Читај ми!

Италија – да ли је дошло до стварања колективног имунитета

Фондација "Гимбе", рачунајући проценат пораста заразе у Италији у последње три недеље, показује подељеност земље. На једној страни се налазе региони на југу земље попут Кампање, која бележи дневни пораст од два до скоро пет процената заражених, а с друге стране је Северна Италија са порастом од један одсто.

Графикон Института "Гимбе" показује да региони који су били најтеже погођени ковидом 19 у првој фази, сада бележе минимално заражавање. Мада је зараженост у просеку око шест посто, мањи проценат има осам региона с Ломбардијом на челу, која бележи најмањи раст, нижи од два процента.

Следе Емилија–Ромања са три процента, Пијемонт, Долина Аосте и Марке са четири, Молизе са четири и по, па Тренто и Болцано са пет и шест посто.

Нешто више од средње вредности имају Абруцо шест и по процената, Калабрија, Венето и Лигурија са седам, Фурланија са осам, док су најкритичније Сарднија, Умбрија и Сицилија са порастом од 15-16, те Базиликата са 18 и регион Кампање са 24 процента.

Узимајући у обзир све податке, највише су погођени региони Венето, Лигурија, Кампања и Тренто, док су најсигурнији Молизе и Марке.

Ломбардија је од региона који су били најпогођенији у првој фази сада најсигурнија са порастом од два одсто, што значи четири процента мање од средње националне вредности, тј. 1.100 случајева на 100.000 становника.

У закључку Институт "Гимбе" износи чињеницу да на два региона на северу – Лигурију и Венето – треба обратити пажњу, али и на Кампању, док регионима који су претрпели највеће губитке у првој фази сада, изгледа, не прети опасност, те да су доста близу колективног имунитета.

Италијански професор Ремуци је потврдио да између имунитета са антителима и оних који нам омогућавају Т ћелије, највероватније је дошло до преласка прага имунитета за 60 процената.

Ломбардија достигла 60 процената имунитета

"Ако 20 процената људи у Ломбрдији има антитела и врло је могуће да њих 40 одсто има Т ћелије, можемо да кажемо да смо у Ломбардији достигли 60 процената имунитета. Данас је у овом региону број заражених у пропорцији са популацијом на срећу веома низак, ми смо на месту пре претпоследњег по броју заражених коронавирусом", наводи професор.

Ова тврдња налази потврду и у једном шведском истраживању које је објавио Том Бритон на Универзитету у Стокхолму, где се тврди да само 20 процената имунитета ствара велику разлику, јер они који су били заражени на почетку епидемије јесу били и најосетљивији а и најактивнији у друштву, захваљујући супердифузорима коронавируса.

Фондација "Гимбе" жели да нас упозна са научним доказима из независних истраживања, да свако од нас добије информације неопходне за очување здравља.

Објављена је и Велика барингтонска декларација, коју је потписало 5.000 лекара и научника и која објашњава како је изолација била више погубна него добра по здравље људи.

Према њиховом мишљењу, да бисмо дошли до колективног имунитета, вирус треба да циркулише међу људима који су мање ризични, а да се притом не затварају канцеларије, школе и не обустављају активности, штитећи старије људе са хроничним болестима.

До истог закључка дошао је Универзитет у Единбургу, који је 7. октобра објавио истраживање које су пренели многи светски медији тј. да изолација само одлаже смрт и спречава да се створи колективни имунитет, доводећи до тога да се у дугом временском периоду повећава број умрлих.

субота, 16. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње