уторак, 08.09.2020, 06:00 -> 06:06
Извор: РТС
Аутор: Владимир Ћатић
Зашто неки људи одбијају да носе маске
Маске нас поробљавају, савијају нам кичму и понижавају нас, штетније су за наша плућа од коронавируса, не могу да нас заштите, власти хоће да нас заувек ућуткају њима. Ово су само нека од оправдања за којима ће посегнути они који не желе да носе маске упркос препорукама епидемиолога широм света. Зашто неки људи више верују непровереним изворима са интернета уместо научницима?
Маска је постала семе раздора између оних који брину о колективном здрављу и оних који инсистирају на слободи избора, чак и када то угрожава здравље других. Једне маска гуши, други сматрају да здраве особе не морају да их носе, а трећи су мишљења да их маска чини смешним. Један од разлога сигурно је и велики број опречних информација.
"Вишак информација који се пласира заиста збуњује, а оно што је још горе од тога је пад поверења у струку, јер не знају којој струци да верују с обзиром на то да сама наука учи још увек о овоме", каже Кристина Брајовић, професор психолошких наука.
Потребно је да се маске правилно носе, јер само на тај начин имају ефекта и блокирају капљице у којима се налази вирус. Уз то, наравно, обавезни су и социјална дистанца и правилно одржавање хигијене.
"Маске треба носити правилно, преко носа, испод браде, уз лице. Прича да маске сметају и да онемогућавају правилну размену гасова су нетачне, јер угљен-диоксид и кисеоник су много мањи него поре маске и најнормалније улазе и излазе у плућа када дишете", каже Татјана Радосављевић, пулмолог.
Многи психолози сматрају да људи све мање верују у науку, а све више у псеудонауку, тачније, да верују ономе ко им убедљивије нешто исприча. Најгоре што може да се деси јесте да људи не верују више никоме и да престану да штите себе и друге.
"Управо због те изложености обиљу информација, није страх прва реакција, већ инат и бунт, нека самовоља која не иде уз овај колективни ризик којим смо изложени", каже Брајовићева.
Докторка Радосављевић указује да не стоје приче да маске не штите, маске су, истиче, нажалост у време пандемије ковида 19 једини начин да се уз социјалну дистанцу заштитите.
Оно што је битно је да ношење маске може да направи разлику колико тешко ћемо се разболети, да ли ћемо завршити у болници или не и да уколико је не носимо јер сматрамо да смо здрави, можемо из нехата заразити другога.
Бројне студије у свету су показале да би ширење вируса било заустављено када би 80 одсто људи носило маске, а да је најбезбеднији модел маске Н95.
Коментари