа и изградњи стабилног окружења.
Коментари