Читај ми!

Анестезиолог није мађионичар, нити лекар у сенци хирурга – он пацијента одржава у животу

Све док није избила епидемија коронавируса, многи нису схватали важност анестезиолога. Они нису "мађионичари" који пацијенте уводе у сан, већ лекари који одржавају и спасавају животе. Иако смо их најчешће виђали у скафандеру, управо је време ковида учинило да анестезиологе боље упознамо, и то на најтежи начин.

Предраг Николић има 21 годину, здрав и јак није помишљао да би његов живот могао да буде угрожен. Заразио се коронавирусом, након чега је уследила мукотрпна борба за његов живот.

"Све се десило брзо, био сам здрав, а следећег дана сам малаксао, избијао је хладан зној. Онда су ме из Лесковца пребацили за Ниш, после кратког времена пао сам у кому и уследило је 17 дана борбе за мој живот. Сада сам добро", испричао је Предраг у емисији Око.

Тим лекара спасао је Предрагов живот, а велику улогу у томе имали су анестезиолози. Директор Клинике за анестезију КЦ Ниш др Радмило Јанковић каже да је битка за Предрагов живот обележила рад анестезиолога у Нишу.

Подсећа да су њихов рад помогле колеге из здравствених установа широм Србије.

"Анестезиологија је озбиљна грана, морате познавати доста базичне медицине и да пратите хируршки рад. Нисмо ми чаробњаци који уведу пацијента у сан. Кад примите тако младог пацијента као што је Пеђа, у тако тешком стању, притисак је огроман", прича Јанковић.

Додаје да у Нишу на Инфективној клиници поново расте број првих прегледа, а тренутно је хоспитализовано 29 пацијената, од којих је четворо на интензивној нези.

"Спремни смо са много искуства, пребродили смо прве муке што се тиче организације и упознавања. Били смо доста успешни у јулу и августу и спремни смо, надам се да неће бити ситуације из марта и априла. Број инфицираних има тенденцију раста и вероватно ће се повећавати", наводи Јанковић.

Др Душка Игњатовић, начелница анестезије КБЦ "Драгиша Мишовић", указује да борба са коронавирусом траје шест месеци.

"Имали смо дужи период више од 50 људи на респиратору, то је био тимски, конзилијарни рад. Било је тешко, нас двадесетак запослених није могао да покрије тај посао, читава Србија се укључила, велика је то помоћ била. То није једноставно јер је друго место, други простор, други људи а специфични услови рада. То је мало отежавало све", наводи др Душка Игњатовић.

Додаје да ће анестезиолози наставити да раде пуном паром, колико буде било потребно. 

Под слогоном "Кад је тешко - анестезиолог" ове године се обележава Светски дан анестезиолога.  

петак, 29. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње