Нова техника лечења канцерогених ћелија

Научници успели да створе "лажне" молекуле који подстичу канцерогене ћелије отпорне на радиотерапију на самоуништење. Испитивања на људима требало би да почну крајем 2010. и почетком 2011. године

Група француских онколога с института "Кири" успела је да створи "лажне" молекуле који подстичу канцерогене ћелије отпорне на радиотерапију на самоуништење.

Радиотерапија и хемотерапија уништавају канцерогене ћелије мењајући њихов генски материјал, али неке ћелије имају способност да активирају сопствени регенерациони систем, тако да постају отпорне на терапију.

"Лажне" ћелије, међутим, "остављају утисак" на канцерогене ћелије да су оне у горем стању него што "мисле", чиме их подстичу на самоуништење, пренели су француски медији.

Молекули названи "Dbait", заправо мали делови ДНК који остављају утисак да су оштећени, нису токсични за здрава ткива.

Истраживања обављена на мишевима показала су да су код њих молекули "Dbait" повећали ефикасност радиотерапије и довели до смањења тумора, а у више од 20 одсто случајева до њиховог потпуног нестанка.

Испитивања на људима требало би да почну крајем 2010. и почетком 2011. године, а "мета" ће бити рак коже (меланом) и инвазивни тумор мозга (глиобластом), врсте рака познате по својој отпорности на терапије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом