Читај ми!

Како преживети празнике без пријатеља и породице

У време пандемије, када се апелује на одржавање физичке дистанце, веома је важно да због свог менталног здравља са људима које волимо негујемо друге видове комуникације и одржавамо блиске емотивне односе, у чему помажу савремене технологије, наводи за РТС проф. др Маја Стоперић. Истиче да посебну пажњу треба посветити деци и објаснити им ситуацију у складу са годинама.

Маја Стоперић је гостујући у Јутарњем програму РТС-а навела да је у време пандемије подршка породице и пријатеља игра значајну улогу.

"Значи све време морамо због свог менталног здравља да са људима које волимо негујемо друге видове комуникације и одржавамо блиске емотивне односе, у чему помажу савремене технологије. То су пре свега наши пријатељи и наша породица због подршке коју треба да имамо и подршке коју ми дајемо њима", наводи Стоперићева.

Објашњава да је то битно између осталог због окситоцина који лучимо када смо у једној блискости са људима које волимо, који утичу на наше ментално здравље.

Додаје и да је јако битно да наставимо да са својим дневним активностима и да их прилагодимо  новонасталим околностима.

"Такође, још један важан савет је да се држимо наше структуре дана. Људи генерално у целом свету имају природну потребу да одржавају структуру, да се држе својих активности које иначе раде, колико год то могу у овим околностима. То смо већ научили у марту и априлу, а то је бављење спортом у својој кући и свакако устајање у слично време и одлазак у кревет на време", објашњава гошћа Јутарњег програма.

Наглашава да одрасли својом структуром дана показују који су то важни стубови одржавања менталног здравља.

Како преживети празнике без пријаеља и породице

На питање како деци надоместити недостатак породичних окупљања и дружења наводи да са њима треба разговарати, објаснити им ситуацију у складу са годинама.

"Треба објаснити деци да ћемо направити много реприза празника без обзира што ове године морамо да славимо на специфичан начин - онако како то већ ситуација буде дозвољавала", објашњава Стоперићева.

На питање како разговарати са децом када се лоше осећамо, како им објаснити да нису она крива за одређену ситуацију која нам се дешава, одговара:

"Зависи од узраста. Што је дете мање, теже разуме информације које долазе из спољног света. Свакако треба им рећи онолико колико мислимо да би требало да чују, онолико колико одговара њиховом емоционалном узрасту. Треба да им пружимо конкретне информације. Рећи - да сада сам мало болесна, али све ће бити у реду", објашњава гошћа Јутарњег програма.

Истиче да родитељ те информације мора да даје врло уверљиво јер родитељ даје заправо емоционалну стабилност детету.

Објашњава да деца јако добро примећују кад родитељ даје два садржаја.

"Кад говори да је добро, а има тужан израз лица, или говори гласом који није адекватан, није у складу са информацијом коју даје. Како су деца већа, ми наравно додајемо информације и мало искреније објашњавамо како се осећамо, па све до адолесцената који наравно сами виде многе ствари" , објашњава Стоперићева.

четвртак, 28. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње