среда, 14.10.2020, 05:57 -> 05:58
Извор: РТС
Аутор: Сања Лучић
Да ли ће нас антиковид спреј спасити од вируса
Антиковид спрејеви су најновији тренд у борби против коронавируса, од шведског којег је могуће наћи на Ибеју, преко италијанског, па до аустралијског финансираног са седам милиона евра. Да ли и како функционишу?
Вакцине још нема и вирусолози упозоравају да за добру вакцину треба много времена. У чекању исте у свету су се појавили антиковид спрејеви који, захваљујући одређеним молекулима који се прскају у грло, имају способност заштите од Sars-Cov2.
Ради се о спрејевима који су слични онима које користимо у случају прехладе и који улазе у суплементе, а не у праве лекове. Без обзира на то ефикасни су, како то тврде из италијанске фирме "Ебтна лаб" из групе Мађи, који су произвели "Ендовир стоп" – орални спреј на бази полифенола из маслина и циклодестрина, по цени од три евра, који је у стању да смањи ризик од виралних инфекција реагујући на процес ендоцитозе.
"Наша прва студија, коју смо спровели на самом почетку епидемије, показала је да Sars-Cov2 има генетску структуру која је компатибилна са оном из природе и која се налази у осталим познатим коронавирусима", изјавио је Матео Бертели, генетолог и председник Групе Мађи, за Бизнис Инсајдер.
Он каже да спреј "Ендовир стоп" инхибинира Sars-Cov2 и сличне вирусе који улазе у организам на исти начин. Он има локални ефекат тако да спреј не може да спречи заразу преко очију и носа, а потребно га је користити након прања зуба те јела.
"Његов ефекат траје све док особа не попије течност и не узме храну", рекао је Бертели.
У истраживању је учестовао и Државни универзитет из Милана на челу са професором Ђампјером Фаронатом и доктором Ђанлуком Мартином Тартаљом, као и са Универзитетом из Перуђе на челу са професором Томазом Бекаријом.
"Ендовир" спреј није једини спреј који обећава заштиту од ковида. Група енглеских истраживача из агенције за заштиту здравља (Publich Health England) објавила је на сајту "bio Rxiv" студију у вези спреја који је у стању да значајно умањи множење коронавируса код малих сисара.
Зове се INNA-051 и производи га аустралијски "Ena Respiratory" у који је уложено 7,5 милиона евра гарантујући да ће за четири месеца бити тестиран и на човеку.
Ту је и шведски спреј ColdZyme који се већ користи у одбрани од прехладе, а који, по студијама, може помоћи и у случају Sars-Cov2 који је једна врста коронавируса баш попут прехладе иако много опаснији и агресивнији.
Ипак Бертели сматра да је италијански "Ендовир стоп" у предности: "ColdZyme за сада није тестиран на човеку док наш спреј јесте".
Италијански вирусолози су скептични
Са друге стране, италијански вирусолози су скептични према овим спрејевима. Др Лука Пазина из Фармаколошког института "Марио Негри" из Милана каже:
"Подаци којима располажемо онемогућавају нам да изводимо закључке о њиховој сигурности и ефикасности. Потребно је направити детаљне студије на популацији на случајевима који се разликују по тежини инфекције и периоду опсервације. Ово до сада су биле само претпоставке и потребно је да добијемо потврде од контролисаних студија. Док не будемо имали те податке неће бити могуће дати било какву препоруку о корисности производа и које би особе могле имати бенефиције од њега".
Вирусолог Фабрицијо Прељаско, санитарни директор Ортопедског института Галеаци из Милана за "Ендовир стоп" каже: "Ради се о акцији повећања капацитета ћелијских мембрана да се одбране од преноса заразе. Али овај производ није лек већ суплемент који нам пружа интересантну перспективу. Имамо могућност, али мислим да то није нешто што нас може спасити".
Коментари