Читај ми!

Лајчак: Очекујем да Београд и Приштина у понедељак прихвате европски план

Специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак изјавио је да очекује да ће Београд и Приштина на састанку у Бриселу, у понедељак, 27. фебруара прихватити европски план за решавање косовског питања.

"План, који верујем да ћемо да прихватимо у понедељак, ће постати обавезујући и за једну и за другу страну. То није привремени споразум, после њега ће се наставити процес свеобухватне нормализације односа који треба да се заврши потписивањем свеобухватног споразума, пре уласка Србије и Косова у Европску унију", рекао је Лајчак у интервјуу Танјугу.

Мирослав Лајчак је истакао да ће документ бити доступан јавности када буде прихваћен од обе стране, односно и Београда и Приштине.

Упитан да ли заказани састанак 27. фебруара значи да је постигнута сагласност и Београда и Приштине у вези са финалном верзијом француско-немачког плана, Лајчак је казао да се од септембра разговара са председником Србије Александром Вучићем и премијером привремених приштинских институција Аљбином Куртијем о европском предлогу.

"У последње време председник Вучић у јануару, а премијер Курти у фебруару су рекли да прихватају тај предлог. Значи време је сазрело да организујемо састанак у Бриселу и очекујемо од наших партнера да званично и јавно прихвате тај предлог и да разговарамо о његовој имплементацији што је циљ нашег састанка у понедељак", истакао је Лајчак.

Упитан да ли је у том смислу састанак 27. фебруара у Бриселу пресудан, односно по принципу узми или остави, Лајчак каже да не би разговарао о формалностима.

"Битно је да обе стране прихвате тај план и формално и јавно кажу да прихватају тај план, а онда да разговарамо о свим осталим детаљима, а пре свега о испуњавању тог плана", рекао је Лајчак.

Од ставова ће зависити следећи кораци 

Оценио је да је предстојећи састанак у Бриселу веома значајан, јер ће од ставова страна у преговорима зависити следећи кораци.

"Прихватање нашег предлога који подржава 27 чланица ЕУ и САД значи да су они одлучили да побољшају своје односе и убрзају свој европски пут. Ако би једна или обе стране одбиле тај предлог то би био негативан сигнал да нису спремне да нормализују међусобне односе и да нису спремне да брже крену европским путем, тако да очекујемо да ће план бити прихваћен. Сви знају шта очекујемо од састанка у понедељак. Имали смо разговоре и са председником Вучићем и са премијером Куртијем у току Минхенске безбедносне конференције тако да сви знамо где се налазимо и шта очекујемо", истакао је Лајкчак.

Додао је да предлог који ће се наћи на столу у Бриселу, у понедељак има снажну подршку ЕУ.

"Одбијање тог предлога би значило одбијање нормализације односа и одбијање европског пута, на то би реаговале САД, међународна заједница и ЕУ и не желим да улазим сада у то које би биле негативне последице. Мислим да је свима јасно да се не говори 'не' Европској унији и Америци посебно ако можемо тиме добити стабилизацију, нормализацију односа између Србије и Косова, стабилизацију атмосфере на Балкану и убрзани европски пут", казао је Лајчак.

Оценио је да би одбијање предлога послало негативан сигнал у региону и да би отворило могућност за нове ризике од ескалација попут оних који су се дешавали прошле године.

"Мислим да то не може нико да жели и имамо предлог који отвара други пут, а то је пут нормализације и стабилизације", нагласио је Лајчак.

"Предлог није обелодањен у овој фази" 

На питање шта би се добило потписивањем предлога, Лајчак је казао да предлог није обелодањен у овој фази и да не би улазио у детаље.

"Оно што могу да кажем јесте да су нам детаљно познате позиције и једне и друге стране и мислим да је наш предлог добар и да у максималној могућој мери узима у обзир позиције и црвене линије и очекивања обе стране", навео је специјални изасланик.

Додао је да је обелоданио да предлог има 11 тачака и нагласио да је то за сада маскимум који може да каже о садржају, јер, како је казао, све друго не би било од користи у овој фази преговора.

"Тај документ ће бити доступан јавности одмах пошто буде прихваћен и од једне и од друге стране", нагласио је Лајчак.

Упитан да ли је на видику договор о повратку Срба са севера КиМ у институције које су напустили, Лајчак је казао да је ЕУ је забринута тренутном ситуацијом и повлачењем Срба из косовских институција, полиције и правосудних институција.

"Редовно разговарамо са обе стране да је потребно да се Срби врате, јер тај вакуум је опасан и неприхватљив за људе који живе тамо, јер су им и полиција и правоусђе потребни. Очекујемо да Србија охрабрује Србе да се врате у институције, а Косово то да омогући. До сада није био постигнут довољан напредак у том процесу. Није прихватљиво да се тај безбедносни вакум и та привремена организација наставе. Због тога очекујем да се што пре реши питање повратка, јер и то стоји у Бриселском споразуму из 2013. Ако тражимо да се тај споразум у потпуности испуни онда треба да се испуни и то да су косовски Срби део тих институција", навео је Лајчак.

понедељак, 18. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње