Читај ми!

Током пандемије повећан број можданих удара, све чешћи млађи пацијенти

Специјална болница "Свети Сава" током пандемије збрињава пацијенте са можданим ударом. Број озбиљних можданих удара, поготово у другом таласу делта соја, повећан је пет одсто, каже неуролог, директорка болнице Марјана Вукићевић.

Према њеним речима, нова истраживања говоре да ковид од три до пет пута повећава ризик од можданог удара.

"Вирус изазива мултиорганске промене, промене на крвном суду, доводи до упале зида, зид се сужава и на том месту може доћи до запушења крвног суда. С друге стране, повећава згрушавање крви, што представља ризик за настајање можданог удара", објашњава др Вукићевић.

Додаје да се у време ковида нису јављали само старији пацијенти.

"Имали смо пацијенте од 21, 27 и 32 године који су имали мождани удар. На срећу, млади људи су препознали болест на време и дошли у болницу по помоћ", истиче неуролог Марјана Вукићевић.

Наглашава да је у болници тренутно 150 пацијената, од чега 30 на ковид одељењу. Број је знатно смањен. Када је било највише оболелих од омикрон соја било је 60 пацијената.

"Када се пореде сва три таласа ковида, бета сој је био најтежи јер пацијенти нису били вакцинисани, нисмо били припремљени на све то и у тој фази смо имали најтеже мождане ударе. У делта соју смо имали вакцинисане пацијенте са блажим облицима болести. Када се погледају снимци, много је боља слика код омикрона на плућима. Има и ту пацијената који су лошег имунитета и лошије слике на плућима, али се код мозга не разликују од здравих пацијенета. Код делта соја су то били тешки мождани удари, где су захваћени велики крвни судови", објашњава др Вукићевић.

Поручује да је најбитније да се препозна отежан говор, да се лице искривило, да је ослабила рука или нога, да је кретање отежано и да се што хитније дође до болнице.

За време ковида у Крагујевцу скоро 1.000 тешких можданих удара

Према истраживањима, мождани удар је болест од које се најчешће умире у нашој земљи. Чак 20 процената обелелих од ове болести је млађе од 45 година. У УКЦ у Крагујевцу од почетка короне број можданих удара се повећао.

Професор доктор Марина Петровић каже да је инфекција ковдом 19 повезана са већим бројем неуролошких манифестација.

"Скоро 35 до 40 посто оболелих од ковида има неку од неуролошких манифестација. Ти пацијенти су у већој опасности од ковида. Ми смо од марта 2020. па до данас у УКЦ 'Крагујевац' хоспитализовали 978 пацијената, који су лечени од теже слике можданог удара и око 500 пацијената, који су амбулатно лечени од лакших облика можданог удара", истиче др Петровић.

Према њеним речима, најчешћи су старији пацијнети који имају факторе ризика: шећерну болест, хипертензију, друга кардиоваскуларна обољења, гојазност, који пуше, конзумирају алкохол или психоактивне супстанце.

"Један број оболелих од ковида био је млађе животне доби. Ми смо лечили пацијента од ковида од 27 година који је у постковид периоду имао мождани удар", рекла је др Петровић.  

недеља, 24. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње