Читај ми!

Словенија – прва прогласила крај епидемије, па дошла до црног рекорда

Ситуација у Словенији је у последња два месеца, упркос мерама, прилично критична, наводи за РТС дописник РТС-а Владимир Банић. Подсећа да је Словенија крајем маја, прва у Европи прогласила крај епидемије, али да је неколико месеци касније дошла до црног рекорда.

Владимир Банић је гостујући у Јутарњем програму РТС-а навео да Словенија, упркос мерама, већ два месеца не успева да значајно обори епидемијску криву. 

"И даље је висок број позитивних 2.000 до 2.500 дневно. И број преминулих од последица ковида-19 је исто тако висок, у последња два месеца било је од 44 до 66 смртних случајева у једном дану, што је заиста огроман број за земљу од два милиона становника", наводи Банић. 

Подсећа да је Словенија крајем маја прва у Европи и свету прогласила крај епидемије, али да се затим десила туристичка сезона током које је вирус унет у земљу.

"Епидемиолози објашњавају да је највећи унос крајем августа и септембра дошао од људи који су били на летовању – 110.000 Словенаца поседује неку врсту некретнине у Хрватској. Они су то користили, били су тамо, па се враћали у земљу, млади су излазили у дискотеке и од тада је настао хаос у Словенији", објашњава Банић.

Додаје да је све то довело до пораста броја новозаражених и преминулих, као и до тога да се деца и студенти из клупа врате кући и похађају онлајн наставу.

Наводи да је јуче у Словенији укинута обавеза ношења маски напољу, али, како каже, и даље је на снази полицијски час од 21.00 до 6.00.

"И даље је на снази забрана контаката са било ким ван свог домаћинства, не раде кафеи и ресторани, и даље постоји забрана преласка из општине у општину", наводи Банић.

Брзи антигенски тестови

Говорећи о тестирању, Банић наводи да је Словенија прешла на брзе тестове и да је обављено масовно тестирање здравствених радника, јер су, како каже, они били најпогођенији.

"Они који желе могу код лекара да траже пи-си-ар тест или да сами уплате и ураде ако им треба негативан пи-си-ар. Мени ће сада требати када из Србије улазим у Словенију негативан пи-си-ар тест како не бих морао да проведем најмање пет дана у карантину и да тек након петог дана карантина будем у могућности да урадим тест у Словенији", наводи Банић. 

Објашњава да ће брзи тестови помоћи у томе да региструју и одвоје случајеве обичног грипа и коронавируса, и на тај начин брже реагују и пруже помоћ ономе коме треба у право време.

"Код епидемиолога у Словенији влада страх да се не поклопе коронавирус и сезонски грип и да онда буду у немогућности да препознају шта је шта и да на тај начин можда некоме не пруже помоћ у право време", објашњава Банић.

Говорећи о вакцини, наводи да већи део грађана Словеније жели да прими вакцину.

"Наравно да велики број људи једва чека да дође вакцина, да је приме и да се врате нормалном животу. У Словенији се људи два месеца нису срели са пријатељима, са родитељима који су у старачким домовима. Постоји и одређени не мали проценат становништва који је против вакцини", наводи Банић и додаје да ће примити вакцину у Словенији, ако то буде могуће. 

четвртак, 14. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње