понедељак, 25.05.2020, 17:00 -> 22:06
Извор: DW (Дојче веле)
Ни маске, ни одстојање – Тирингија укида све мере против коронавируса?
Немачка покрајина би прва могла да укине баш све мере у борби против пандемије, осим у окрузима где букну жаришта. Левичарски премијер Бодо Рамелов због тога је на мети жестоких критика, али има и гласова подршке.
"Бодо Рамелов оставља утисак да је као премијер Тирингије поклекао пред десно-радикалним букачима и онима с алуминијским капама", гласи једна од реакција политичке јавности.
Рамелов, први премијер неке немачке покрајине из редова Левице, наумио је да од 6. јуна укине све мере борбе против пандемије попут забране контакта, ношења маски у затвореним просторима и превозу и држања одстојања.
Рамелов, чија покрајина бележи једну од најнижих стопа зараза у Немачкој, каже да би борбу против епидемије требало пребацити на локални ниво и реаговати тамо где се појаве жаришта.
Страх од "трке у укидању мера"
Такву критику је, у разговору за дневник Рајнише пост, изнео социјалдемократски посланик и стручњак за здравствена питања Карл Лаутербах.
Он страхује да би потез Тирингије могао да изазове "такмичење међу савезним покрајинама ко ће што пре укинути што више рестрикција".
Наиме, у Немачкој су покрајине искључиво надлежне да се боре против епидемија и могу да делају на своју руку, без сагласности са Савезном Владом.
Лаутербах није усамљен у својој критици. Посебно жестоко су реаговали политичари у суседној Баварској која је најопрезнија када је у питању попуштање мера, али је и савезна покрајина с највећим бројем зараза.
Шеф земаљског уреда Баварске Флоријан Херман (Хришћанско-социјална унија, ЦСУ) је у разговору за таблоид Билдрекао да се ради о "врло опасном експерименту за читаву земљу".
"За Баварску је ово посебно проблематично, с обзиром на то да је Тирингија суседна покрајина и да округ Зонеберг с врло великим бројем заражених лежи директно на граници. Морамо да размислимо како да се поставимо према овом проблему."
Регионални концепт
Рамелова је у одбрану узео страначки колега и шеф посланичког клуба Левице Дитмар Барч који је објаснио да премијер жели да "регионализује" однос према мјерама, то јест да поново уводи мере у зависности од развоја заразе у одређеним окрузима.
Мере би поновно биле увођена ако број регистрованих зараза у неком округу пређе 35 на 100.000 становника у року од седам дана.
Барч се посебно окомио на Баварце и рекао да не разуме зашто они који имају највише заражених пребацују Рамелову да их угрожава иако Тирингија, с изузетком неколико округа, има веома мало заражених.
Разумевање за идеју тириншког премијера изразио је и председник немачких либерала (ФДП) Кристијан Линднер. "Има региона у Немачкој где је ношење маски и држање одстојања и даље нужно, али и региона где су могућа нова попуштања", рекао је Линднер.
У читавој Немачкој су до 5. јуна на снази опште мере попут држања одстојања и избегавања контаката. Преко викенда је објављено да се на једном баптистичком богослужењу у Франкфурту заразило 107 особа.
"Ово нам показује да вирус не спава", рекао је локални министар здравства Кај Клозе.
Ипак, изгледа да је "трка у укидању мера" већ почела. У понедељак ујутро је и министарка здравља суседне савезне покрајине Саксоније Петра Кепинг (СПД) најавила "промену начина размишљања у борби против пандемије".
"Уместо да имамо опште забране и неколико изузетака, ми ћемо све дозволити и увести неке изузетке", рекла је Кепинг.
Коментари