субота, 02.01.2021, 13:00 -> 22:34
Извор: РТС
Личности које је корона глобално прославила у 2020. години
У години која је за нама научили смо више да ценимо лекаре и медицинске стручњаке. Пандемија коронавирса прославила је поједине личности, које можда нисмо ни знали пре, али су захваљујући корони постали хероји.
Кинески лекар Ли Венлијанг, први упозоравао на коронавирус
Кинески офталмолог Ли Венлијанг први је покушао да упозори медицинске раднике на коронавирус.
Доктор Ли је радио у средишту избијања епидемије у децембру, кад је приметио седам случајева вируса за који је помислио да личи на Сарс - вирус који је довео до глобалне епидемије 2003. године.
Послао је поруку колегама у групном разговору на Веибу (кинеској верзији Твитера) 30. децембра 2019. како би их упозорио на болест, али неколико дана после позван је у Биро за јавну безбедност где су га оптужили за ширење лажних информација. Био је чак приморан да потпише писмо у којем се наводи да је озбиљно наштетио друштвеном поретку.
Касније локалне власти су му се извиниле, али то извињење стигло је прекасно.
Недељу дана након што га је посетила полиција, доктор Ли је лечио жену од глаукома, која је била заражена. Убзро после прегледа и он се заразио, а током болничког лечења и преминуо.
Кина је прогласила ванредно стање и касније успела да стави под контролу ширење заразе, а доктор Ли постао је херој чије дело ће памтити цео свет.
Творац шведске стратегије о имунитету крда - Андрес Тенгел
Кад је почела епидемија коронаврируса у марту прошле године, једина европска земља која није увела строге рестриктивне мере и закључавање била је Шведска. Швеђани чак нису били обавезни да носе маске. За то није био заслужан премијер Стефан Левен, већ главни епидемиолог Анрес Тенгел.
Шведски устав омогућава Агенцији за јавно здравље, коју је Тегнел водио од 2013. године, значајну аутономију од владе - очекује се да се министри придржавају њених препорука.
"Затварање људи дугорочно неће успети. Пре или касније, они ће ионако изаћи ", изјавио је у др Тенгел у априлу прошле године.
Тврдио је и да ће Шведска проћи боље од осталих земаља у другом таласу након што је током првог изградила колективни имунитет.
Међутим, од тада се појавило више доказа који указују на то да је могуће да људи који су се опоравили од ковида 19 поново оболе и да у неким случајевима имунитет може бити краткотрајан.
Иако је у почтеку био хваљен, поверењење у његову стратегију је опало, па су шведске власти увеле ограничења и почеле да се прилагођавају остатку Европе и света.
Тегнел (64) постао је због аутентичног начина у борби притив ковида 19 глобално познат. Његово лице нашло се на постерима и тетовирано је на телима његових поштовалаца, али се такође суочио и са претњама смрћу, а десничарске странке у шведском парламенту затражиле су његову оставку.
О Андерсу Тегнелу у години за нама писало се у 54.918 наслова у медијима у Шведској и трећа је особа на листи људи о којима се највише писало. Испред њега се налазе амерички председник Доналд Трамп и шведски премијер Стефан Левен. На трећем месту 2019. године нашла се Грета Тунберг, која је на актуелној листи заузела 17. позицију.
Главни амерички имунолог Ентони Фаучи
Ентони Фаучи је амерички имунолог који се од 1984. године налази на челу Националног института за алергије и заразне болести. Бави се америчким јавним здрављем више од 50 година и сматра се једним од најистакнутијих лекара у САД.
Медицину је као студент генерације завршио на њујоршком медицинском колеџу "Корнел".
Фаучи се као клинички сарадник 1968. године у Националном институту за алергије и заразне болести истакао током епидемије вируса ХИВ у САД. Био је међу првима који је чуо за ХИВ и са својим тимом је још 1981. године започео истраживање вакцине и лечења тада новог вируса.
Имунолог је био критикован у јавности због тога што је у својим изјавама за ширење ХИВ-а највише кривио ЛГБТ заједницу, али се упркос критикама сматра стручњаком који је највише допринео лечењу и ублажавању симптома болести.
Фаучи је здравствени саветник америчких председника још од мандата Роналда Регана. Имао је важну улогу стварању плана борбе против АИДС-а који је 2003. објавио председник Џорџ Буш, а био је задужен и за стварање вакцина против биолошких агенаса након напада 11. септембра.
Саветовао је америчке председнике у вези са ширењем САРС-а, МЕРС-а, појавом пандемије свињског грипа 2009. године, а давао је савете и због појаве еболе у САД 2014. године.
Ентони Фаучи је постављен на чело кризног штаба за борбу против коронавируса који је Бела кућа формирала крајем јануара прошле године.
Крајем марта се залагао за то да препоруке о 15-дневној самоизолацији на снази остану до краја априла, а због својих несугласица са Трампом, добијао је и претње смрћу, због чега је добио и обезбеђење. Упркос несугласицама, Трамп је хвалио Фаучија због свега што је предузео.
Оценио је да ће смртност од овог вируса бити око један одсто у односу на 3,4 процента, колико је проценила Светска здравствена организација.
Пред крај 2020. рекао је упркос вакцини Америку тек чека најгори сценарио у борби против ковида- 19.
Швајцарски епидемилог Матијас Егер
Матијас Егер је швајцарски професор епидемиологије и јавног здравља на Универзитету у Берну, а предаје и клиничку епидемиологију на Универтету у Бристолу у Великој Великој Британији.
Егер је научник који води швајцарски Кризни штаб за борбу против тог вируса.
Епидемиолог и стручњак за јавно здравље од почетка пандемије упозоравао је на сурову реалност и да вирус неће брзо нестати.
"Како би држали ширење коронавируса под контролом, људи ће морати да живе под рестриктивним мерама још две или више година, рекао је швајцарски епидемиолог у мају прошле године.
Медицинска сестра Ејми О‘Саливен
Ејми О‘Саливен је медицинска сестра која 18 година ради у болници Викоф у Бруклину.
Она је од почетка пандемије на првој линији фронта у лечењу ковид пацијената, али је у свету постала позната пошто је лечила првог зараженог пацијента у Њујорку.
Стотине пацијената је прошло њен третман, а она је била сведок и многих смрти.
"Проценат заражених од оних који дођу у болницу је сто одсто", рекла је О‘Саливенова у јеку првог таласа пандемије.
Часопис Тајм сврстао је међу сто најутицајних личности у 2020. години.
Њена слика у медицинској опреми на насловници Тајма изавала је светску пажњу.
У једном интервјуу рекла је да је поносна што се нашла на насловној страни познатог часописа, али да награду носи у име свих медицинских радника који се свакодневно боре са коронавирусом.
Коментари