Немачка засад остаје затворена за скоро све ван ЕУ

Немачка влада донела је одлуку да упозорења за путовање у више од 160 земаља широм света, међу којима је и Србија, продужи до краја августа. Ово немачко упозорење, као и ограничења путовања уведена ради сузбијања пандемије коронавируса, биће од следеће недеље укинута за тридесетак земаља, то јест за државе чланице Европске уније, као и Велику Британију, Исланд, Норвешку, Лихтенштајн и Швајцарску.

Међутим, ова одлука засад не значи да ће онима који долазе из трећих земаља, међу којима је и Србија, до краја августа бити онемогућено да дођу у Немачку уколико немају немачку боравишну дозволу или јак есенцијални разлог за долазак што је сада актуелно правило.

Према речима немачког министра унутрашњих послова Хорста Зехофера, како ће Немачка регулисати улазак из трећих земаља разговараће се у оквиру немачке владе "најкасније следеће среде". Како је рекао, постојеће одредбе о забрани уласка у Немачку из ових земаља продужене су до краја јуна.

Немачка правила уведена због пандемије коронавируса заправо су садржана у два пакета мера – један се односи на упозорења немачким грађанима да у одређене земље не путују, а други на правила која ограничавају долазак у Немачку из одређених земаља.

Данашња одлука спада у први пакет, али како сазнаје РТС постоји могућност да одређене земље буду изузете, будући да међу њима су и оне које више уопште немају оболеле од ковида 19 или је број новоинфицираних веома мали.

Према речима немачког шефа дипломатије Хајка Маса, за разлику од "наших европских комшија, остатак света још нема свеобухватне и поуздане базе података (о броју заражених), критеријуме и процесе кординације, који би поново омогућили неограничена путовања без неконтролисаног ризика".

"Не можемо и нећемо да ризикујемо да у току лета Немци поново буду заглављени широм света или да са одмора непримећено донесу вирус у Немачку", рекао је Мас и додао да ће они "до септембра поново проверавати оправданости упозорења за путовања (у треће земље), а увек ће кључни критеријум бити безбедности путника".

Изузеци из овог правила за треће земље одређиваће немачко министарство спољних послова након процене за коју су већ одређени критеријуми. Међу критеријумима је не само размера инфекције у конкретној земљи, већ и њени капацитети за тестирање, поштовање хигијенских правила, ефикасност здравственог система, ограничења у путовањима које је донела та земља, али и поузданост података о новоболелима које та држава даје.

Овај последњи критеријум намеће закључак да немачке власти очигледно сумњају у податке о зараженим коронавирусом које износе поједине земље.

Међутим, то што неко у Немачку долази из, на пример, Велике Британије или Шведске, а не Србије или Црне Горе, не значи аутоматски да ће моћи да избегне обавезни двонедељни карантин. Иако долазак из трећих земаља подразумева обавезну кућну самоизолацију од 14 дана, представници немачке савезне владе и 16 немачких покрајина су се договорили да обавезни карантин важи за све све путнике који долазе из земаља где је у последњих недељу дана забележено више од 50 новозаражених од коронавируса на 100.000 становника.

Уколико у одређеној земљи од тридесетак којима су укинуте немачке рестрикције дође до преласка овог параметра, обавезни карантин биће аутоматски активиран, без специјалне најаве те мере.

Примера ради, за Србију би та граница износила око 3.500 новозаражених у седам дана, уколико би ускоро била укинута постојећа ограничења за долазак из Србије. До тада они који долазе из Србије у Немачку морају да буду у двонедељној кућној изолацији, а за улазак у Немачку је неопходно да имају боравишу дозволу или јак есенцијални разлог за долазак, попут судског процеса или смрти ближњег.

Данашњом одлуком најтеже су погожени Турска, Тајланд и Египат, који су немачке најпопуларније летње туристичке дестинације, после Шпаније и Италије за које су укинута ограничења.

Осим тога, немачка влада је снажно препоручила својим грађанима да не иду на крстарења бродовима-крузерима због посебних ризика од коронавируса.

уторак, 19. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње