понедељак, 19.07.2021, 11:43 -> 13:06
Извор: РТС
Шта Енглези очекују од "великог откључавања"
Влада Велике Британије укинула све мере и преостала законска ограничења која се односе на одржавање социјалне дистанце у Енглеској, као и законске захтеве о ношењу маски у већини затворених простора, укључујући продавнице, возове, аутобусе и метро. Новинарка РТС-а Ивана Милорадовић, која је годину и по дана пандемије провела у Лондону, објашњава шта нове мере значе за тамошње грађане, али прича и о томе како је изгледао живот у британској престоници под коронавирусом.
Новинарка РТС-а Ивана Милорадовић указује да се, због децентрализације која важи још од владе Тонија Блера, све мере које доноси британска влада односе само на Енглеску.
Наводи да се у Шкотској у затвореном може окупити до 12 људи, а на свадбама и прославама на отвореном до 200. Северна Ирска ће тек за недељу дана ублажити мере, док је Велс смањио ограничења на најмањи, први степен рестрикција.
Од данас је Енглеска званично без рестрикција – у Лондону се очекују журке где ће се обележити "дан слободе".
Са друге стране, компаније које се баве превозом у британској престоници већ су препоручиле да се маске и даље носе.
Ни ово отварање не пролази без политичких контроверзи. Опозиција је већ осула паљбу по премијеру Борису Џонсону и министру финансија Ришију Сунаку, јер су покушали да "преваре систем".
Најављујући ублажавање мера пре неколико дана, Џонсон је рекао да ће се наставити са оштрим мерама граничног надзора за све оне који се враћају из земаља са црвене листе. Напоменуо је да систем трагања, тестирања и самоизолације остаје на снази.
Милорадовићева указује да су управо систем трагања и тестирања Џонсон и министар финансија покушали да прекрше, будући да су били у контакту са министром здравља Саџиком Џавидом који је позитиван на ковид и има блаже симптоме.
Испрва су Џонсон и Сунак рекли да ће се тестирати и да ће наставити нормално да раде, иако су у обавези да буду у самоизолацији.
Под притиском опозиције и јавности, премијер и министра финансија пристали су да оду у самоизолацију.
Негодовање грађана са обе стране Ламанша изазвала је изјава Џонсона да се десетодневни карантин наставља за грађане који се враћају из земаља са црвене листе и из Француске, која је једини изузетак са наранџасте листе.
Новинарка РТС-а објашњава да је званични разлог за то што се Француском шири бета сој вируса (јужноафричка варијанта), који се сматра отпорнијим на вакцине.
У Француској десет одсто заражених има тај сој, а у Британији један одсто.
Према њеним речима, више од 157.000 Британаца стално је настањено у Француској док њих милион тамо има викендице.
Директор туристичке агенције Пи-Си Пол Чарлс указује да неће у карантин ићи само они који долазе или се враћају из Француске, већ и сви који се кроз њу возе по повратку из Немачке, Португалије, Аустрије, Швајцарске...
Каже да ће та мера погодити милионе који се буду враћали у Уједињено Краљевство преко Француске током јула и августа.
Колико је пандемија променила живот Британаца
Милорадовићева, која је годину и по дана пандемије провела у Лондону, оцењује да се живот Британаца јако много променио јер су осетили задовољство рада од куће.
Сви се јако тешко враћају у канцеларије, на стари начин живота. Многи су дали отказе, па је у понуди доста радних места, наводи Милорадовићева.
Додаје да желе у канцелеријама да проводе пола радног времена. Ни послодавци неће више нудити класичне позиције, сматра новинарка РТС-а.
Као апсурд пандемије истиче податак да је нација у просеку постала здравија јер се више бави физичком активношћу него раније. "Купљени су милиони паса, који су названи 'корона пси', а страхује се да би по повратку у уобичајен ритам живота ти пси могли да заврше на улици", додаје Милорадовићева.
Истиче да су грађевниски радови у Лондону текли несметано, а да је премијер због тога имао сукоб са посланицима јер је одбијао да "закључа" тај сектор.
Наглашава да се изглед Лондона због тога много променио. Они који су били последњи пут у Лондону пре две године тешко ће препознати јужну обалу и центар града. "Престоница Уједињеног Краљевства остаће велико градилиште", закључује Милорадовићева.
Коментари