Читај ми!

"У италијанским градовима неопходан тотални локдаун или следи трагедија"

Валтер Ричарди, научни консултант италијанског министра здравља, тражи да се велики италијански градови одмах потпуно затворе јер сматра да ће у супротном доћи до "најављиване трагедије".

Валтер Ричарди је у интервјуу за италијанске медије истакао да у одређеним метрополама одмах мора да се уведе тотални "локдаун".

"Био сам за то да Напуљ постане црвена зона још пре две недеље. Ситуација је драматична, у одређеним деловима земље трагична и сваким даном је све гора. Ово је најављена трагедија на државном нивоу, морамо да радимо заједно и донесемо моменталне одлуке", рекао је Ричарди.

Сматра и да је потребно ојачати здравствени систем лекарима и медицинским особљем које је потребно и премештати из једног дела земље у други, тамо где су најпотребнији јер су многи здравствени радници заражени.

Валтер Ричарди каже да је са министром здравља Робертом Сперанцом још шестог априла припремио план који су одређени региони уважили, док други нису.

"Потребан нам је тотални локдаун и гувернери региона морају да га нареде. Превише је људи и даље на улицама, нарочито у великим градовима попут Милана, Ђенове, Торина и Напуља, Морамо да реагујемо одлучно и што пре", рекао је Ричарди за италијанске медије.

Одлажу се и отказују операције

Ричарди је навео да препорука људима да не излазе из куће смањује ризик од заразе само за три одсто, а тотални локдаун десет пута више.

"Уколико томе додамо и смарт воркинг који има важност од 13 одсто, затварање школа 15 одсто, долазимо до 60 одсто, колико нам је потребно да охладимо епидемију. Ето зашто мислим да је потребно да се све потпуно затвори тамо где је ситуација најтежа и мислим да је то једина могућа солуција", нагласио је Ричарди.

У Италији је број ковид пацијената на болничком лечењу прерастао број кревета који је Министарство здравља установило као дозвољен.

"То је катастрофа. У многим регионима се одлажу или отказују операције које немају везе са ковидом. Ради се о онколошким пацијентима или људима које имају срчане проблеме. Већ сада је смртност оболелих од тумора или кардиоваскуларних болести повећана за 10 одсто", рекао је Ричарди.

Премашена је граница од 31 одсто заузетих кревета на интензивној нези у болницама, а које су заузели ковид пацијенти.

Министарство здравља је одредило границу од 30 одсто као критичну, а она је већ премашена у девет италијанских региона. Одељења пулмологије, интерне медицине и инфективних болести пуне се огромном брзином.

Смањено улагање у здравствени систем дошло на наплату

Тренутно 23 милиона људи у Италији (укупан број становника је 60 милиона) пати од хроничних обољења, од којих 12 милиона има неколико придружених болести, а који су најризичнија категорија када се ради о зарази коронавирусом.

Како се последњих година улагало све мање новца у здравство, Италија тренутно има 3,2 кревета на 1.000 пацијената, док их Немачка има осам а Француска шест.

Породичних лекара у Италији има 43.000 и сваки од њих има најмање 1.200 пацијената, док на 1.000 становника иде 5,8 медицинских сестара. У осталим европским земљама је однос 10 на 1.000 становника, а Немачка иде и до 13.

Из тог разлога вирусолози, лекари и Валтер Ричарди упозоравају да ће Италија доживети огромну трагедију уколико се нешто одмах не учини.

Данас је регистрована још 24.271 инфицирана особа, а преминуло је 356 пацијената. Само током протекла 24 сата је на одељења интензивне неге примљено 100 људи, а укупно 2.849.

На болничко лечење је дошло још 1.196 заражених људи. У болницама их је укупнпо 27.636, а у кућној изолацији су 13.402 особе.

петак, 15. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње