Читај ми!

Улазимо у 19. месец борбе, "док сви узрасти не прођу кроз пандемију, нећемо са њом завршити"

На удару су претежно невакцинисани, кажу епидемиолози. Болнице се убрзано пуне. Корона, сматрају неки, није више само здравствени, већ социјално-психолошки проблем, а главни проблем је слаба вакцинација и не примењивање постојећих мера.

Улазимо у 19. месец борбе са коронавирусом у Србији. Ово су дани, у којима смо, према проценама стручњака, у пику четвртог таласа, који нам је донео и највећи број новозаражених у једном дану од почетка епидемије.

"Ово се полако помера, како вакцинишемо старије, помера се према млађим узрастима, сада је доминантан узраст оболевања у Србији од 20 до 39 година, ускоро ће то постати од 10 до 19 , и онда предшколска деца, док сви узрасти не прођу кроз ову пандемију, ми са њом нећемо завршити", каже проф. др Владимир Петровић, епидемиолог, директор Института за јавно здравље Војводине.

На удару су претежно невакцинисани, болнице се изнова убрзано пуне.

Епидемиолошка крива је у овом таласу забележила екстремно велике бројеве, а судећи по гужви испред ковид амбуланти, и наредни дани ће бити такви. Иако вакцина не доноси стопостотну заштиту од вируса, свеобухватна имунизација становништва једини је излаз из пандемије.

"У овом тренутку без обзира шта је пропуштено, да ли је била нека грешка, чиними се да превише сада у овом тренутку кривимо друге, чини ми се да би са психоошког становишта народа, исход био мање више био сличан. У овом тренутку свако од нас критичким размиљашљањем вероватно може закључити да је просто излаз из ове ситуације само један, у овом тренутку не постоји други излаз", каже др Ана Банко, вирусолог, са Медицинског факултета у Београду.

Да је вакцинација једини излаз још једном понавља и председница Владе Србије. Тренутно имамо 53,6 одсто вакцинисаних. У старосној доби до 30 година вакцинисано је 22,5 одсто популације. То није довољно. А ако томе додамо и да многи не поштују превентивне мере, онда и не чуди што су нам болнице пуне.

Премијерка Ана Брнабић рекла је да ће Кризни штаб имати седницу следеће недеље.

"Кризни штаб је јасно рекао шта су мере и ми мере имамо на снази, маске у затвореном, у свим затвореним просторима, маске на отвореном где не може да се држи дистанца - те мере су и даље на снази и вакцинација. Да ли смо набавили вакцине - јесмо. Постоји део где је лична, индивидуална грађанска одговорност. И да уведемо рестриктивне мере, смирило би се, али би онда опет имали катастрофалну ситуацију, једини начин је вакцинација и подршка читавог нашег друштва процесу вакцинације", каже Брнабићева.

А пре одласка из Дубаија председник Александар Вучић је изјавио да је са шеиком Мухамедом разговарао о набавци иновативних лекова за коронавирус и да се са компанијом "Фајзер" преговара о тој скупој терапији.

Због боље ситуације у школама, од понедељка, ни у једној локалној самоуправи настава неће у потпуности бити онлајн. Комбинована настава примењиваће се у средњим школама на територији 23 локалне самоуправе.

четвртак, 17. октобар 2024.
10° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи