Аустралија смањује емисију угљен-диоксида

Смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште најавила је и Аустралија и то за пет до 15 одсто до 2020. године и одбацила позиве индустрије да због глобалне економске кризе одложи реализацију тог плана.

Аустралија је, после Европске уније, увела систем трговине емисијама угљен-диоксида у дозвољеним количинама.

Критичари сматрају да су задати циљеви смањења емисије од пет до 15 одсто до 2020. године недовољни и одбацују план по коме ће највећи индустријски загађивачи добити бесплатне кредите.

Ова острвска земља четврта је по количини дозвољене емисије штетних гасова по глави становника у свету, што је пет пута већа емисија од озлоглашеног загађивача Кине, због зависности од угља ради производње електричне енергије.

"Карбонска шема од виталног је значаја за Аустралију", истакао је премијер Кевин Рад у обраћању у Националном прес клубу.

"Без акције у вези са климатским променама, суочићемо се са осушеним фармама, огољеним гребенима и празним резервоарима", нагласио је Рад.

Аустралијска Влада покушаће да оствари смањење штетних емисија од 15 одсто само уколико буде постигнут договор на глобалном нивоу током разговора који ће се одржати у Копенхагену крајем 2009. године под окриљем Уједињених нација.

"Ово је тотални и потпуни промашај. Климатске промене дешавају се много брже него што људи мисле. Пет одсто, чему ми тежимо, је нечувено", изјавио је активиста организације "Гринпис" Xон Хепберн.

Организација "Пријатељи Земље" оценила је да аустралисјки план представља "рај за загађиваче".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 09. октобар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи