Читај ми!

Вихор антикинеских протеста у Вијетнаму

Двадесет и једна особа погинула је у антикинеским нередима у вијетнамској провинцији Ха Тин, извештавају азијски медији. Више од 500 кинеских и тајванских предузећа претрпело је штету у антикинеским протестима који се попут ватре шире Вијетнамом. Странци кинеског порекла масовно беже из Вијетнама.

Међу жртвама се налази пет вијетнамских и 16 страних грађана, а још око 120 људи је повређено, саопштили су лекари Опште болнице у тој провинцији. Званични подаци вијетнамске државе за сада, међутим, говоре само о једном потврђеном смртном случају.

Настрадали су довезени из велике челичане у власништву тајванског концерна "Формоза пластикс груп" која је у изградњи, а у којој је избила општа туча између вијетнамских и тајванских радника и паљење имовине.

Индустријски комплекс у Ха Тину, сматра се, коштаће читавих 20 милијарди долара кад буде довршен 2017. године и имаће пристаниште, електричну централу од 2.100 мегавата и шест великих пећи.

Више од 500 кинеских и тајванских предузећа претрпело је штету у антикинеским протестима који се попут пламена шире Вијетнамом.

Међу нападнутим и повређеним има поред кинеских и тајванских грађана, и држављана Сингапура и Јужне Кореје, који су, верује се, грешком нападнути због свог изгледа.

У провинцији Бин Дуонг чак 460 предузећа пријавило је локалним властима штету, више од 600 лица је ухапшено, а повређено је 40 полицајаца који су покушали да заштите животе људи и имовину, извештавају вијетнамски медији.

Локални медији јављају и о томе да хиљаде кинеских туриста и радника масовно напушта јужни Вијетнам, купујући карте за било коју дестинацију у случају када не могу да нађу слободно седиште у авиону за матицу.

Сукоб око права на власништво над гасним и нафтним ресурсима

Конкретни повод за излив незадовољства вијетнамских грађана јесу догађаји у Јужном кинеском мору, где су кинеске власти поставиле нафтну платформу на свега двестотинак километара од обале Вијетнама у водама које би, по одредбама међународног споразума о праву на мору "UNCLOS", требало да буду Ексклузивна економска зона (ЕЕЗ) Вијетнама.

Кинеска нафтна платформа дотегљена је у поменуте воде у пратњи више десетина бродова кинеске обалске страже и морнарице, а када су вијетнамски патролни чамци њима изашли у сусрет не би ли омели постављање платформе, по извештају вијетнамских медија, кинески борбени авиони су извршили претећи ниски прелет.

Антикинески протести почели су мирним демонстрацијама у главном граду Ханоју, где се испрва окупило свега неколико стотина људи, али су сцене у којима већи кинески бродови воденим топовима одбијају мања вијетнамска пловила и вести о прелетима кинеских борбених авиона, узбуркале духове у Вијетнаму, где је национална свест у прошлости управо у знатној мери грађена на супротстављању дуговековној кинеској власти.

Највећи раднички нереди забележени су у индустријским зонама на југу земље, одакле хиљаде Кинеза настоје да се евакуишу копненим и ваздушним путем, али су проширили и на централни Вијетнам.

У индустријским зонама широм Вијетнама ради више од два милиона радника, који производе готово трећину укупног извоза ове земље, која у последњој деценији све више привлачи страни капитал који се услед инфлације и раста личних доходака у Кини све више сели у јефтине земље југоисточне Азије.

Највећа колатерална штета вијетнамског беса против кинеске државе и капитала јесу Тајванци. Преко 100 тајванских компанија је оштећено, а иронија је да пословни кругови са тог острва управо плански улажу у Вијетнам да би смањили економску зависност од Кине.

Вијетнамске власти, свесне економских последица неповерења које насиље изазива међу страним пословним људима, осудиле су уништавање имовине страних предузећа и дивљање радника приписале деловању екстремиста и агитатора.

Интензитет протеста изненађење и за саме вијетнамске власти?

Поједини војнополитички коментатори оцењују да је снага патриотских осећања и протеста, можда, изненадила власти у Вијетнаму.

Вијетнамци су поносни на своју традицију супротстављања великим силама, као што су Кина, Јапан, Француска и Сједињене Државе.

Раносредњовековне вијетнамске државе биле су око хиљаду година вазали кинеске империје, а вијетнамски владари и војсковође који су у више битака током дужег периода успели да изборе независност од Кине су, уз комунистичког лидера Хо Ши Мина који је водио ослободилачку борбу против јапанских, француских и америчких окупатора половином прошлог века, највећи национални јунаци.

Мада Вијетнам има огроман културни дуг према кинеској цивилизацији када су у питању писменост, државна организација, религија и уметност, те има идеолошке блискости са њом кад је у питању комунизам, у тој држави Кина се истовремено посматра са подозрењем, као велики, агресивни сусед у чије мотиве треба сумњати.

У скоријој прошлости, Вијетнам и Кина имали су два кратка оружана сукоба на мору половином седамдесетих и крајем осамдесетих година око суверенитета над Параселским и Спратли острвима у Јужном кинеском мору.

Две државе су 1979. године повеле и краћи копнени рат након интервенције вијетнамских снага у суседној Камбоџи, чију је тадашњу ратоборну власт, маоистички режим црвених Кмера, подржавао Пекинг.

Узроци антикинеског протеста, међутим, нису чисто политички, већ представљају и израз економског незадовољства, оцењују стручњаци у источној Азији.

Данас, економска размена између две земље износи око 50 милијарди долара, и вијетнамска држава активно настоји да охрабри кинеске инвестиције, али у тој земљи постоји незадовољство услед тога што се кинеске инвестиције углавном своде на експлоатацију природних ресурса и јефтине радне снаге док има мало трансфера технологије и улагања у друге области привреде.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње