Европски парламент изгласао Резолуцију о Србији

Са 461 гласом "за" и 53 "против", Европски парламент изгласао резолуцију о Србији којом се Београд позива на независну међународну истрагу о неправилностима на последњим изборима у Србији.

Документ који су усвојили европарламентарци позива на упућивање експертске мисије и условљавање даље финансијске помоћи ЕУ Србији поправљањем изборних услова.

Нису гласала 43 посланика од 557 који су били у сали парламента.

Европарламентарци очекују коначни извештај ОЕБС/ОДИХР-а о изборима и позивају Србију на примену препорука ове институције и Венецијанске комисије, знатно пре наредних избора.

Европски парламент позива на независну истрагу коју би спровели "респектабилни међународни експерти и институције, како би испитали нерегуларности на парламентарним, локалним и покрајинским изборима, а посебно у изборима за Град Београд", јер, како се наводи, "неке тврдње које се односе на организовану миграцију бирача излазе из оквира које покрива извештај ОЕБС-а и ОДИХР-а".

ЕП подржава и брзо слање "ад хок мисије за утврђивање чињеница" у Србију, уз само учешће ЕП-а.

Европски парламент наглашава да "преговори са Србијом могу да се наставе само када земља направи значајан напредак у реформама, али и у потпуности спроведе препоруке ОЕБС-а и Венецијанске комисије о изборним условима".

"Ако Србија не поправи изборне услове, или ако истрага покаже директну умешаност српских власти у изборну превару, фондови ЕУ треба да буду суспендовани, због грубог кршења владавине права у случају избора", напомиње се у Резолуцији.

Резолуција није правно обавезујућа.

Реакције из Европе и Србије

Поводом усвајања Резолуције ЕП о Србији стигле су и прве реакције од званичника ЕУ, али и из Србије.

Из Европске комисије наглашавају да од Београда очекују да што пре примени препоруке ОЕБС-а и ОДИХР-а.

Известилац Европског парламента за Србију Владимир Билчик оценио је да су поруке Резолуције врло јасне као и да су у најбољем интересу Србије. С друге стране, из мађарског Фидеса кажу да су гласали против усвајања тог документа и да он представља мешање у унутрашње ствари Србије.

Премијерка Ана Брнабић реаговала је на друштвеној мрежи Икс поводом обраћања представника "Србије против насиља" на панелу у Европском парламенту у Стразбуру.

"Резолуције дођу и прођу, није ова прва, неће бити ни последња, али ће вечно остати записано да су у Србији постојале политичке странке и људи који су сами тражили укидање суверенитета сопствене земље", написала је премијерка Брнабић.

Министар спољних послова Ивица Дачић подсећа да је Европски парламент и раније усвајао разне резолуције – и о признавању Косова, увођењу санкција Русији.

"Резолуција је пуна произвољних оцена, оптужби које су преписане из Београда, то је један политички памфлет", каже Дачић.

Из Странке слобиде и правде и Демократске странке поздрављају усвајање резолуције.

Потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић изјавила је да је усвајање Резолуције Европског парламента о Србији позитивна порука која помаже грађанима Србије и њеним институцијама да наредни избори које ће имати буду слободни и поштени.

Председник Демократске странке Зоран Лутовац рекао је да Резолуција има велики симболички значај, јер показује спремност ЕУ да прекине с праксом подршке стабилократији и показује недвосмислену подршку демократским процесима у Србији.

понедељак, 23. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње