Министарство здравља Бразила саопштило је да у тој земљи има укупно 1.313.667 потврђених случајева коронавируса.
Живот је досад изгубило 57.070 пацијената.
субота, 27.06.2020, 07:00 -> 21:37
Извор: РТС, Танјуг, Ројтерс, Гардијан
Број заражених у свету премашио 10 милиона. Истовремено готово пола милиона људи у свету је изгубило битку са ковидом 19. Број оболелих у региону убрзано расте.
Министарство здравља Бразила саопштило је да у тој земљи има укупно 1.313.667 потврђених случајева коронавируса.
Живот је досад изгубило 57.070 пацијената.
У последња 24 сата у Румунији регистровано је 325 нових случајева заразе коронавирусом, па је укупан број оболелих на територији те земље прешао 26.000.
Највише заражених је у области Сучава - 3.990, Букурешту - 3.006 и Брашову - 1.395, наводи агенција РОМ.
На интензивној нези лечи се 199 пацијената.
Од јуче је у Румунији тестирано 12.236, а укупно је тестирано скоро 688.000 особа.
Од 1. јула отварају се границе Европске уније за улазак грађана Србије, Црне Горе и још 13 земаља, сагласили су се амбасадори у Комитету сталних представника чланица у седишту ЕУ у Бриселу.
Србија и Црна Гора једине су земље региона које су се нашле на списку од 13 земаља чијим држављанима би од 1. јула требало да буде дозвољен слободан улазак у ЕУ.
Босна и Херцеговина, Северна Македонија и Албанија нису на том списку.
Кључни критеријум је да држава нема више од 16 новоинфицираних на 100.000 становника.
Према одлуци амбасадора ЕУ донетој у петак касно увече, на њој се тренутно налазе и Алжир, Аустралија, Канада, Грузија, Јапан, Мароко, Нови Зеланд, Руанда, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис и Уругвај.
На списку је и Кина, али под условом да обезбеди рецироцитет, односно да омогући улазак грађана ЕУ у ту земљу, што у овом тренутку није случај.
Списак држава чијим грађанима ће бити дозвољен улазак у ЕУ је и даље није дефинитиван и њега ће током викенда размотрити државе чланице, а коначна одлука се очекује у понедељак.
Списак ће бити ажуриран сваке две недеље, у складу са епидемиолошком ситуацијом у свакој држави, учесталошћу новоинфицираних, капацитета за тестирање, начина превенције и другим критеријумима.
На другој међународној донаторској конференцији за борбу против коронавируса, коју је сазвала председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, прикупљено је 6,15 милијарди евра из Еуропске уније, САД и бројних држава.
Европска комисија је заједно са Европском инвестиционом банком за борбу против ковида 19 обећала да ће дати 4,9 милијарди евра, Немачка 383 милиона евра, САД 545 милиона долара, Канада 219 милиона долара, а Катар 10 милиона долара, пренео је Ројтерс.
На самиту су учествовали представници 40 влада.
Прикупљени новац ће бити искоришћен за тестирања на ковид 19, лечење, развој и производњу вакцине, као и за помоћ најсиромашнијим заједницама.
Здравствени званичници саопштили су данас да је Флорида поставила нови дневни рекорд са чак 9.585 случајева, док је Калифорнијско министарство јавног здравља (ЦДПХ) саопштило је да је у једном дану забележило 5.972 позитивна случаја коронавируса.
У Калифорнији је забележено 60 смртних случајева у последња 24 часа, преноси Си-Ен-Ен.
Данашњи подаци са Флориде представљају највећи скок од почетка пандемије, већи од 8.942 случајева колико их је било јуче.
Флорида сада има 132.545 случајева у држави, наводи се у дневном извештају.
Власти у Перуу продужиле су ванредно стање у земљи објављено због пандемије коронавируса до 31. јула.
Седам, од 24 регије, су и даље су под строгим мерама карантина, док су у осталом делу земље ублажене мере, преноси Си-Ен-Ен.
Обавезно социјално дистанцирање за оне испод 14 и изнад 65 година и даље су на снази у тих седам регија, а грађанима је дозвољен излазак само да би купили неопходне намирнице или добили неопходне услуге.
Према подавима министарства здравља, највише заражених је у гавном граду, Лими, где је најмање 153.000 оболелих.
Укупно је заражено 272.364 особе, а преминуло је скоро 9.000 људи.
Прама подацима са сајта worldometer број заражених у свету порастао је на 10.005.446.
Од последица ковида 19 досад је преминуло 498.996 особа широм планете, показују најновији подаци са сајта worldometer. Опоравило се 5.414.897 особа.
Према подацима Светске здравствене организације, ново жариште у којем број заражених од друге половине маја нагло расте јесте Латинска Америка. Међутим, како наводи Би-Би-Си, жаришта су и Африка, Азија и Бчиски исток.
У четири земље, Бразилу, Мексику, Индији и Пакистану, током последњих седмица регистрован је пораст и заражених и преминулих.
Бразил, Перу, Чиле, Мексико и Евкадор су земље у којима је велики број заражених, а СЗО наводи да пандемија није достигла врхунац у земљама Централне и Јужне Америке.
У Бразилу дневно буде забележно по 1.000 смртних случајева, и то је друга земља у свету, одмах после САД, у којој је регистровано висе од миллион оболелих. У Бразилу је преминуло висе од 55.000 људи.
У Индији и Пакистану такође је пријављен пораст оболелих и преминулих, иако је последњих дана у паду.
Министарство здравља Италије саопштило је да у Италији у последња 24 сата преминуло тридесет особа заражених ководим 19, од чега је 16 из Ломбардије, регије на северу земље која и даље бележи највећи дневни пораст преминулих.
Према подацима Министарства здравља, од петка је потврђено 259 нових случајева, чиме је укупан број заражених достигао скоро 240.000.
У Италији је до сада преминуло 34.708 оболелих.
Власти су саопштиле да је број случајева сигруно мого већи од пријављеног, јер многи који нису имали озбиљне симптоме, нису ни тестирани, као ни многи који су преминули у домовима за старе.
У међувремену, премијер Ђузепе Конте рекао је да ће се студенти вратити на наставу од 14. септембра, након више од шест месеци од како ученици прате наставу на даљину, као једну од мера владе која је имала за циљ спречавање ширења епидемије.
У петак је регистровано 168 новозаражених, што је највећи скок у једном дану од 11. априла. Биланс за суботу је нешто нижи - 120.
Од почетка пандемије заражене су 11.164 особе, док је 349 оболелих преминуло.
У Црној Гори је потврђено још 30 случајева корона вируса од 407 тестираних особа.
Реч је о случајевима из Рожаја (13), Подгорице (7), Берана (4), Бијелог Поља (3), Цетиња (1), Улциња (1) и Никшића (1), наводи РТЦГ.
Тренутно је активно 145 случајева ковида 19.
На железничкој станици у Загребу дошло је до инцидента када је мушкарац покушао да уђе у воз, а није хтео да стави маску.
Портал Индекс незванично сазнаје да је мушкарац имао маску, али није хтео да је стави.
Порталу је у полицији потврђено да је 35-годишњи мушкарац приведен и да ће против њега бити поднет оптужни предлог због нарушавања јавног реда и мира.
Он ће након тога бити пуштен.
Случај је пријавио неко од радника Хрватских железница.
Маске за лице, у циљу заштите од корона вируса, обвезне су у Хрватској након одлуке Националног штаба цивилне заштите, а запослени у превозним средствима не смеју пустити особу без маске да путује.
Број нових случајева коронавируса у Мађарској порастао је за 11 на 4.138 у последња 24 часа сати, саопштиле су тамошње власти, додајући да број смртних случајева непромењен и даље износи 578.
Укупно 2.681 пацијент се опоравио, док је број активних случајева 879, преноси мађарска агенција МТИ.
Укупно је 2.681 особа је у кућном карантину, а обављено је 270.263 тестова.
Хоспитализовано је укупно 174 пацијента, од којих је 11 на респираторима.
Према подацима британске владе, у протекла 24 сата преминуло је још 100 људи од последица ковида 19, па укупан број жртава епидемије коронавируса износи 43.514, известио је Ројтерс.
У Британији је до данас тестирано 9.067.577 људи,а потврђено 310.250 случајева коронавируса.
У последња 24 сата у Аустрији су регистрована 58 нових случаја заразе коронавирусом, а број умрлих порастао је за два на укупно 700.
Док је последњих дана увек Беч предњачио по броју новозаражених, овај пут је то Горња Аустрија, у којој је регистровано 24 нова случаја.
У Бечу, у последња 24 сата, забележено је 18 нових обољења, у Доњој Аустрији 10, Штајерској пет, Тиролу један.
У осталих четири покрајина – Бургенланд, Корушка, Салцбурга, Форарлберг, није било нових случајева заразе.
Број активно оболелих се попео на 427, што је за 39 више него дан раније.
Укупно је 71 ковид пацијент хоспитализован, од којих је 10 на интензивној нези.
Упркос константном порасту броја заражених корона вирусом, власти у Египту укинуле су велики број рестриктивних мера уведених због пандемије коронавируса.
Тако су, уз одређени степен превентиве и ограничења у погледу капацитета, после више од три месеца поново отворени кафићи, клубови, теретане и позоришта, као и џамије и цркве, а укинут је ноћни полицијски час, наводи АП.
Египатска влада овим потезом настоји да спаси пандемијом тешко погођену привреду земље.
Међународни монетарни фонд у петак је Египту одобрио још један зајам у износу 5,2 милијарде долара, чему ваља придодати 2,8 милијарди долара које је ММФ већ наменио отклањању најтежих економских последица ковида 19.
Индонежанске власти су саопштиле су да је у последња 24 сата регистровано 1.385 новооболелих што је до сада највећи дневни пораст броја заражених коронавирусом, преноси Ројтерс.
Укупан број до сада потврђених случајева ковида 19 у Индонезији износи 52.812, саопштио је званичник министарства здравства Ахмад Јурианто.
Са најновијих 37 смртних случајева, укупан број преминулих износи 2.720, додао је Јурианто.
Независно од ових података, власти у Џакарти су саопштиле и да је још девет путника на лету из Индонезије у Камбоџу било позитивно на коронавирус – један Индонежанин и осам држављана Камбоџе.
Министарство здравства Северне Македоније саопштило је да је у последња 24 сата тестирано 1.086 грађана и да је на ковид 19 позитивно 150, известила је агенција МИА.
Према подацима Института за јавно здравље Северне Македоније у последња 24 сата се опоравило 30 пацијената, а преминуло је девет.
До сада је потврђено укупно 5.906 случајева ковида 19, 2.236 се опоравило, преминуло је укупно 277 људи, а активних случајева тренутно има 3.393.
У протекла 24 сата у Хрватској је потврђено 85 нових случајева коронавируса, тако да је укупан број тренутно активних случајева инфекције 368.
На болничком лечењу су 54 пацијента, али ниједан није на респиратору, преноси портал Индекс.
Од почетка епидемије у Хрватској је до данас укупно потврђено 2.624 случаја коронавируса. Од инфекције је преминуло 107 особа, а њих 2.152 се опоравило.
До данас је укупно тестирано 76.624 особа, од тога 1.187 у последња 24 сата, саопштио је Национални штаб цивилне заштите.
Најмање 172 нова случаја заразе корона вирусом регистрована су у протекла 24 сата у Босни и Херцеговини, а две особе су преминуле, једна у Федерацији БиХ и једна у Републици Српској.
У Федерацији БиХ тестирано је 1.080 узорака, од којих је 101 особа позитивна на ковид-19.
У последња 24 сата у Републици Српској потврђен је 71 нови случај заразе коронавирусом.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 113.
У две ковид болнице у Врању налази се стотинак пацијената, а још 18 чека на прегледа. Због тога је од данас специјална болница за плућне болести у Сурдилици постала ковид болница.
Епидемиолог Слађан Станковић је рекао да ће увођењем болнице у Сурдулици у ковид систем бити растерећени капацитети у Врању. Додао је да је у последњих недељу дана велики прој заражених.
Кризни штаб у Врању заседа сваки дан. Данас ће на телефонској седници одлучити да ли ће бити уведена ванредна ситуација, јавља дописник РТС-а.
Број случајева коронавируса у Бугарској достигао је 4.513, пошто је у последња 24 часа регистровано још 105 новооболелих.
Преминуле су још ћетири особе тако да је укупан број жртава 215.
У болницама се налазе 392 особе од којих 18 на интензивној нези.
Број нових случајева коронавируса у Јапану премашио је 100, први пут од 9. маја, а у Токију је пријављено 57 новооболелих, што је највећи дневни пораст од када је влада крајем маја укинула ванредно стање у Јапану.
То је четврти дан заредом да број новозаражених у главном граду прелази 50.
У Русији је регистровано 6.852 нова случаја короанвируса, што је други дан за редом да је број новозаражених мањи од 7.000.
Укупан број заражених у земљи је 627.646, а опоравило се нешто мање од 400.000, преноси Тас.
У последња 24 сата преминуло је 188 људи, тако да је укупан број жртава 8.969.
У Мексику је у протекла 24 сата забележен 5.441 нови случај коронавируса, а преминуло је још 719 особа, саопштило је Министарство здравља.
Укупан број заражених тиме је порастао на 208.392, а преминуло је 25.779 људи, преноси Ројтерс.
Светска здравствена организација последњих дана упозорава на велики пораст броја заражених у Латинској Америци.
У Крагујевцу је потврђено још 50 заражених коронавирусом, а у целом Шумадијском округу регистрована је 60 случајева, наводи се у најновијем извештају Института за јавно здравље у Крагујевцу.
Највише новозаражних је у Крагујевцу, 50, а следе Аранђеловац и Кнић са три, Рача са два и Лапово, Жагубица и Нови Пазар са једним новозараженим.
У Крагујевцу је и тренутно највише позитивних пацијената, 197, док их је у Аранђеловцу 23. У Клинићком центру Крагујевац хоспитализована су 52 пацијента.
У Индији је за последња 24 сата регистровано више од 17.000 нових случајева коронавируса тако да је укупан број заражених у земљи премашио 500.000, показују подаци министарства здравља.
Преминуло је укупно више од 15.000 људи.
"Наш фокус сада треба да буде спречавање смрти а не да се само бавимо бројкама. Бројке ће расти", рекао је директор Националног инситута за епидемиологију Маноџ Мурхекар, преноси Ројтерс.
Према одлуци министарства угоститељски објекти моћи ће да раде најдуже до поноћи.
Наредбе Кризног штаба ФБиХ ступају на снагу у недељу и трајаће најмање 14 дана.
Према подацима листа "Вашингтон пост", америчке државе пријавиле су 39.327 нових случајева у четвртак, што је највећи број у једном дану од почетка епидемије у децембру.
Лекари широм земље оглашавају узбуну док су Калифорнија, Флорида и Тексас - три најмногољудније америчке државе - поново регистровале рекордан дневни број случајева Ковида 19.
Радна група Беле куће за коронавирус се враћа и спрема да одржи свој први брифинг у скоро два месеца.
"Мала жаришта заразе која су недавно пријављена показују да битка још није добијена и да су у наредним недељама неопходни опрез и поступност", изјавио је министар здравља Роберто Сперанца.
Нова жаришта у Италији, према подацима Фондације "Гимбе", јесу Мондрагоне - подручје које је од понедељка "црвена зона", затим Болоња, римска болница Сан Рафаеле, градић Палми на југу који је такође проглашен црвеном зоном, умбријско насеље Монтекио, Болцано, Комо, провинције Прато и Пистоја, сицилијанска лука Порто Епедокле са мигрантима оболелим од ковида-19 и Алесандрија на северу Италије.
Од почетка кризе са коронавирусом у Италији заражено је скоро 240.000 људи, опоравило се око 177.000, а активних случајева је више од 17.000.
Са више од 34.000 умрлих од последица ковида-19 Италија је четврта земља у свету по броју жртава, после САД, Бразила и Велике Британије.
Док једни настављају да попуштају рестриктивне мере уведене због пандемије ковида-19, други их враћају на снагу. Светска здравствена организација упозорава да у Европи расте број оболелих, свакодневно се региструје скоро 20.000 новозаражених и више од 700 преминулих.
Француска влада је најавила ново убрзано укидање рестриктивних мера и отварање коцкарница и играоница, а од 11. јула стадиона са максималних 5.000 гледалаца, али ће до септембра бити затворени међународни сајмови и изложбе.
С друге стране, у Француској се покреће велика вирусолошка кампања ради препознавања могућих резервоара вируса са асимптоматским случајевима, који могу да преносе вирус без знања о томе.
Туристички град Алгарве у Португалији после три месеца отворио је аеродром, док су у главном граду, Лисабону, поново уведене делимичне рестриктивне мере.
Муњевито расте и број заражених у Сједињеним Државама - средином недеље чак 36.000 случајева у једном дану.
Нови или други талас корона вируса изненадио је многе који су са оптимизмом гледали на лето и одморе - ипак, извесније је да ћемо се још надгорњавати са медицинском непознаницом века.
Уз највећу бригу да ће пад глобалне економије у овој години бити 4,9 одсто, према прогнозама Међународног монетарног фонда, а најтеже погођене земље су Шпанија, Италија и Јужна Африка.
Коментари