Министар спољних послова Србије Ивица Дачић оценио је да извештај УНМИК-а не представља основу на којој би чланице овог тела могле створити слику о стању на Косову и Метохији.
"На терену влада атмосфера страха и притисака према Србима и осталим неалбанцима. Неопходно је да се доследно и у потпуности спроведу договори из Бриселског споразума", рекао је Дачић пред амбасадорима чланица Савета безбедности.
"У овој истој сали 14. јуна 2014. године, одржана је седница на којој је Бриселски споразум оцењен као историјски важан. Тадашњи генерални секретар Бан Кимун је истакао значај Заједнице српских општина, а то су учинили и представници САД и Француске", рекао је Дачић.
"Шта се десило за протеклих десет година – ништа", рекао је Дачић.
"Ми смо сигурни да Курти неће испунити договорено, јер му је циљ протеривање Срба. Потребно је да се свим људима на КиМ осигура достојанствен живот", рекао је Дачић, наводећи да ће Србија учинити све како би то обезбедила.
Подсетио је да је у Приштини је живело више од 40.000 Срба а данас их има 100, наводећи да је Косово у претходне две деценије постало етнички готово чиста територија.
"Од 112 повратака у последњих шест месеци, 60 су Срби… Овим темпом потребни су векови да би се сви вратили. Ово је најмањи проценат повратака у постконфликтне зоне у целом свету. Сматрате ли да ово питање не треба да помињете. Сматрате ли да протерани заувек треба да буду протерани", рекао је Дачић.
Сведоци смо и да српско православно и духовно наслеђе својатају или лажно представљају као византијско или илирско, упозорио је српски министар спољних послова, оцењујући да је брисање српског идентитета "евидентан циљ Приштине".
"Смо сви свесни последица подршке једностраном проглашавању независности Косова које је довело је до турбуленција у свим међународним организацијама… Петнаест година после, желим да вам јасно кажем да нема могућности да Косово постане чланица Уједињених нација", рекао је Дачић.
Заједница српских општина мора бити формирана одмах или од договора неће бити ништа, рекао је српски министар спољних послова.
Шеф српске дипломатије је подсетио и да је Србија крајем прошле године, услед изузетно погоршане безбедносне ситуације у Покрајини у потпуности у складу са словом Резолуције 1244, упутила захтев, који није прихваћен, за повратак до 1.000 припадника српских безбедносних снага на КиМ. Да не буде дилеме, додаје Дачић, “у складу са Резолуцијом 1244 коју сте ви донели”.
"Инсистирамо да КФОР уложи додатне напоре у обезбеђивању права на живот и безбедности српске заједнице на Косову и Метохији", нагласио је Дачић.
Коментари