Читај ми!

Др Траилов: Велика разлика клиничкe сликe код вакцинисаних и невакцинисаних – видео сам и једне и друге

Клиничко-болнички центар Звездара скоро три месеца није у ковид режиму, прима све заказане пацијенте, а за операције је неопходан пи-си-ар тест. Кроз ту установу је прошло скоро 8.000 ковид пацијената и све интензивне и полуинтензивне неге су биле пуне.

Примаријус др Дејан Траилов, начелник Клиничког одељења за геријатрију КБЦ Звездара, рекао је за РТС да је број хоспитализација такав да та установа није имала потребе да се враћа у ковид систем. 

"Ми смо пет пута улазили или излазили из ковид система, и ово је два и по месеца да можемо да радимо на нормалан начин", рекао је доктор.

Кроз КБЦ Звездара је, каже, прошло између седам и осам хиљада ковид пацијената. "Новембaр и децембар су били веома озбиљни и у сваком таласу je било тешких пацијената, све интензивне и полуинтензивне неге су биле пуне", рекао је доктор Траилов.

"Велика разлика је у клиничкој слици код старијих и млађих пацијената, код вакцинисаних и невакцинисаних и то могу одговорно да тврдим. Видео сам и једне и друге", рекао је доктор Траилов. 

Према његовим речима, вакцинација пружа блажу клиничку слику, краћи ток болести и бржи опоравак.

Старији су, каже, под већим ризиком не толико због година, него због својих придружених обољења.

"Сваки старији човек када дође код лекара не може имати испод четири до пет дијагноза, просто то је ствар физиологије. Самим заражавањем коронавирусом, та обољења имају прогресиван ток", објашњава др Траилов. 

Квари се клиничка слика основних болести и ту је, истиче, много дужи боравак у болницима, потребно је много више медицинских и стручних ресурса како би се ти пацијенти функционално оспособили.

Зато је важно да се грађани вакцинишу. "Вакцина не штити од заражавања, али штити од теже клиничке слике, штити од хоспитализације и апсолутно има своје место у процесу превенције и каснијег лечења", истакао је доктор Траилов.

Тренутно су у циркулацији и делта и омикрон сој коронавируса, а какве ће компликације давати омикрон сој остаје да се види. За сада, каже, нема много одговора на сва питања.  

Нова грана медицине за постковид  

Према његовим речима, поставља се питање нове гране медицине, новог правца који ће се тек развијати, а то је постковид медицина која ће пратити компликације и продужени ковид. 

"Сигурно сте чули у свом окружењу да неко каже, прошао сам ковид, имам болове у грудима, лупање срца, кратак дах, опада ми коса, сврби ме кожа, имам поремећај спавања... Постковид се дефинише као постојање симптома након четири недеље од заражавања, а који могу трајати од 4 до 6 месеци и не могу се објаснити на други начин ", рекао је доктор Траилов.

Навео је да је на основу магнетне резонанце срца код постковид пацијента откривен  миокардитис у 75 одсто случајева, а код 25 одсто пацијената нађена је фиброза плућа.

Указао је да су све студије које су до сада рађене обухватиле пацијенте од 21 године до 50, 60 година и да је тешко проценити шта је последица ковида, а шта је последица претходних обољења. 

Тешко је и компликовано радити у условима пандемије 

Доктор Траилов је истакао да је веома тешко и компликовано радити у условима епидемије. 

"Да би пацијент био примљен у болницу мора да уради антигенски тест. Питање је да ли су они стварно болесни или су у инкубационом периоду и након дан, два, развијају симптоме ковида, пре свега јавља се повишена температура, и они су позитивни. Тај пацијент није сам у соби, позитивност се шири и на друге пацијенте, као и на запослене", рекао је др Траилов.

Тада, каже, пацијента пребацујемо у ковид болницу у Батајници, а онда из Батајнице преузимамо пацијенте који су тамо завршили лечење. 

КБЦ Звездара је отворен за све пацијенте, а да би неко био примљен за операцију неопходно је да дан раније уради пи-си-ар тест.

уторак, 08. октобар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи