четвртак, 10.09.2020, 17:00 -> 18:00
Извор: РТС
И школа и корона, шта да стално говоримо себи
Битка против вируса наметнула је нова правила похађања наставе и у школама и на факултетима у Србији. Психолог Ирена Корићанац рекла је за РТС да је за децу важно да конкретно разговарамо с њима. Указује да смо оскудевали у много чему па је неопходна међусобна подршка.
Због епидемије, свака земља широм света дочекала је 1. септембар на свој начин, али ипак, много је сличности.
У свим деловима света обавезне су овог 1. септембра маске, дистанца и мерење температуре.
Гостујући у Дневнику РТС-а, психолог Ирена Корићанац рекла је да је за децу важно да на почетку ове школске године конкретно разговарамо с њима.
"Из мог искуства, а већ две недеље деца иду у школу, кажу да им није проблем што носе маске, да одржавају дистанцу и хигијена руку, да су то научили у протеклих шест месеци, и да су им недостајали школа, професори, структура, досада је непријатељ наше душе", указала је Ирена Корићанац.
За децу је ових шест месеци било тешко не само то што су била затворена већ и што нису имала обавезе, рекла је она.
Млади су се прилагодили и апели схватили озбиљно.
Важно што су се деца вратила у школске клупе
Ирена Корићанац сматра да је важно што су се деца вратила у школске клупе и додаје да је Удружење педијатара Србије издало саопштење у којем поручује да је ризик од короне сада мањи од губитка када деца не иду у школу.
"Претходних дана смо се сви бавили тиме како ће се деца организовати, али је важно да истакнемо да када дете не иде у школу, не само што когнитивно не напредује, не учи, не развија се интелектуално – оно се не социјализује, не добија прилику да се емотивно развија и да развија међуљудске односе и различите вештине које су важне", истакла је она.
Дете не развија своје потенцијале, па самим тим цело друштво губи: то је изгубљена година целе једне генерације.
Подсећа на податак да је у свету 40 милиона деце пропустило предшколску припрему.
Уједињене нације истичу да се неравноправност међу децом поништава у школском систему, јер немају сва деца код куће услове да систематски уче, приступ интернету, књигама...
Како истиче Ирена Корићанац, у школи су деца равноправна, па сви имају шансу да напредују.
"Ми као психолози станемо у одбрану деце када су савремене технологије у питању, родитељи деци ограничавају да проводе време са савременим телефоном, али сада смо видели предност тог начина рада. У Тиршовој смо се пребацили на рад на Скајпу, деца су то лакше прихватила", каже она.
Ирена Корићанац истиче да су деца лакше прихватила да са психологом причају онлајн.
Предности онлајн школовања постоје, указује психолог, додајући да је будућност школе комбинација традиционалног и онлајн учења.
Који узраст је најпроблематичнији због нових правила
Ирена Корићанац каже да су се средњошколци најбоље прилагодили ситуацији, најбоље се организовали, али је њима одузимање друштвеног живота најтеже пало јер имају потребу да се друже, а да се дистанцирају од поридице и одраслих и ту је највећи отпор.
Међутим, подвлачи да су и они озбиљно схватили ситуацију, али је највећа подршка потребна младима у том узрасту.
Говорећи о томе коју нову улогу имају наставници, рекла је да они имају још важнију улогу, али да им је тешко.
"Све њихиве вештине су стављене на тест. Наставници се добро држе, спретни су, имају пуно вештина, труде се, али сарадњом родитеља и школе која мора да буде израженија можемо да победимо ову ситуацију", рекла је она.
Што се тиче кажњавања родитеља, каже да постоји мали проценат а у медије изађу ситуације с родитељима који не поштују мере, неки из незнања, а неки верују у теорије завере.
Када дође зима, биће мање дружења напољу. Корићанац наводи да морамо имамти разумевање за себе и да приступимо и деци и себи са разумевањем јер ово траје шест месеци, траума се акумулира.
Указује да смо у много чему оскудевали, па је неопходно да се међусобно подржавамо и много разговарамо.
"Да стално говоримо себи: ипак ово неће трајати заувек, има рок, мораће да се заврши и вратићемо се нормалном животу", закључила је Ирена Корићанац.
Коментари