Присвајање остатака манастира Богородице Хвостанске – отворена репресија према српском наслеђу на КиМ

Епархија рашко-призренска оцењује да најновији случај "преузимања" остатака манастира Богородице Хвостанске, једног од назначајнијих локалитета Српске православне цркве на Косову и Метохији и древног седишта Хвостанске епископије од 1219. године, представља отворени акт репресије приштинских централних власти. Епархија одлучно апелује на локалне и међународне представнике на Косову да се заустави процес политизације и селективне презентације духовне и културне баштине Српске православне цркве на Косову и Метохији.

Простор са остацима манастира Богородице Хвостанске, у селу Студеница недалеко од Истока, недавно је ограђен уз коришћење тешких машина. Постављена је табла приштинских институција, односно Института за археологију у Приштини на албанском језику, на којој пише да се ради Црквеном комплексу Студеница. Све то урађено је без консултација и сагласности Епархије рашко-призренске.

Остаци манастира ограђени су прошле године, а из Епархије оцењују да се ради о насртају на један од верских објеката који представља темељ постојања и опстанка Српске православне цркве на Косову и Метохији.

"Најновији случај коришћења машинерије за постављање ограде око локалитета Богородице Хвостанске без икакве комуникације са Српском православном црквом, за коју се зна да је једна од њених најважнијих локалитета и постављање натписа само на албанском језику у коме се изоставља осам векова историје тог важног верског седишта, још један је пример који показује стварне намере и методе косовских власти, које нескривено желе стварање етнички чистог Косова и нестанак Српске православне цркве и њених верника", саопштила је Епархија.

Сам локалитет манастира Богородице Хвостанске, како се признаје и на натпису, детаљно су истражили еминентни српски историчари и археолози и пронашли, и сачували, бројне артефакте који сведоче о идентитету ове светиње.

Епархија истиче да озбиљна историја почива на чињеницама које се темеље на непобитним материјалним доказима и не може се импровизовати на основу произвољних нагађања, селективног и произвољног приступа историји, а поготово не на темељима радикалних политичко-националних идеологија новијег времена.

"Стога Епархија рашко-призренска одлучно апелује на локалне и међународне представнике на Косову да се заустави процес политизације и селективне презентације духовне и културне баштине СПЦ, која на овим просторима као аутокефална Црква постоји и делује 800 година и дубоко је повезана са историјом овог региона. Ревизија других цркава и манастира СПЦ на Косову и Метохији представља процес који дубоко угрожава етничке и верске односе у ширем региону и води брисању једног вишевековног идентитета српског народа и апропријацији његове баштине, која је преживела више стотина година османске власти и два светска рата", наводи се у саопштењу.

Последњи у низу потеза Приштине

Присвајање остатака манастира Богородице Хвостанске је последњи у низу потеза власти у Приштини и албанских самозваних свештеника.

Недавно су покушали да заузму српску православну цркву у Ракитници, селу код Подујева, а недуго затим је Министарство културе у Приштини православну цркву у селу Винарце код Косовске Митровице прогласило римокатоличком.

И ту није крај. Утицајни медији на албанском прекрајају историју храма Богородице Љевишке у Призрену, тврдећи да није православна, иако је као таква, под заштитом Унеска.

петак, 22. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње