уторак, 19.03.2024, 15:12 -> 15:25
Извор: РТС
Аутор: Андрија Игић
Одлука о забрани динара на KиМ угрожава егзистенцију особа са инвалидитетом
Спорна одлука банке и владе у Приштини о забрани употребе динара знатно је отежала приступ социјалним примањима из централне Србије великом броју особа са инвалидитетом, а једном делу њих на Kосову и Метохији потпуно онемогућила остваривање овог права.
Процењује се да је овом одлуком за више хиљада прималаца инвалидских пензија и туђе неге, који су примања добијали испоруком готовине на кућну адресу, потпуно онемогућен приступ новцу из социјалних давања још од јануара 2024. године, упозорава се у саопштењу Kосовске инклузивне мреже (KИН), коалиције организација које се баве промовисањем права особа са инвалидитетом у српским срединама.
Додају да се још већи број корисника ових облика социјалне помоћи суочава са великим проблемима, кашњењима и повећаним трошковима у остваривању својих права на материјална примања, што додатно угрожава њихов материјални статус.
Подсећају јавност и доносиоце одлука да особе са инвалидитетом често живе на друштвеним маргинама, суочене са егзистенцијалним финансијским ризицима и сиромаштвом, те да социјална давања ове врсте за особе са инвалидитетом, а у неким случајевима и за њихове породице, представљају једини извор прихода.
Поручују да ригидне политичке и једностране одлуке владе у Приштини угрожавају егзистенцију, право на урођено достојанство и једнаки приступ услугама које међународне конвенције гарантују особама са инвалидитетом.
"Због свега тога позивамо међународну заједницу на додатни притисак на релевантне косовске институције у циљу одлагања примене ове одлуке све до проналажења свеобухватног и функционалног решења које ће омогућити свим друштвеним категоријама несметани приступ социјалним давањима и услугама”, наводи се у реаговању које су потписали Центар за афирмативне друштвене акције (ЦАСА), невладине организације Фактор, Primo la tolleranza, Асоцијација слепих Грачаница и Хандикос Ранилуг.
Коментари