Читај ми!

Вакцинална дипломатија или како се Лондон и Брисел љуто гледају преко шприца

Брисел и Лондон поново ове недеље размењују међусобне оптужбе, али разлог овог пута није Брегзит, већ - вакцинација. Председник Европског Савета Шарл Мишел оптужио је Велику Британију да је забранила извоз вакцина и лекова против ковида са своје територије, што је изазвало бурну реакцију Лондона.

Вакцина ни у Европи ни у Великој Британији још увек нема ни изблиза довољно, али упркос томе - или можда баш зато - вакцинална дипломатија је у пуном замаху.

"Шокантно је да неки Европи пребацују национализам, док су у Великој Британији и САД на снази потпуне забране извоза вакцина и компонената за њихову производњу, поручио је Шарл Мишел у тексту на свом блогу.

У Лондону су то схватили као увреду. Министар спољних послова Доминик Раб послао је протестно писмо Мишелу, амбасадор ЕУ позван је на разговор у Форин офис, а премијер Џонсон огласио се у парламенту.

Уједињено Kраљевство може да буде поносно на кампању вакцинације у којој је до сада вакцинисано више од 22 милиона људи, рекао је Џонсон посланицима и нагласио:

"Желим да исправим наводе председника Европског савета да је Велика Британија блокирала извоз вакцина. Да будем јасан, нисмо блокирали извоз нити једне вакцина или њене компоненте. Противимо се национализму вакцина у свим облицима."

Kао и обично, најдаље у критикама Брисела су отишли евроскептични британски таблоиди, тражећи од ЕУ институција извињење због Мишелових коментара.

Дејли телеграф упустио се у оцене физичког изгледа Шарла Мишела, наводећи да је надимак овог бившег белгијског премијера "Господин Kромпир", као и да је је Мишел место председника Европског Савета добио јер је "марионета француског председника Макрона".

Ипак, у Бриселу су остали при својм тврдњама и објавили бројке које показују да је са територије ЕУ последнијих недеља у треће земље извезено више од 35 милиона вакцина, од тога чак девет милиона у Велику Британију. У исто време, из Велике Британије у правцу ЕУ до сада ње извезена ниједна вакцина.

Иако је тачно да нема формалне забране, уговори Лондона са произвођачима вакцина су такви да де факто спречавају извоз све док у потпуности не буду подмирене потребе Велике Британије, наводе у Бриселу. Осим тога, на снази је и формална одлука о забрани извоза великог броја лекова, од којих се многи користе и у терапији против ковида 19.

У интервјуу за Политико Шарл Мишел каже да постоје различити начини да се спречи извоз вакцина и позива Лондон да демантује његове наводе тако што ће објавити податке о до сада извезеним вакцинама.

Лондон и Брисел и даље нису рашчистили рачуне 

У позадини ових најновијих варница на релацији Брисел - Лондон су свакако још увек нерашчишћени рачуни везани за брегзит, али и и проблем које Европа има са британско-шведским произвођачем вакцина "Астра-Зенеком".

Овај произвођач оксфордске вакцине и даље драстично касни у испорукама уговорених доза за ЕУ, док истовремено редовно доставља уговорене количине за Велику Британију.

Најзад, очигледна је фрустрација европских званичника због критика којима је ЕУ изложена последњих недеља, услед спорог почетка вакцинације и чињењице да у том процесу Европа и даље гледа у леђа Велике Британије и САД.

Шарл Мишел стао је у одбрану европске стратегије вакцина у ауторском тексту, наводећи да су инвестиције ЕУ биле одлучујуће за брзи развој неких од вакцина, као и да без заједничког европског приступа многе земље не би до данас имале приступ вакцинама.

ЕУ је била излозена и оштрим критикама за "национализам" и "протекционизам" након што је Италија блокирала извоз 250 хиљада доза Астра Зенека вакцина у Аустралију, на основу механизма контроле извоза који је увела ЕУ.

Ова мера уведена је управо звог спора са "Астра Зенеком", како би спречила произвођаче да у развијене треће земље извозе вакцине пре него што испроруче количине које је уговорила и унапред платила ЕУ.

Одбацујући критике за протекционизам, у Бриселу су коначно објавили податке који показују да је ЕУ убедљиво највећи извозник и глобални снабдевач вакцинама. Готово све вакцине којима је Израел практично вакцининисао целокупну популацију развијене су и произведене у Европи, подсећају у Европској комисији.

Додуше, ови подаци могли би додатно да разбесне европске грађане који још увек чекају на своју дозу, гледајући како се Американци, Британци и Израелци много брже приближавају обнови нормалног живота и економских активности.

Вакцинација све више има геополитичку и пропагандну улогу 

Осим очувања здравља и живота, вакцинација очигледно све више има геополитичку па и пропагандну улогу.

Европски извори признају да је ЕУ на том плану у дефанзиви - с једне стране у односу на земље које вакцинишу брже сопствено становништво, а с друге стране, у односу на земље попут Русије и Kине које заостају за Европом у вакцинацији, али успешно убиру политичке поене шаљући своје вакцине партнерима у свету.

Шарл Мишел огласио се и на ту тему.

"Не смемо да допустимо да нас заварају Kина и Русија, режими с мање пожељним вредностима од наших. Они организују врло ограничене, али широко рекламиране акције за снабдевање вакцинама других, иако су вакцинисали упола мање становника него ЕУ. Европа неће користити вакцине у пропагандне сврхе," рекао је Мишел.

Додуше, то питање се заправо и не поставља јер Европа за сада једноставно нема довољно расположивих доза. Један бриселски дипломата каже да је за европске владе немогуће да у условима несташице шаљу веће количине у иностранство, јер би, за разлику од руског и кинеског руководства, то морали да објасне сопственом јавном мњењу.

Међутим, несташица вакцина управо је разлог што су многе чланице ЕУ уговориле куповину руске "спутњик" вакцине и пре него што је њену употребу одобрила Европска агенција за лекове, а Италија је најавила да ће бити прва земља у Европи која ће производити "спутњик".

Званичница Европске агенције рекла је да се ови потези могу "делимично упоредити са руским рулетом" јер процена безбедности и ефикасности вакцине још увек није обављена.

То међутим није спречило Мађарску, Словачку, Чешку и друге земље да уговорају куповину Спутника, а осим Италије о производњи руске вакцине говори се и у Немачкој и Француској.

Ако Европска агенција за лекове у наредним недељама да зелено светло за Спутник, америчку вакцину "Новавакс" и немачку вакцину "Кјурвак", као што се очекује, на простору ЕУ ће бити у употреби седам различитих вакцина, уместо садашње три.

У Европској комисији очекују да од априла испоруке различитих произвођача достигну 100 милиона доза месечно.

Већи број доступних вакцина могао би лековито да делује и против вакциналног национализма.

субота, 30. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње