Читај ми!

Даница Грујичић за РТС: Потреба за третманом на икс-ножу је све већа

Коронавирус је у претходним месецима много тога зауставио, успорио, променио. Здравствени системи у већини земаља били су подређени лечењу оболелих од ковида 19. Ипак, лечење одређених стања и болести не сме и не може да чека. Директорка Института за онкологију и радиологију др Даница Грујичић каже за РТС да су и гама-нож и икс-нож машине радили све време током епидемије.

Претходних месеци се прича о коронавирусу, а цереброваскуларне и малигне болести однесу највише живота.

Директорка Института за онкологију и радиологију др Даница Грујичић је гостујући у Дневнику РТС-а изјавила да су гама-нож и икс-нож машине радиле све време током епидемије.

"Око 3.200 пацијената је било на гама-ножу, око 500 пацијената је зрачено више пута. Није више чак ни метастаза на мозгу нешто од чега се умире, то је нешто са чим се живи. То је велики резултат за пет година. Око 750 пацијената имамо годишње. Само је једна пацијенткиња преминула када је завршен третман", навеле је Грујичићева.

Сви остали су, како истиче, у добром стању.

"Што се тиче икс-ножа скоро 1.400 пацијената за две године. Потреба за третманом је све већа и већа. За око 500 пацијената је у једној дози праткично одрађено све, то је замена за хирургију. Потреба за третманом на икс-ножу је све већа и већа. Тога ће бити све више и више. Уводимо другу смену, принуђени смо да пацијенти не би чекали", казала је Грујичићева.

За гама-нож ни бенигни тумори, наводи, не чекају.

"Што се тиче икс-ножа до две и по недеље је чекање од тренутка конзилијума. По 30 пацијената урадимо дневно, што је исти број као у Милану који ради годинама. Ако кренемо у другу смену вероватно ће тај број бити већи. Надамо се следеће године да ће бити и трећа зграда. Мислим да можемо да постанемо и регионални центар за едукацију када је радио-хирургија у питању", нагласила је Грујичићева.

Грујичићева истиче да онколози морају да раде свој посао. 

"Свака част колеагма који раде у ковиду. Не теба међутим заборавити да се наши пацијенти више плаше рака него ковида. Само амбулантни прегледи су били смањени у првом таласу ковида, све остало време радимо као и пре пандемије. Ми морамо спроводити мере. Не можемо пустити пацијенте ако су фебрилни. И опет се деси неки пут да пацијент који није био фебрилан да уђе", казала је Грујичићева.

У Институту су, додаје, добро обучени, јако је добра сарадња и са Инфективном клиником и са "Др Драгиша Мишовић" и са КБЦ "Бежанијска коса".

"Без проблема пребацујемо такве пацијенте и онда они добијају негу за ковид која је неопходна, јер онколошка терапија се некада може и одложити", закључила је Грујичићева.

петак, 29. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње