четвртак, 28.10.2021, 13:00 -> 13:05
Извор: DW
Експеримент Фајзера у Бразилу – потпуно вакцинисани град
Kорона бесни у Бразилу као у мало којој другој земљи на свету. А шта би било кад би комплетно становништво било вакцинисано? Фајзер би то да сазна и покреће експеримент на југозападу те земље.
Бразил је земља с можда највећим супротностима по питању вакцинације против коронавируса. С једне стране председник који је недавно повезао вакцинацију са ширењем АИДС-а и чији је видео због погрешних информација уклоњен са Фејсбука, а са друге становништво које, с обзиром на 600.000 мртвих у земљи, жели да се по сваку цену вакцинише. Према једном актуелном истраживању института Датафолга, на то је спремно 94 одсто људи у Бразилу.
Управо у земљи Жаира Болсонара, за којега вирус и даље није ништа друго него "мали грип", ускоро у граду Толеду са 143.000 становника почиње експериментална вакцинација или како то зове фармацеутски концерн Фајзер, једногодишње дугорочно праћење "реалног сценарија". Тражи се, наиме, одговор на питање шта ће се догодити у једном граду ако сви становници буду вакцинисани - наравно цепивом Бајонтек/Фајзер.
"Већ смо с једном дозом вакцинисали 99 одсто становника старијих од 12 година, 65 одсто људи добило је и другу дозу, плус додатну, тзв. бустер-дозу. Становништво се од почетка строго придржавало правила држања размака и носило маску, и веома је позитивно реаговало на ову студију", каже Бето Лунити, градоначелник Толеда. И са осмехом наставља: "Сад читав свет гледа у нас".
Толедо победио супарнике
Лунити из сопственог искуства зна шта може да уради вирус. Kрајем марта оболео је од ковида 19, а због потешкоћа с дисањем у болници је био прикључен на додатни кисеоник. Тај 58-годишњак дозволио је и да болница објави његову дијагнозу на интернету, као упозорење становништву да пандемију не узима олако.
"Ми у Толеду верујемо у науку, а ја као човек одговоран за готово 150.000 људи, морам својим понашањем да посебно будем пример", каже Лунити и додаје: "Наш председник није узор код овако озбиљног проблема".
За најављено истраживање Толедо је пун погодак – град који није ни сувише велики, ни сувише мали, а има здравствене установе, болнице и универзитет који ће научно да прате студију.
И још: међу становништвом нема скептика. Та пољопривредна метропола у западној бразилској савезној држави Парани, победила је у такмишењу против више супарника. "Од власти смо добили највећи број бодова – 100, за придржавање планова вакцинације", поносно каже градоначелник.
Има ли мутација, колико дуго траје заштита?
Габријела Kухарски је особа која има најбољи преглед у вези с корона-пандемијом у Толеду. Она је лекар на педијатрији, а од јануара је локална министарка здравља. "Због напретка у вакцинацији током задња два месеца смањен и број инфекција и број пацијената који су морали у болницу, а и број смртних случајева. Тренутно на одељењима интензивне неге имамо шест пацијената, а просечно недељно бележимо два смртна случаја."
Kухарски и њен тим желе те бројке још више да смање и зато је у току интензивна кампања вакцинисања младих изнад 12 година. Број нових инфекција код особа млађих од 19 година за месец дана је спао са 49 на 7, каже лекарка. У почетку су у Толеду коришћене вакцине Синовак, АстраЗенека и Џонсон и Џонсон, а сад лекари користе само Бајонтек/Фајзер.
"С овом студијом 100 одсто вакцинисаног становништва у реалном времену ћемо добити резултате што се тиче хоспитализација, смртних случајева и нарочито постојања мутација. Желимо да сазнамо како се вирус понаша у потпуно вакцинисаном граду, или рецимо то колико траје заштита након вакцинисања", каже Kухарски. Држање растојања и обавеза ношења маске притом ће и даље остати на снази.
Толедо је наставак "Пројекта С" из Серане
Толедо је заправо само копија експеримента с вакцинисање који је спроведен почетком године у Серани, градићу удаљеном око 900 километара североисточно. Тај градић с 45.000 становника, недалеко до Сао Паула, комплетно је вакцинисан, уз две кључне разлике: вакцинисани су само одрасли и то је обављено кинеским вакцином Kоронавак.
Маркос Боргес најбоље зна резултате тог "Пројекта С" у Серани. Он је лекар и директор државне болнице у том граду. Статистике, каже, охрабрују. "Број симптоматских случајева ковида 19 смањен је за 80 одсто, број оних који су морали у болнице за 86 одсто, а број смртних случајева за чак 95 процената."
Заштита и онима који се нису вакцинисали
Резултати истраживања показују да се потпуно вакцинисање једног града одражава и на невакцинисано становништво - у Серани су дакле била заштићена и деца и млади испод 18 година. "Број нових инфекција осетно је смањен и код невакцинисаног становништва, утврдили смо јасно смањење циркулације вируса", каже Боргес.
На крају би највећи изазов за Толедо могло да буде не посматрање, надзор и праћење вируса у идућих дванаест месеци, већ спречавање да пандемија у Толедо буде донесена споља. У Серани су строго контролисани прилазни путеви, посетиоци су морали да оставе своје податке и смели су да се задрже у граду само на ограничено време. Актуелне бројке из Бразила су опомена и Толеду: тренутно је број новозаражених у Бразилу око 13.400 - уз тенденцију раста .
Коментари