Читај ми!

Миливојевић: Покушај ЕУ да Охридски споразум уврсти у Поглавље 35 је тест за Београд

Некадашњи дипломата Зоран Миливојевић изјавио је за РТС да је покушај Брисела да се Охридски споразум уврсти у Поглавље 35 "завршни" чин притиска на Београд, али и тест да ли Београд жели да питање уласка у ЕУ реши на тај начин.

Зоран Миливојевић, гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а, рекао је да је очекивана вест из Брисела да ће темпо преговора између Београда и Приштине одредити владавина права и нормализација односа.

"Нормализација је нови елемент, али је у складу са политичким притиском. Покушај да се у Поглавље 35 угради Охридски споразум је завршни чин притиска, када је реч о ЕУ. Јасно смо рекли шта је за Србију неприхватљиво, државност Косова и приступање Приштине међународним заједницима", рекао је Миливојевић.

Према његовим речима, циљ Брисела је да прокрчи пут Приштини ка Уједињеним нацијама, а признање такозване реалности је услов Србији за улазак у ЕУ.

"То нам је сигнал да је то у првом плану и непосредни интерес у кратком периоду, чињеницом да желе да већ у јануару, у овој фази преговора, да то уграде у Поглавље 35", истиче Миливојевић. 

Напомиње да је то и тест за Србију да ли желе на тај начин да уђе у ЕУ.

"Ово је тест и шта је геостратешки и геополитички циљ ЕУ на Западном Балкану, где Србија има централно место", каже Миливојевић.

"Сенка рата доминира у ЕУ"

Миливојевић, међутим, истиче да засад не верује у план проширења ЕУ, те да је реч о покушају да се оно врати у агенду.

"Ово је процес који иде у том правцу, са планом за регион. Видећемо какве ће бити одлуке Савета ЕУ због избора, али и рата у Украјини", објашњава Миливојевић. 

Говорећи о захтеву Београду за увођење санкција Москви, Миливојевић сматра да се из тога види да и даље сенка рата доминира у Бриселу, као и да се "ствари не одвијају на најповољнији начин".

"Жеља је да се Србија кроз то угради у западне интересе, као и да се регион приближи трансатлантској заједници", каже Миливојевић.

Тврди и да Будимпешта више од осталих чланица ЕУ исказује суверену политику и интересе око кључних ствари које су тиче Србије.

"Будимпешта је важна не само због концензуса у ЕУ већ и због става и принципа иза којих стоје. Мислим да ће бити доследни", каже некадашњи дипломота.

петак, 22. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње