субота, 04.07.2020, 15:50 -> 15:57
Извор: DW (Дојче веле)
Ремдесивир - од шкарта до лека за ковид 19
Ремдесивир је у Европи одобрен као прво средство за лечење ковида 19. Ради се о активном састојку у леку који се зове веклурy. Како лечи, коме помаже, колико кошта, како је настао и које фирме га сада производе?
"Одобравање првог лека за лечење ковида 19 важан је корак у борби против вируса", изјавила је комесарка за здравље Стела Киријакидес.
Лек је у ЕУ одобрен по хитном поступку - за мање од месец дана. Сједињене Државе су већ почетком маја одобриле ограничену употребу ремдесивира у болницама. И у Немачкој је лек био доступан у оквиру специјалног програма лечења и тестиран је у клиничким студијама.
Европска агенција за лекове (ЕМА) препоручује лечење Ремдесивиром пацијентима старости најмање 12 година, који имају упалу плућа и морају да примају додатни кисеоник.
Средство се даје инфузијом и инхибира ензим вируса, који је неопходан за његово размножавање. Првог дана се даје инфузија од 200 мг, а затим инфузија од 100 мг дневно - најмање четири, али највише девет дана.
Ремдесивир није ултимативни лек - али донекле скраћује лечење
Лекари ремдесивир виде као олакшање за пацијенте, али не и као ултимативни лек за ковид 19.
Међународна студија са више од 1.000 учесника крајем априла показала је да ремдесивир код короне може да скрати лечења - у просеку - за четири дана, са 15 на 11 дана.
Пацијенти са тешким обликом ковида 19, који су чинили отприлике 90 одсто пацијената у клиничкој студији - били су излечени за 12 дана у односу на 18 дана без тог лека.
Овај ефекат, међутим, није примећен код благог до умереног тока болести: опоравак је са ремдесивиром и без њега трајао пет дана.
Такође, није било разлике код најтежих пацијената који су почели да примају Ремдесивир или плацебо, а који су већ били на респиратору.
У Вухану је почетком године ремдесивир коришћен у комбинацији са хлорокином, леком против маларије.
Кинески научници су у публикацији почетком фебруара написали да је "веома ефикасан".
С обзиром на то да је Светска здравствена организација обуставила испитивања хлорокина за лечење коронавируса из безбедносних разлога, за сада ремдесивир и дексаметазон остају као најперспективнија средства за скраћивање тока инфекције вирусом SARS-CoV-2.
Осим тога, Амерички произвођач "Гилијад сајенсис" на свом сајту пише: "Наш рад на ремдесивиру ни издалека није завршен. Ми настављамо да истражујемо његов потенцијал, као што је процена дејства у ранијој фази болести, у амбулантама, у облику инхалатора и у комбинацији са другим терапијама".
Коначне извештаје о ремдесивиру ова фирма мора доставити Европској агенцији за лекове до краја ове године.
America first
Америчка влада је раније ове недеље објавила да је склопила споразум са "Гилијад сајенсис" којим су за САД осигурали целу производњу јула, као и 90 посто планиране производње за август и септембар.
Међутим, неке друге земље, попут Велике Британије која каже да је добро снабдевена и Немачке, већ су створиле залихе. Немачки министар здравља Јенс Шпан рекао је у четвртак да је Немачка обезбеђена за наредне седмице. У централној савезној апотеци постоје одговарајуц́е резерве. Шпан је, међутим, захтевао да произвођач лекова настави да испоручује лек упркос великој куповини владе САД и да осигура да ће "Немачка и Европа бити снабдевени тим леком".
Комисија ЕУ такође преговара са произвођачем како би осигурала довољне количине Ремдесивира.
Политичар ЦДУ Петер Лизе нагласио је да је услов за одобрење Ремдесивира у ЕУ био да произвођач лек испоручи и Европи. Могуће решење било би да Гилијад подели своје знање са другим произвођачима односно да им прода лиценце. Гилијад би и тако могао много да заради, рекао је Лизе.
Ремдесивир: Пошто је лек из Галада?
Међутим, поред међунардне борбе за расподелу лека и критике на рачун фирме, али и Сједињених држава, слично се десило и вези са ценом лека.
Најскупљи лек на свету од 1. јула је доступан и у Немачкој: Золгенсма - лек против спиналне атрофије мишића (СМА) код беба и мале деце. Погођено је једно од 10 000 новорођенчади у свету - без лечења живе у просеку 2 до 5 година, а најчешће умиру од гушења у другој години живота. Лек у облику једнокартне инфузије која траје сат времена кошта 1,9 милиона евра. До сада га је добило 500 деце и показао се веома успешним.
Какве везе има овај Новартисов (Швајцарска) производ с Ремдесивиром, који производи Гилијад сајенсис (САД)? Одговор: гласи: Оба фармацеутска гигната на исти начин образлажу цене својих лекова. Разлика у цени између Золгенсма и Ремдесивира је огромна - али се аргументује на исти начин: између осталог и уштедом новца.
Новартисов аргумент гласи: без лека Золгенсма, лечење спиналне атрофије мишића - траје 5 година и кошта 2,5 до 4 милиона евра.
Гилијад сајенсис наводи да оболели од Ковида-19, лечењем Ремдесивиром из болнице излазе у просеку 4 дана раније, и имајући у виду трошкове болничког дана за такве пацијенте у САД - то значи уштеду од 12.000 америчких долара по сваком пацијенту, у Америци.
Данијел Одеј генерални директор Гилијад сајенсис у отвореном писму изазваним расправом о цени овог лека наводи да је великој већини пацијената потребно 6 доза Ремдесивира током петодневног лечења, што укупно износи 2.340 долара (око 2.000 евра) по пацијенту.
Цена једне дозе инфузије је 390 долара и то за САД и све развијене земље - осим за приватна осигурања у САД, која плаћају 520 долара по инјекцији.
"Иза наше одлуке је намера да са појединачним земљама не преговорамо о цени. Снизили смо је на ниво који је приступачан и за развијене земље са најмањом куповном моц́и. Ова цена од 390 долара по дози биће понуђена свим владама у развијеним земљама.
Осам евра за једну дозу?
Анализа британских истраживача коју цитира Шпигл показала је да би производна цена једне дозе Ремдесивира требало да буде око осам евра. Сасвим је нормално да је продајна цена знатно већа од трошкова производње, јер компаније улажу велике суме у развој лека. У случају Ремдесивира, Гилијад сајенсис наводи да је реч о укупним трошковима од око милијарду долара, укључујући и период до краја овде године.
Удружење истраживачких произвођача фармацеутика у Немачкој (vfa) за Дојче веле каже да је то најмања сума коју они издвајају за развој неког новог лека - обично се инвестира између милијарду и 1,6 милијарди долара.
Ипак, чињеница је да је Ремдесивир нешто као шкарт за Гилијад сајенсис - развијен као лек против еболе који није био нарочито ефикасан. Сада му се указала друга шанса.
Стручњак за фармакологију Алеxандер Нујкен из консултантске фирме ЕY истиче да успешни производи делом финансирају и неуспешна истраживања и развој других производа.
"Компаније морају да буду у могућности да наплате ризик који прати развој лека до коначне дозволе за тржиште", пише Нујкен.
Гилијад сајенсис - Науке Галада
Међутим, изгледа да ће употреба овог лека против короне добро да се исплати: у понедељак, после објављивања цене лека, цена деоница Гилијад сајенсис је нагло порасла.
Гилијад сајенсис са седиштем у Фостер ситију у северној Калифорнији прошле године је продао лекове у вредности од више од 22 милијарде долара и од тога остварио профит од 5,4 милијарде долара. Широм света има око 11 000 запослених. Од марта 2019. је води Данијел Одеј, који је до тада био шеф Швајцарског фармацетуског гигната Рош.
Компанију је јуна 1987. основао један млади лекар, а од 1988. име носи по реченици у Библији: Јеремија 8,22 "Зар нема лека у Галаду?"
Од самог почетка, 1988. у надзорном одбору Гилијад сајенсис је био Доналд Рамсфелд, а од 1997. његов шеф, све док ту позицију 2001. није напусио да би био министар одбране у Бушовој администрацији. Његов пакет акција се процењивао на око 25 милиона долара, али је вредност сигруно много већа, не само због због Ремдесвира последњих месеци, већ и због лека против птичијег грипа, Тамилфу, који је у јесен 2005. довео до наглог скока вредности акција Гилијад сајенсис.
Фирма је више пута била на мети критике пре свега због нереално високих цена својих лекова. На пример, 2014. је лансирала лек против хепатитиса Ц. Цена: 700 евра по таблети. Лечење једног пацијента је, дакле, коштало више од 50.000 евра. Амерички Сенат је интервенисао.
Ипак, уследеле су рекордне три године - када је ова фирма остварила чист профит од 44 милијарди долара.
Најкасније од тада Гилијад сајенсис је на лошем гласу да ставља профит на прво место, због проблема у вези са патентима, као и због једног звиждача који се већ годинама суди са Гилијад сајенсис а у вези са прикривањем нечистоћа у активној супстанци за лек против ХИВ-а за децу.
Можда је због тога нови шеф у отвореном писму навео и следеће: "У земљама у развоју склопили смо споразуме са произвођачима генеричких лекова по знатно нижим ценама". Циљ је да се свим земљама света омогући приступ лечењу од ковида 19.
А Ева фарм, произвођач генеричких лекова саопштио је да је 25. јуна почео да производи Ремдесивир у Египту по лиценци од Гилијад сајенсис и да има право на дистрибуцију у 127 земаља. За почетак прави 500.000 доза месечно по цени од 124 америчких долара по комаду - више него три пута нижој од цене за богате државе.
Коментари