среда, 16.12.2020, 11:10 -> 11:33
Извор: РТС
Аутор: Ненад Радичевић, дописник РТС-а из Немачке
Немачка у строгом карантину, грађани трчали у фризерске салоне
Претходна два дана била су за већину просечних Немаца својеврсна ситуација "бити или не бити". Не, није у питању преживљавање од ковида-19, али и те како је у вези са пандемијом која и даље потреса цео свет.
Када су у недељу савезна канцеларка Ангела Меркел и премијери 16 немачких покрајина одлучили да од данас па најмање до 10. јануара у целој земљи ступе на снагу оштре мере затварања јавног живота, то је већину Немаца значило да имају само два дана за две ствари – хитну куповину Божићних поклона и - можда најважније - одлазак код фризера.
Упркос томе што су грађанима обећавали крајем октобра да ће својеврсним половичним затварањем "спасити Божић" од пандемије, немачким политичарима то није пошло за руком па су због повећаног броја новоинфицираних - у просеку дневно око 22.000 регистрованих - одлучили на такозвани "локдаун" каква је Немачка прошла пролетос.
Шта је од данас затворено у Немачкој?
Осим угоститељских, спортских, рекреативних и осталих садржаја за слободно време и уживање који су затворени још од 4. новембра, у Немачкој су од данас затворене сви продајни објекти, који не спадају у такозване есенцијалне потребе, али и школе, вртићи и универзитети.
То значи да ће остати отворене једино продавнице хране, пића, лекова и медицинских помагала, банке, поште, дрогерије, аутомеханичарске радње, бензинске пумпе, праонице веша и продавнице хране за животиње.
Будући да то значи да од данас не раде тржни центри, бутици, али и фризерски и козметички салони, дошло је до поприлично парадоксалне ситуације. Уместо да одлука о затварању осигура да се људи ређе састају, догодило се да протеклих дана дође до управо супротног.
Многи су напросто желели да искористе последњу шансу за божићну куповину па и по цену да не поштују правила о држању одстојања од други људи.
Портал магазина Шпигл преноси процене појединих шефова бутика у Берлину чија је процена да око 50 одсто купаца се не држи епидемиолошких правила у ових неколико последњих дана предбожићне куповине.
Фризерски салони пред банкротом
Али, док су поједини, уздајући се у онлајн куповину, уздржали од одласка у робне куће или трговине у пешачким зонама, у походу на фризерске салоне јуче и прекјуче учествовала је безмало цела Немачка.
Али, овог пута није било кршења епидемиолошких мера, јер фризерски салони већ месецима раде уз поштовање строгих мера - од обавезног заказивање термина и без чекања у салонима, преко остављања личних података зарад информисања у случају инфекције, до обавезног ношења маски, прања косе пре шишања и преграда међу клијентима.
Иако су очајни због тога што поново морају да затворе салоне, фризери су протеклих дана покушали да у навали клијената не остане непотшишаних.
"Многи су продужили радно време у последња два дана како би опслужили што више муштерија", рекао је за Шпигл Јерг Милер, шеф Централног савеза немачких фризерских салона, истичући да на годишњем нивоу очекују смањење промета за 30 одсто.
"Овај други локдаун угрожава егзистенцију наших малих бизниса".
Према речима Милера, да би се фризерски салони спасили од банкрота, неопходно је да економска помоћ сада дође брзо и ефикасно.
Меркел: Закаснили смо са затварањем
И док се власници фризерских салона надају да ће моћи да их отворе већ средином јануара, шеф канцеларкиног кабинета истиче да је "још веома рано говорити о попуштању мера". Штавише, канцеларка Меркел је истакла да ће јануар и фебруар бити тешки месеци, јер је пораст броја нових инфекција вирусом корона поново експоненцијалан већ десетак дана.
"Кренули смо према учесталости од 200 нових инфекција на 100.000 људи у једној недељи у целој Немачкој. Одлуку о поновном локдауну донели смо касно. Сваки дан се рачуна", рекла је Меркелова, додајући да ће вакцинација помоћи, али да још не можемо да кажемо када ће да прође пандемија.
Меркелова је на онлајн састанку у Бундестагу нагласила да не чинимо једни другима добро ако са да правимо изузетке, алудирајући на то да неке мере, које се тичу продужење школских распуста, ипак нису исте у свим немачким покрајинама, упркос томе што је наводно постигнут договор да одлуке буду исте на националном нивоу.
Да је епидемолошка ситуација у Немачкој "озбиљнија него икада пре у пандемији" истакао је јуче директор Института "Роберт Кох", Лотар Вилер.
"Број случајева је виши него икада пре и наставља да расте", рекао је Вилер и додао да постоји могућност да се ситуације даље погорша и да ће бити све теже се суочити са пандемијом и њеним последицама.
Немачка дневно региструје између 12.000 и 30.000 новоинфицираних, а тренутно је око 325.000 људи у Немачкој заражено коронавирусом. Према речима Вилера, превелики број инфицираних је "последица безобзирности неких људи".
С друге стране, немачки медији су почели све отвореније да критикују немачке власти да су "прокоцкали почетни успех из првог таласа" те да нису на време и довољно учинили да припреме Немачку за други талас пандемије у зимским месецима.
Коментари