Читај ми!

Представљен нови пакет помоћи - свима по 60 евра, предузећима три половине минимaлца

Нови пакет мера подршке вредан је 249,4 милијарди динара и предвиђа исплату три половине минималца микро, малим, средњим и великим предузећима, целог минималца угоститељима и туристичком сектору уз додатну помоћ, продужење Гарантне шеме за фирме, исплату 60 евра пунолетним грађанима који се пријаве за помоћ и 50 евра пензионерима.

Влада Србије усвојила је трећи пакет мера помоћи грађанима и привреди који ће помоћи да се смање негативне последице вируса корона, да људи сачувају радна места, да привреда не изгуби "кисеоник", али и да грађани преживе ова тешка времена, изјавила је премијерка Ана Брнабић.

На представљању пакета, премијерка је истакла да је држава на томе почела да ради још крајем 2020. године и да је вредан 249,4 милијарди динара.

Истакла је да је нови пакет био потребан јер је било очигледно да ће се криза изазвана пандемијом наставити и у овој години.

Нови пакет мера подразумева, између осталог, исплату три пута по половину минималца за микро, мала, средња и велика предузећа, а прва исплата биће 8. априла, рекао је министар финансија Синиша Мали.

Директна подршка за предузећа биће исплаћивана током априла, маја и јуна, док сама мера ступа на снагу у марту, навео је Мали и додао да сектор туризма и угоститељства може да рачуна на додатну помоћ у виду целог минималца, који ће бити исплаћен у јулу.

Најавио је и да ће крајем априла почети пријављивање за помоћ грађанима.

"Сваком пунолетном грађанину исплатићемо два пута по 30 евра, у мају и у новембру, а пензионерима још 50 евра", рекао је Мали. 

Пријава послодаваца који намеравају да користе подршку коју даје државе биће једноствна и почеће од 1. марта на сајту Пореске управе.

"Пријава послодаваца је једноставна, уз ограничење за све оне који прихвате помоћ, а то је да не смеју да отпусте више од 10 одсто запослених након три месеца од исплате последњег минималца и да исплаћују дивиденде", рекао је Мали.

У трећи пакет подршке укључена су, каже Мали, за разлику до претходна два пакета, велика предузећа, јер и она након годину дана пандемије трпе последице, што је додатних 300.000 запослених који могу да користе помоћ. 

Ту су, наводи, још две секторске мере - за све градске хотеле, које укључују помоћ која је пуржена и прошлим пакетом, а то је 350 евра по лежају и 150 евра по соби, а за сектор аутобуских превозника по 600 евра за сваки аутобус. 

Очекује се, каже Мали, за око 10 дана да Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре распише јавни позив за аутобуске превознике. 

Премијерка Брнабић је навела да су претходна два пакета била од велике помоћи да привреда "преживи" овај тежак период, који је у економском смислу, истиче, најтежи од Другог светског рата.

Премијерка је истакла да се држава борила на два фронта - здравственом и привредном.

"Србија је на оба фронта успела да оствари феноменалне резултате. Данас читав свет говори о Србији као моделу у борби против коронавируса и надам се да ће се за неколико месеци говорити о привредном успеху Србије, као што се сада говори о успеху наше земље у вакцинацији", нагласила је Брнабићева.

Брнабић: Седам резултата које је држава постигла  

Она је навела око седам резултата који су, каже, резултат остварења свега што је држава постигла кроз претходна два пакета подршке.

Истакла је да је Србија прошле године имала пад БДП-а од само један одсто, што је, подсећа, био најбољи економски резултат у Европи.

"Међутим, ти резултати нису само у БДП-у. Током 2020. године, када је читава светска привреда трпела, наша индустријска производња је била за 0,4 одсто већа него у 2019. години", указала је Брнабић.

Такође, прошле године регистровано је за 50.500 више запослених.

Брнабић је навела и да је током 2020. порастао и извоз и да је износио 17,5 милијарди евра, док је у 2019. години био 17,1 милијарду евра.

"Плате и пензије су наставиле да расту. Последњи податак је да је просечна плата у новембру била 518 евра. Инфлација је остала стабилна и износи 1,6 одсто. Такође, јавни дуг је под контролом, што је необичајено за ову годину, када су најуспешније економије имале значјано повећање јавног дуга, код нас је и даље испод 60 одсто, то јест 56,8 одсто БДП", рекла је Брнабићева.

Истиче да два пакета показују да су била успешна и добро осмишљена, али и да је наша привреда била "жилава".

Брнабић је навела и да су страни инвеститори наставили да улажу у нашу земљу и да запошљавају, али и да производе и извозе.

Каже да трећи пакет мера подршке треба да настави у том правцу, односно поново држава даје подршку не само привреди, већ и пунолетним грађанима, а посебно пензионерима.

Мали: Србија за досадашњу помоћ добила све похвале

Министар Синиша Мали навео је да је досадашња помоћ за ублажавање последица ковида 9 вредна укупно вредна 953 милијарде динара, односно око осам милијарди евра.

"Ово је изузетно велики и свеобухватан пакет помоћи", нагласио је Мали. 

Истиче да је Србија за досадашњу помоћ добила све похвале да је била правовремена и добра.

"То не каже само Министарство финансија, похвале смо добили и од ММФ-а, Светске банке и других", навео је Мали. 

И уз трећи пакет мера јавни дуг неће прећи 60 одсто БДП-а

Министар Мали је рекао да учешће јавног дуга Србије и уз трећи пакет помоћи привреди и грађанима неће прећи 60 одсто БДП-а и поручио да држава води одговорну економску политику и да смо очували макоекономску стабилност.

"Хоћемо да помогнемо грађанима и привреди и да их спремимо за време после пандемије, да направимо јуриш и на светска тржишта и остваримо бржи развој", рекао је Мали. 

Министар је навео да ове године охрабрује то што су бројке из јануара много боље него што се очекивало и да је, уместо планираног дефицита у буџету од 13,4 милијарди динара, остварен суфицит од 13,3 милијарди динара. 

субота, 23. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње