Читај ми!

Да ли ће "лука“ спречити локдаун у Немачкој

Уметници и политичари одушевљени су апликацијом "лука", која би требало да олакша праћење контаката и поново омогући одласке на културне догађаје и у ресторане. Борци за заштиту личних података то критикују.

Многи Немци су све више фрустрирани због пандемије коронавируса. Месецима су стрпљиво чекали, али вакцинација се отеже и Немачка не може да се упореди са Сједињеним Државама, Израелом или Великом Британијом.

Редовно и некомпликовано тестирање и даље није могуће, а упркос масивним ограничењима и локдауну број инфекција расте. Проћи ће сигурно још неколико месеци док се не вакцинишу сви који то желе.

Политичари су на почетку трећег таласа због све већег незадовољства одлучили да дозволе извесне олакшице, али с обзиром на развој ситуације и пораст инфекција по свој прилици ће морати поново увести ограничења.

Због тога се велике наде полажу у апликацију "лука", која би уз званичну апликацију за упозоравање на коронавирус, требало да помогне немачкој влади да поново корак по корак врати друштвени живот у какву-такву нормалу.

Ово су одговори на најважнија питања:

Kаква је разлика између апликације "лука" и оне за упозоравање на коронавирус?

Упркос масовној критици, апликација за упозоравање на коронавирус (CWA) и даље се сматра једном од најважнијих компоненти у сузбијању пандемије, јер је намењена за разбијање ланаца заразе.

Kод ове апликације заштита података игра централну улогу. Она функциониште у потпуности без употребе личних података, самостално преко блу-тута, а корисник остаје анониман за здравствене службе.

Апликација обавештава корисника о ризику у случају да се у близини нађе инфицирана особа, која такође користи апликацију, држи укључен блу-тут и брзо уноси резултате позитивног теста. Након упозорења корисник би требало да се тестира.

Иако се апликација константно дорађује, и даље има мањкавости по питању поузданости. Понекад прођу дани док позитиван резултат теста дође до контакт особе.

Апликацију у међувремену користи више од 26 милиона људи. У међувремену је доступна на 26 језика и могућа је прекогранична процена ризика у неким земљама Европске уније. Апликација се за сада користи само у Немачкој и то само у неколико региона.

Kако функционише "лука"?

Од корисиника се захтева учешће: код инсталирања апликација мора да у свом профилу упише име и број телефона. На основу тога апликација уради QR код, који се мења сваког минута и додељује крајњем уређају.

На пример, приликом уласка на неку приредбу или у ресторан, корисник скенира QR код - "лука" тако прикупља податке ко је, где и када био. Уместо да се попуњава цедуља у ресторану или код фризера (у нади да се дају прави подаци), у овом случају се корисник региструје дигитално.

Kод приватних сусрета QR кодови се размењују наизменично. На тај начин се ствара нека врста "отиска прста" сусрета и онда се контакти могу касније пратити.

Посећена места остају 30 дана у бази података. Али, према речима оператера име и контакт подаци нису видљиви. И ту је разлика у односу на листе на папиру.

Kолико су подаци сигурни?

С обзиром да је заштита личних података била од централног значаја у креирању апликације за упозоравање на коронавирус, не прикупљају се ни лични подаци, а ни места на којима се корисник креће, тако да се не може направити профил кретања особе која користи аплиакцију.

Званична апликација за упозоравање на корону је намерно направљена као децентрализовани систем. Подаци се не чувају централно, а чак и здравствене службе немају приступ подацима. Овај аргумент је био један од најважнијих како би се задобило поверење грађана.

И оператер "луке" обећава свеобухватну заштиту података. Сви подаци би требало да буду кодирани и сачувани искључиво у Немачкој. Тако би се обезбедило да се подаци не злоупотребе у комерцијалне сврхе.

Kако "лука" сарађује са државним службама?

Званичну апликацију за упозоравање на корона вирус развиле су компаније САП и Телеком Немачке.

Насупрот томе апликацију "лука" развио је приватни, комерцијални оператер - берлински "culture4life GmbH". Kод овог оператера су ангажовени и неки културни радници, попут чланова бенда "Фантастична четворка". Софтвер је дело берлинске стартап фирме "neXenio GmBH".

Иако "лука" није званична апликација, оператер жели да систем повеже са државним, и то је оно што ову апликацију разликује од других.

Тако би у случају инфекције здравствене службе одмах могле да ступе у контакт са зараженом особом. Посредством ТАН-а (трансакциони број) особа добровољно даје листу места на којима је била или боравила.

Kако даље?

Шта је важније: ефикасна заштита податка или ефикасна заштита од инфекције? Зар не може обоје да буде једнако делотворно? Ова дискусија ће нас и даље пратити.

Званична аплиакција за упозоравање на коронавирус је широко распрострањена, али пасивна - "лука" је активнија али прикупља више података. Две апликације су базиране на различитим основним принципима. Али, није ни планирано да се ове две апликације у будућности можда повежу.

Врло је вероватно да ни убудуће неће бити обавезно коришћење апликације за упозоравање. Али, поједини организатори великих догађаја или угоститељи могли би да захтевају од посетилаца да користе апликацију.

Тамо где су се до сада подаци прикупљали на папиру, могло би се догодити да продавнице замоле своје муштерије да убудуће користе "лука" апликацију. Ви пак не морате да је користите, али онда нећете имати ни приступ том ресторану, клубу или продавници.

субота, 30. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње