Немачки канцелар Олаф Шолц изјавио је да му је драго што у Београду види велики број представника тржишта сировина који су укључени у пројекат искоришћавања минералних сировина и истакао да има доста разлога за реализацију пројекта Јадар у Србији.
"Ово је важан тренутак да би се разговарало о знатном потенцијалу пројекта Јадар. Велики број људи је неуморно радио на томе да то данас све буде могуће и захвалио бих се на залагањима за ангажовање, на марљивости. Само на тај начин је било могуће да се састанемо данас и да можемо разговарати", рекао је Шолц.
Како је рекао, има доста разлога за овај пројекат и то је по његовом мишљењу добар пројекат за Србију.
"Он ствара нове потенцијале ланца вредности, обезбеђује могућности за стварање радних места, не само када је реч о рударству него и у другим корацима прераде, повезује Србију са будућношћу мобилности, која мора радити без емисије угљен-диоксида. Дакле, реч је о прекретници за мобилност у будућности", рекао је Шолц и истакао да ће све бити урађено по највишим еколошким стандардима.
Према његовим речима, кључно је да се унапреди електрична мобилност, а литијум је незамењива сировина за тако нешто.
"Литијум нам је потребан, и то је прва порука за транзицију мобилности. Батерије су кључне када је реч о електричној мобилности и у томе. Литијум игра веома важну улогу, као што је до сада играла нафта. Ми, међутим, не сагоревамо ову сировину, него ћемо је користити за дуготрајну будућност", истакао је немачки канцелар.
Навео је да је овде реч о циркуларној економији, што између осталог значи да оно што се копа из земље се користи више пута.
Истакао је да се рударством покреће циркуларна економија и да Србија игра кључну улогу у томе као "наш партнер у Европи".
"Важно је да се придржимо највиших стандарда заштите животне средине тамо где се копа руда. То је важно за све нас, али и за будућност и за средину у којој желимо сви да живимо. Нисмо ту само да дамо подстицај, него ћемо бити све време партнер за спровођење еколошки прихватљивих решења користећи наша знања инжењера у рударству", поручио је Шолц на Самиту.
Он је рекао да је неопходна нова перспектива и начин на који се посматрају ствари и да ће пример Србије охрабрити и све друге да крену истим путем.
Шолц је истакао да подржава рударство у Немачкој, Европској унији и великом броју земаља света, али да се то реализује на начин да и те земље у којима се негује рударство профитирају на посебан начин.
Немачки канцелар је поручио и да, када је реч о перспективи држава Западног Балкана у односу на ЕУ, Немачка жели да се она оствари брзо и да све те државе припадају ЕУ.
"Ми ћемо свим снагама подржати тај процес са свим политичким активностима, великим процесом, другим стварима, али великом решеношћу да спојимо Европу на тај начин", истакао је Шолц.
Коментари