Генерални секретар УН Антонио Гутерес изјавио је да је пандемија коронавируса и даље "ван контроле", а да се свет приближава "најцрњој прекретници од милион изгубљених живота због вируса".
(Танјуг)
среда, 16.09.2020, 07:00 -> 18:58
Извор: РТС
Према подацима са сајта worldometers, коронавирусом је широм света заражено више од 29 милиона људи, а до сада их је од последица инфекције преминуло 939.186. Опоравило се више од 21,5 милиона оболелих. Највише заражених и преминулих је у САД, а велики број случајева заразе бележи се и у Индији, Бразилу и Русији.
Генерални секретар УН Антонио Гутерес изјавио је да је пандемија коронавируса и даље "ван контроле", а да се свет приближава "најцрњој прекретници од милион изгубљених живота због вируса".
(Танјуг)
У Француској је данас регистровано 9.784 нових случајева коронавируса што је трећи највећи број новооболелих у једном дану од почетка епидемије крајем зиме.
За 24 сата преминуло је 46 особа чиме је укупан број жртава достигао 31.045, преноси Ројтерс.
Од почетка епидемије оболело је 404.888 особа.
Светска здравствена организација упозорила је данас да се ковид 19, болест изазвана новим коронавирусом, шири забрињавајућим темпом у неким деловима северне хемисфере, неколико месеци удаљеним од зимске сезоне грипа.
"Почињемо да видимо забрињавајуће трендове у неким земљама", рекла је Марија Ван Kеркхове, техничка директорка СЗО за ковид-19 током веб преноса на друштвеним мрежама, преноси Ројтерс.
"Примећујемо пораст броја хоспитализација у одељењима интензивне неге, посебно у Шпанији, Француској, Црној Гори, Украјини и неким деловима Сједињених Држава. То је забрињавајуће, јер још није почела сезона грипа", рекла је Ван Kеркхове.
Ван Kеркхове је навела да се у неколико земаља повећава број хоспитализација људи старости између 15 и 49 година, заражених ковидом 19.
Мајк Рајан, главни стручњак СЗО за хитне случајеве, саветовао је људе са високим ризиком од инфекције ковид-19 да се вакцинишу против грипа.
Број новозаражених од коронавируса у протеклих 24 часа у Словачкој порастао је за 92 на укупно 5.860, саопшио је данас словачки Национални здравствени информативни сентар.
То је двоструко мање него претходног дана када је број новозаражених износио 188.
Током претходних 24 часа није било смртних случајева па је укупан број преминулих од ковида 19 и даље 38, пренео је ТАСР. У земљи је током претходног дана урађено 3.235 тестова, док је укупно од почетка епидмеије коронавируса урађено 393.486 тестова.
У болницама се налази 141 пацијент, од којих је 13 на одељењима интезивне неге, а 14 на респираторима.
У Грчкој је у последња 24 сата пријављено нових 312 случајева коронавируса, а преминуле су три особе, саопштила је грчка Организација за јавно здравље.
Kако се наводи, од 312 новооболелих, 27 особа је повезано са познатим кластерима, а 22 особе су регистроване при уласку у земљу, преноси АНА.
На респираторима је 67 особа просечне старости 70 година.
Од почетка епидемије у Грчкој је оболело 14.041 особа од којих је 2.462 повезано са боравком у иностранству, а преминуло је 316 особа, од којих је 118 жена.
Највише оболелих је из региона Атике, Солуна и Пеле.
Мађарска ће задржати границе затвореним и учинити да маске за лице буду обавезне у биоскопима, позориштима и социјалним институцијама да би се спречило ширење коронавируса, изјавио је премијер Виктор Орбан.
Орбан је рекао да се очекује да ће други талас пандемије досећи врхунац негде око децембра или јануара, преноси Ројтерс.
Мађарски премијер је истакао да је његова влада одредила ограничење цене ковид тестова од 19.500 форинти, што је 6.350 динара.
У Холандији су забележена 1.542 случаја заразе коронавирусом, што је највећи дневни пораст од почетка епидемије други дан узастопно, показали су подаци холандских власти, преноси Гардијан.
Током јучерашњег дана забележено је 1.379 случајева заразе, а од почетка епидемије у Холандији је коронавирусом било заражено 86.320 људи.
У Великој Британији забележен је 3.991 случај заразе коронавирусом, преноси Ројтерс податке британске владе.
Од последица заразе преминуло је још 20 особа.
У Црној Гори је у последња 24 сата забележено 230 случајева заразе коронавирусом, а од последица заразе преминуле су три особе, саопштено је из Института за јавно здравље Црне Горе.
Највише нових случајева је регистровано у Подгорици (79) и Беранама (42), а преминули пацијенти су из Подгорице, Никшића и Пљеваља.
Од почетка епидемије у Црној Гори забележен је 7.291 случај заразе коронавирусом, а од ковида 19 преминуло је 126 људи.
Власти Мјанмара започеле су изградњу пољске болнице како би се суочилe са порастом броја заражених коронавирусом који забрињава лекаре, преноси Гардијан.
У тој земљи је забележено нових 307 случајева заразе у уторак, што је највећи дневни пораст броја заражених од почетка епидемије, док су данас забележена 134 нова случаја.
Од почетка епидемије у Мјанмару регистровано је 3.636 случајева заразе, а од последица ковида 19 преминуло је 39 људи.
У последња 24 сата у Шведској је забележено 230 случајева заразе коронавирусом, а од последица заразе преминуло је девет људи, саопштено је из Управе за јавно здравље Шведске.
Од почетка епидемије у Шведској забележено је 87.575 случајева заразе, а од последица заразе преминуло је 5.860 људи.
Репортер РТС-а из Стокхолма наводи како маске у метроу готово нико не носи, а да само још средства за дезинфекцију руку испред појединих радњи подсећају у Шведској да коронавирус хара светом.
Регион Мадрида, један од најтеже погођених у Шпанији, уводи циљане блокаде и друга ограничења кретања у областима с великим бројем слуцајева, саопштиле су локалне власти.
У Мадриду се налази око једне трећине случајева коронавируса у земљи, са већим бројем случајева у насељима с великом густином и ниским приходима, углавном у јужном делу града, пренео је Гардијан.
"Предузимамо мере, али то није довољно... Ништа неће успети ако не будемо одговорни. Дошло је до опуштања у понашању које не можемо себи да приуштимо", рекао је шеф Центра за одговор на ковид 19 Антонио Сапатеро.
Навео је да су људи организовали забаве, пили на улици и нису поштовали правила о карантину.
Сапатеро није изнео детаље које ће мера бити усвојене у петак, али је рекао да здравствене власти разматрају увођење рестрикција у подручјима с највећим бројем случајева корона вируса.
Откако су укинута ограничења кретања и започело масовно тестирање крајем јуна, број заражених у Шпанији порастао је са неколико стотина дневно на више хиљада дневно.
Шпанија има највећи број случајева корона вирус у западној Европи – 603.167, док је број преминулих премашио 30.000.
(Танјуг)
У последња 24 сата у Федерацији БиХ је регистровано 208 новозаражених коронавирусом и девет смртних случајева.
Федерални Завод за јавно здравље саопштио је да су новозаражени идентификовани међу 1.526 тестираних узорака.
Нови случајеви регистровани су у свим кантонима у Федерацији БиХ.
У Федерацији БиХ до сада су на коронавирус тестирана укупно 139.822 узорка, а зараза је потврђена код 15.493 особе.
Укупан број регистрованих смртних исхода на подручју Федерације БиХ је 435 - 286 мушкараца и 149 жена.
(Танјуг)
За последња 24 сата у Словенији тестирано 3.123 грађана, а на коронавирус позитивно је 123, што представља рекордан број заражених у једном дану у тој земљи.
Није било преминулих, али је број активних случајева порастао на 975, објавила је агенција СТА.
Према званичним подацима, хоспитализовано је још 12 оболелих, па се у болницама налази 61 пацијент.
На интензивној нези лечи се једанест особа.
У Словенији је укупно заражено 3.945 особа, а преминуло је 135.
Последњи смртан случај у вези са ковидом 19 регистрован је пре скоро две седмице.
(Танј
У Аустрији је, у протекла 24 сата, регистровано 768 нова случаја заразе коронавирусом, чиме се наставља тренд високог дневног броја новооболелих, а уједно сада расте и број хоспитализованих.
И даље је Беч главно жариште у Аустрији са 319 новозаражених.
Уз стални раст броја новозаражених, уследио је и раст хоспитализованих за 9,5 одсто на "обичним" одељењима, и 10 одсто на интензивној нези.
Тренутно у Аустрији има 6.660 активно оболелих, од којих је 321 хоспитализовано, а 54 се налази на интензивној нези.
Број умрлих повећао се за једног, на 758.
Од почетка епидемије у Аустрији, крајем фебруара, на коронавирус позитивно тестирано је 35.118 особа, а 27.655 излечено.
Тамошњи министар здравља Рудолф Аншобер апеловао је на грађане да доследно и одговорно примењују потребне мере.
"Имамо прогнозе коjе су веома забрињавајуће", поручио је Аншобер, указујући да једна прогноза предвиђа 600 до 800 новозаражених дневно, а друга полази од 1.300 до 1.400 нова случаја дневно.
(Танјуг)
У последња 24 сата у Републици Српској су евидентиране још 74 особе заражене коронавирусом и два смртна случаја, саопштио је Институт за јавно здравље у Бањалуци.
Ради се о 42 мушке и 32 женске особе, од којих је 17 млађе, 46 средње и 11 особа старије животне доби.
До сада је у Републици Српској потврдено 8.414 случајева заразе, а преминула је укупно 281 особа.
Од новог коронавируса, до сада се опоравило укупно 5.375 особа, а тестирано је укупно 72.378 особа.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 184.
(Танјуг)
У Хрватској је у последња 24 сата регистровано још 280 особа заражених коронавирусом и шест смртних шлучајева.
Kако је саопштио Национални штаб за цивилну заштиту, број активних случајева у Хрватској је 2.103.
Међу њима су 293 пацијента на болницком лецењу, од тога је на респиратору 20 пацијената.
Од фебруара до данас у Хрватској је регистровано 14.029 особа заражених коронавирусом, од којих је 236 преминуло, а 11.690 се опоравило.
У самоизолацији је тренутно 8.505 особа.
До данас је укупно тестирано 236.938 особа, од тога 6.353 у последња 24 сата, саопштио је Штаб.
(Танјуг)
Забрана уласка у Грчку за држављане Србије остаје на снази до 30. септембра, објављено је у Службеном листу Грчке.
Та земља је продужила претходну одлуку о забрани уласка на територију те земље држављанима Србије, као и грађанима трећих земаља изван Европске уније, наводи се у заједничкој одлуци више грчких министарстава објављеној у Службеном листу те земље.
(Танјуг)
У Бугарској је, од последњег пресека, потврђено још 155 случајева заразе коронавирусом, а седам особа је преминуло.
У том периоду је тестирано 4.423 особа, објављено је на званичном сајту coronavirus.bg.
Укупно је корона вирусом заражено 18.216 особа, а 4.423 случајева је активно, преноси БТА.
Хоспитализоване су 734 особе оболеле од коронавируса, а 46 се налази на интензивној нези.
Више од 1.000 припадника медицинског особља је заражено.
До сада се у Буграској опоравило 13.057 особа инфицираних ковидом 19.
(Танјуг)
Од последица ковида 19 преминуло је још осам особа, чиме се број смртних случајева попео на 654.
Тренутно су активна 9.653 случаја, а у болници се лечи 324 пацијената, од којих је 18 на респиратору.
Од почетка епидемије укупно је заражено 14.460 особа, а опоравило се 4.153.
У последња 24 часа у Чешкој је забележено рекордних 1.677 случајева коронавируса, у време када се земља суочава са поновним оживљавањем пандемије.
Укупно је до сада регистровано 38.896 оболелих у Чешкој, земљи од 10,7 милиона становника, показују данас објављени подаци Министарства здравља, а преноси Ројтерс.
(Танјуг)
Канадска савезна влада продужиће затварање канадско-америчке копнене границе за још 30 дана, до 21. октобра, сазнаје Си-Би-Си Њуз.
Извор који је упознат са ситуацијом, а који је разговарао са Си-Би-Си-јем под условом да не буду именован, рекао је да Канађани треба да очекују да граница остане дуже време затворена.
Извор каже да савезна влада чека да види доказе да се пандемијом ковид 19 у Сједињеним Државама ефикасно управља пре него што влада размотри отварање небитних путовања између две земље.
Будући да је број случајева још увек велик у многим америчким државама, две владе су се међусобно договориле да наставе да ограничавају кретање преко најдуже међународне границе на свету.
Затварање је резултирало драматичним падом промета између две земље, иако су неки радници - попут возача камиона и здравствених радника и даље у могућности да пређу копнену границу.
Канађани још увек могу да лете до америчких одредишта.
Савезна влада је такође предузела мере да ограничи путовање Американаца који прелазе Канаду до Аљаске. Амерички путници који путују у северну државу ограничени су на пет прелазака у западној Канади и морају се обавезати на директан пут.
Америчким путницима је забрањено да се возе кроз националне паркове, места за забаву и туристичке локације и добијају ознаку која означава датум када морају да напусте Канаду.
(Танјуг)
У Индији, земљи која је на другом месту по броју заражених у свету, број потврђених случајева заразе коронавирусом прешао је пет милиона.
Укупно је заражено 5.020.359 људи, након што је за последња 24 сата пријављено 90.123 нова случаја заразе коронавирусом.
У овој земљи вирус се ширио брже него и у једној другој на свету, са дневним порастом броја оболелих и од 90.000.
Више од 80.000 људи је преминуло, а у извештајима се помиње недостатак кревета и кисеоника у болницама.
Међутим, стопа смртности је нижа него другим земљама у којима је регистрован велики број сучајева, пише Би-Би-Си.
Пораст броја оболелих забележен је након што је влада ублажила мере за сузбијање епидемије, покушавајући да опорави економију и ублажи кризу током које су милиони људи остали без посла.
Од момента када су мере ублажене број заражених је порастао, а за само последњих недељу дана разболело се још 600.000 људи.
(Танјуг)
Немачка министарка науке Ања Карличек је рекла да је влада већ одлучила да ће новац дати компанијама "BioNTech" и "CureVac", док би разговори са трећом компанијом "IDT Biologika" требало да буду завршени ускоро.
Договор са ове три компаније обезбедиће Немачкој 40 милиона доза вакцине, поред оних које ће добити преко ЕУ, као њена чланица, преноси Асошијетед прес.
Карличекова је рекла да Немачка не намерава да скрати безбедносне процедуре приликом тестирања вакцина, што знати да ће већи део становништва на имунизацију морати да чека до средине 2021. године.
Министар здравља Јенс Спан је додао да Немачка намерава да другим земљама уступи вакцине које јој не буду требале.
(Танјуг)
Према подацима са сајта worldometers, коронавирусом је широм света заражено више од 29 милиона људи, а до сада је од последица инфекције преминуло 939.186. Од последица ковида 19 до сада се опоравило више од 21,5 милиона оболелих.
На првом месту по броју заражених и преминулих и даље се налазе Сједињене Америчке Државе са више од 6,7 милиона оболелих и више од 200.000 преминулих.
Велики број нових случајева свакодневно се бележи и у Индији. Заражено је преко пет милиона људи, а од ковида 19 до сада је преминуло 80.000 особа.
Бразил је највеће жариште вируса у Јужној Америци – забележено је 4.384.299 случајева, а до сада је од последица ковида 19 преминуло 133.207 људи.
Директор Светске здравствене огранизације Тедрос Аданом Гебрејесус током брифинга одржаног у Женеви рекао је да потенцијалне дугорочне последице ковида 19 још нису познате, посебно када је реч о деци која су се опоравила од ове болести.
"Знамо да деца и адолесценти могу да буду заражени и да заразе друге. Знамо да овај вирус може да убије децу, али да деца обично имају блажи облик заразе и да има веома мало озбиљних случајева и смртних случајева од ковида 19 међу децом и адолесцентима", навео је Гебрејесус.
Оснивач "Мајкрософта" Бил Гејтс је навео да је криза изазвана коронавирусом повећала број сиромашних у свету за 37 милиона.
Коментари