Шеф посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов, током седнице Скупштине Србије на којој се расправља о зајму код Банке Поштанске штедионице за изградњу Националног стадиона, подсетио је опозиционе посланике да све што актуелна власт гради, укључујући и Национални стадион, неће бити невидљиво као што је Булевар Европе у Новом Саду.
"Неће бити стелт као што је био стелт Булевар Европе. Потрошене су паре, булевара нигде. Овде ће оно што се гради бити изграђено, и то неће бити објекат само за фудбалске утакмице, него ће бити објекат и за сајмове, и за концерте, објекат који ће се користити за различите намене", навео је он.
Министар пољопривреде Александар Мартиновић надовезао се на оно што је рекао Јованов и нагласио да су национални стадиони објекти који ће бити мултифункционални, поред тога што ће на њима моћи да се одигравају фудбалске утакмице, на међународном нивоу, јер су у питању стадиони који испуњавају све критеријуме УЕФА и ФИФА.
Додао је ће на тим стадионима моћи да се одржавају и врхунска спортска такмичења у области фудбала, европска и светска првенства, као и други догађаји комерцијалног карактера који ће да доносе приходе локалним самоуправама у којима се налазе и држави Србији.
Мартиновић је навео да се у свим говорима опозиције примећује питање "зашто се граде национални стадиони", "шта ће национални стадион" у Лесковцу, Зајечару, Лозници, могли сте да изградите толико и толико вртића, пластеника у Мачви, километре аутопутева, школе, болнице, нове фабрике.
"Прихватам то као аргумент, али у ваше време ви нисте градили националне стадионе, нисам приметио ни да сте градили школе, ни болнице, ни аутопутеве, нити било шта", рекао је министар.
"Као што видите, данас имамо толико економске и финансијске снаге да можемо да градимо и националне стадионе, и одбојкашке тренажне центре, и атлетске центре у Обреновцу и многе друге спортске објекте, али исто тако да градимо и нове клиничке центре, и нове болнице, и нове школе, и нове вртиће, и стотине и стотине километара нових аутопутева, и коридора, и брзих саобраћајница, и да више улажемо и у науку, и у технологију, и у студенте, и у пољопривреду, а 900 милиона евра улажемо у субвенције нашим пољопривредним произвођачима", навео је он.
Мартиновић је подсетио опозицију која је, како је навео, говорила о југу Србије у најцрњим могућим бојама да је СНС у свим општинама и градовима освојила од 60 до 90 одсто гласова на изборима.
"Убедљиво смо победили у свим општинама и градовима на југу Србије. Ја мислим да је то у једном демократском друштву једина права мера ко колико вреди", рекао је Мартиновић.
Он је нагласио да ако опозиција хоће да има реалну слику о јавном дугу, не може да говори о апсолутним бројевима, већ је потребно да се говори о процентима у односу на БДП.
"БДП данас и БДП у ваше време то су две потпуно неупоредиве категорије. У ваше време готово да га нисмо ни имали. Дакле, Србија је у финансијском смислу апсолутно стабилна, јер смо далеко, далеко испод нивоа Мастрихта када је у питању ниво јавног дуга, зато што нам је БДП много већи него што је био у ваше време", рекао је он.
Посланица Еколошког устанка Милица Марушић Јаблановић рекла је да та странка неће гласати за закон о задуживању, јер је његов циљ, како сматра, "симулирање благостања и просперитета" уместо улагања у образовање, зпошљавање, ментално и физичко здравље становништва...
Марушић Јаблановић сматра да би пројекат од националног значаја био да деца у основној школи имају здраве куване оброке или да се уложи у магнетне резонанце, фабрике воде. И посланик Народног покрета Србије Борислав Новаковић рекао је да они неће гласати за задуживање за Национални стадион и да не разуме жашто би стадион био приоритет, а не школе и болнице.
Коментари