среда, 26.08.2020, 05:55 -> 05:55
Извор: Guardian.com
Шест начина лечења ковида 19 који највише обећавају
Упркос томе што је лек који у потпуности лечи коронавирус и даље далеко, постигнут је одређен напредак у лечењу последица новог вируса. Од почетка пандемије коришћени су многи лекови и примењиване различите терапије на пацијентима који су оболели од ковида 19.
Постигнути су одређени резултати у лечењу пацијената, који можда почињу да доприносе паду броја преминулих у болницама, али и даље смо далеко од лека који ће излечити ковид 19 у потпуности, преноси Гардијан. Ово је шест начина који засад највише обећавају.
Дексаметазон
Врло јефтин лек који постоји у залихама широм света показао се као медикамент који може да спаси животе оболелих од ковида 19. Ниска доза дексаметазона је помогла једном од осам пацијената који су се налазили на респираторима током истраживања опоравка од ковида које је спровео Универзитет Оксфорд.
Резултати истраживања објављени су средином јуна, а овај стероид се сада користи као стандардно лечење пацијената који су у најозбиљнијем стању. Подаци су поуздани, пошто су добијени у највећем истраживању о опоравку од ковида 19 на свету, пошто су њиме обухваћене готово све болнице у Великој Британији. Дексаметазон је стероид који се користи 60 година, патентиран је и јефтин.
Крвна плазма опорављених пацијената
Антитела на ковид 19 налазе се у крвној плазми пацијената који су се изборили са болешћу која је погодила цео свет. Председник САД Доналд Трамп је одобрио лечење пацијената крвном плазмом у САД, уз тврдњу да може да спречи 35 одсто смртних случајева.
Упркос томе што се крвна плазма користи у лечењу других болести, већина стручњака наводи да нема довољно доказа добијених из истраживања колико добро делује и као и то на којим пацијентима би могла да се примени успешно.
Ремсидевир
Лек који се користи у хитним случајевима у САД, Индији и Сингапуру, а одобрен је за коришћење код људи са озбиљним симптомима у Европској унији, Јапану и Аустралији. У питању је лек који је скуп.
Ремсидевир је произвела америчка компанија „Gilead Sciences" за лечење хепатитиса Ц. Међутим, није био ефикасан у лечењу те болести. Коришћен је и за лечење еболе. У лечењу ковида 19 показало се да скраћује просечан боравак у болници са 15 на 11 дана, али није доказано да ли делује на смањење смртности пацијената.
Тоцилизумаб
У питању је већи број антиинфламаторних лечења чија се делотворност и даље тестира. Коронавирус напада имуни систем, што доводи до запаљења. Тоцилизумаб, антитело које се иначе користи у лечењу реуматоидног артритиса, даје се оболелима од ковида како би блокирао протеин ИЛ-6 који изазива запаљење.
Пацијенти су лек добијали у Италији у марту и чинило се да показује резултате и да су оболели имали мању могућност да заврше на респиратору или премину. Међутим, у питању је била истзраживачка студија, а не проба на насумично одабраним пацијентима, па се не може оценити исход лечења између лечења људи који су лечени овом терапијом и оних који нису. Универзитет Оксфорд истражује и овај тип терапије.
Таблете за контролу крвног притиска
Научници сматрају да би људима који користе лекове за крвни притисак било добро саветовати да их и даље користе. На Универзитету Ист Англија је откривено да је ризик од озбиљног стања или смрти од ковида 19 код људи са високим крвним притиском знатно нижи уколико су користили инхибиторе за ангиотензин конвертујући ензим или блокаторе ангиотензинских рецептора.
Ипак, то не значи да ће ти лекови бити од помоћи људима који су заражени коронавирусом, а не пате од високог крвног притиска.
Инхалација лека интерферон бета
Мала студија коју су спровели научници Универзитета Саутхемптон показује да инхалатор који садржи лек интерферон бета, коришћен у лечењу мултипле склерозе, може бити ефикасан код ковида 19.
Истраживање је обухватило 101 пацијента у девет болница. Они који су користили лек су раније напустили болницу и брже се опорављали, али подаци истраживања нису у постпуности објављени. Потребна су већа истраживања за овај лек.
Професор епидемилогије на Универзитету Оксфорд и један од научника који предводе истраживање опоравка од ковида Мартин Ландреј рекао је да је велика разлика између раних резултата који охрабрују и доказа који мењају начин лечења у болницама.
Коментари