Читај ми!

Корона снажно погодила културу – уведена нова правила, манифестације пресељене у виртуелни свет

Унеско је урадио истраживања о утицају пандемије на културни и креативни сектор у Србији. Истраживање је обухватило све 562 културне институције и више од 6.000 предузећа у културном и креативном сектору.

Бројке потврђују – корона је снажно погодила културу. Преко ноћи су опустели музеји, позорнице, биоскопске сале. Свако на свој начин, угрожени су посленици и љубитељи културе.

"Педесет један одсто установа културе било је принуђено да због пандемије ради у измењеном режиму, а 49 одсто је привремено затворено док су запослени радили од куће, што је довело до смањења прихода", наводи Вук Вукићевић, директор Завода за проучавање културног развитка.

Јасмина Нинков, директорка Библиотеке града Београда, наводи да су се током пандемије све светске библиотеке суочиле са проблемом било да редуковано раде или да уопште не могу да организују културне програме. 

"Ми смо били принуђени да заменимо пет наслова, које смо планирали да ове године реализујемо, зато што је корона заиста све променила комплетно функционисање", наводи Спасоје Миловановић, директор позоришта у Нишу. 

Уследиле су мере да се, колико је могуће, ублаже последице.

"Држава је упутила помоћ уметницима, а број запослених у установама културе није се мењао. Подршка која је била упућена сви привредним друштвима у Србији обухватила је и она који послују у области креативних и културних индустрија", објашњава Вук Вукићевић.

Нове дигиталне садржаје развило је 60 одсто установа. Најпосећенији су били кратки видео-клипови, виртуелне изложбе, електронске публикације, позоришне представе и програми за децу.

Виртуелни свет и нова правила

Појам онлајн обележио је протеклу годину и у култури. Манифестације су у целини или делимично пресељене у виртуелни свет. Издавачи су појачали продају књига путем мреже, а Библиотека града Београда имала је осам онлајн акција.

"Користимо све друштвене мреже, користимо Јутјуб, позвали смо драмске уметнике да заједно са нама учествују у тим акцијама и прегледи наших садржаја су заиста изузетни. Читав један правац ће на крају превазићи ову пандемију и остаће као један трајни дигитални однос са грађанима", објашњава Јасмина Нинков, директорка Библиотеке града Београда.

Нови правац подразумева многа нова правила.

"Играћемо онако како нам буде дозвољено. Оно што је извесно је да ће да се игра у тим матинеима", наводи Спасоје Миловановић, директор позоришта у Нишу.

Виктор Киш, в. д. директор Музеја савремене уметности, наводи да ће посетиоци у тој установи пронаћи слободу и уметност.

"Ми имамо на сваких два сата по 50 људи, што је на 3.500 квадратних метара заиста сигурно. Тако да слободно, овде је сада забава, овде је слобода и уметност", наводи Киш. 

Ако не знамо до када ће пандемија трајати, тешко је и размишљати како ће изгледати постпандемијска културна сцена.

четвртак, 28. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње