Одговори на најчешћа питања о трудноћи, корони и вакцини

Труднице могу да оболе од ковида и развију тешку клиничку слику. Зато је питање имунизације трудница и дојиља постало горуће од када су почели програми масовне вакцинације становништва широм света.

Гинеколог болнице ГАК Народни фронт др Ана Митровић Јовановић за РТС је дала одговоре на најчешћа питања које имају труднице или жене које планирају трудноћу.

Треба ли бебу по рођењу дати у наручје маме која је позитивна на ковид?  

Имамо посебна одељења где се ковид позитивне труднице порађају и у тим одвојеним ковид одељењима ми након порођаја ковид позитивне мајке бебу предајемо педијатрима која ће до одласка кући бити у боксу, неће имати контакт са ковид позитивном мајком, наводи за РТС гинеколог болнице ГАК Народни фронт др Ана Митровић Јовановић.

Да ли ковид позитивна трудница може да зарази током порођаја своју бебу?

Из свега оног што до данас знамо не може, односно у веома малом броју на светском нивоу постоје спорадични случајеви да се родила беба која је ковид позитивна. Ми таквих искустава у Србији нисмо имали, све ковид позитивне труднице које су се чак порађале у акутној фази инфекције родиле су здраву ковид негативну децу. Сматра се да та вертикална трансмисија са мајке на новорођенче током трудноће и самог порођаја не постоји.

Да ли је ковид сам по себи индикатор за царски рез?

Ми приступамо царском резу када постоји акушерска индикација или када је мајка изузетно угрожена, у толиком лошем стању да би је порођај додатно угрозио.

Да ли заражена мама може да доји своју бебу?

Према последњим истраживањима сматра се да мама која поштује процедуру и носи маску и уколико се добро осећа може да доји своју бебу. Претходно треба да опере руке по свим препорукама, да увек држи маску када има непосредно бебу на дојци и када је два метра удаљена. За оне маме које се не осећају добро због ковид инфекције, које су малаксале и које имају значајну симптоматологију, само се препоручује на два до три сата пумпицом измлазање и чак нема забране да се то млеко дâ новорођенчету.

Оно што се зна је да свакако висока фебрилност, не само у ковиду него и у свим другим стањима која проузрукују високу температуру јесте нешто када ми не препоручујемо да се то млеко дâ новорођенчету.

Да ли се и када саветује вакцинација?

Када је у питању популација младих људи која планира тек да рађа савет је – одмах се вакцинишите и ревакцинишите. Вакцина не изазива стерилитетУколико се неко вакцинише и после седам до десет дана сазна да је у другом стању, треба да за три недеље од претходне вакцине, уколико је наравно здрава и нема неких других разлога због којих би се вакцинација одложила, да се ревакцинише иако се ради о раној трудноћи.

Амерички центар чије препоруке и те како ценимо и користимо у свакодневној клиничкој пракси јасно нам је рекао – труднице и жене које су у периоду дојења и лактације не треба обесхрабривати ако хоће да се вакцинишу. Немамо никаквих доказа. Преко 20.000 вакцинисаних трудница у Америци није имало никаквих нежељених реакција нити је дошло до било каквих компликација. 

Она као вакцина у трудноћи се не препоручује масовно, треба разговарати са сваком трудницом, треба јој објаснити какви су потенцијални ризици, проценити да ли је та трудница у окружењу где је вирулентност и епидемиолошка ситуација таква да би вакцинација била препоручена. Значи све то узети у вид и коначну одлуку свакако ће донети трудница. Сматрамо да по овим препорукама нема никаквог разлога да се жене које доје не би вакцинисале. Такође, који ће бити тип вакцине потпуно је свеједно. Примите вакцину коју имате, која вам је доступна, ту нема никакве разлике, све су вакцине ефикасне.

среда, 27. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње