петак, 11.09.2020, 06:00 -> 06:09
Извор: РТС
Аутор: Сузана Дука и Невенка Ђелић
Факултети су се определили за комбиновани модел наставе – шта то значи за студенте
Предстојећу школску годину факултети београдског Универзитета организују по комбинованом моделу наставе. То значи да ће теоретска настава бити онлајн, а практична – уживо у лабораторијама. Факултетима је препуштено да наставу организују према својим специфичностима, капацитетима и броју студената. За сличан модел су се одлучили и други универзитети у Србији.
Како сада ствари стоје нова академска година у Београду почеће на време. Искуство онлајн наставе факултети већ имају, али су се многи потрудили да исправе мањкавости.
Економски факултет набавио је нову ИТ опрему да би настава била квалитетнија уз већу интеракцију наставника и студената, јер ће три четвртине наставе пратити управо тако.
"Ја мислим да је ту највећи проблем како мотивисати, односно тај систем штапа и шаргарепе успоставити између учитеља и ђака. Дакле, кад је та настава на даљину, ви ту немате непосредан увид у току године колико је студент активан. У оквиру ове једне четвртине наставе у згради факултета ту ћемо одржавати колоквијуме", рекао је проф. др Бранислав Боричић, декан Економског факултета у Београду.
Иако воље имају, поједини факултети немају довољно простора да организују предавања уживо, а да не прекрше епидемиолошке мере.
"Ми не можемо да имамо више од 50 студената у једном амфитеатру. На првој години у којој имамо 720 новоуписаних студената, а имамо и неке који понављају испите или читаву годину ми ћемо у сваком случају морати да примењујемо наставу на даљину", рекао је декан Електротехничког факултета у Београду проф. др Мило Томашевић.
Бруцоши београдског медицинског факултета ће после свечаног пријема, на онлајн наставу а на вежбе са маскама, визирима уз дистанцу. Неће их бити само на ковид клиникама.
Комбинована настава и на факултетима у Крагујевцу
Медицинари у Крагујевцу током практичне наставе неће имати контакт с пацијентима.
"С обзиром на то да је то скопчано са општом епидемиолошком ситуацијом и са ризицима које могу да имају контакти студената са пацијентима и за студенте и за пацијенте склони смо мишљењу да ће то да буде искључиво у виду виртуалних вежби на факултету за почетак", навео је проф. др Владимир Јаковљевић, декан Факултета медицинских наука у Крагујевцу.
Школска година за будуће крагујевачке инжењере почиње раније, за бруцоше већ 21. септембра.
"Настава може да се одржава и у нашим учионицама уколико то ситуација у погледу ковида 19 дозвољава, али свакако ће ту наставу моћи да прате истовремено и сви они студенти који из било којих разлога неће моћи да буду на факултету. Практична настава ће се свакако одржавати у нашим лабораторијма. Те групе ће бити значајно смањене", казао је декан Факултета инжењерских наука у Крагујевцу проф. др Добрица Миловановић.
Како ће изгледати настава на факултетима нишког универзитета – одлучиће се следеће седмице.
Коментари